Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 Yılı 10.000 TL İhtiyaç Kredisi İçin Tüm Bankaların Faiz Oranları
Yazar: - 22 Mart 2019
19
0

Bankalardan 10.000 TL ihtiyaç kredisi çekme faiz oranları 2019 yılında da vatandaşların en çok ilgilendiği konuların arasında yer alıyor. Acil nakit ihtiyaçlarına çözüm bulmak için kredi çekme niyetinde olan vatandaşlar, bankaların açıkladıkları faizlerin değişiklik göstermesi nedeniyle birçok bankanın kapısını aşındırmaya devam ediyor. Bu noktada internet üzerinden 2019 yılı itibarıyla 10 bin TL ihtiyaç kredisinin hangi bankalardan ne kadar faizle alınabileceğini araştıranlar için faydalı bir yazı hazırladık.

Banka Kredi Faiz Oranları

Bankalardan alınan kredilerdeki faiz oranları, acil nakit paraya ihtiyaç duyan kişileri biraz ürkütmüyor değil. Ancak bazı bankalarda birbirlerinden bağımsız olarak farklı faizler uygulanabiliyor. Dönem dönem ihtiyaç kredileri için kampanyalar da düzenleyen bankalar genel olarak birbirine yakın faiz oranları kullansa da 10 bin TL’lik bir ihtiyaç kredisinin geri ödemesinde büyük farklılıklara yol açabiliyor.

X

İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

Bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranları 2019 yılında, kredinin geri ödeme planına göre değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla vade sayısının ve çekilmek istenen kredi tutarına göre faizler de değişikliğe uğrayabiliyor. Kısaca özetlemek gerekirse Türkiye’nin bankacılık alanında en önde gelen kurumlarının 10 bin TL ihtiyaç kredilerinde uyguladıkları faiz oranı şu şekilde görülmektedir:

 • ING Bank: 10 Bin TL, 60 ay vade, % 1,64 faiz oranı
 • Türkiye İş Bankası: 10 Bin TL, 60 ay vade, % 2,20 faiz oranı
 • QNB Finansbank: 10 Bin TL, 60 ay vade, % 1,84 faiz oranı
 • Akbank: 10 Bin TL, 60 ay vade, % 2,10 faiz oranı
 • DenizBank: 10 Bin TL, 60 ay vade % 2,39 faiz oranı
 • CEPTETEB: 10 Bin TL, 60 ay vade, % 1,69 faiz oranı

Görüldüğü üzere 60 ay vadeli ihtiyaç kredilerinde en uygun faiz oranları bu şekilde öne çıkıyor. Yukarıda ismi geçen bankalar, aynı miktar parayı, aynı ödeme planlarına yani vadeye bölmelerine rağmen birbirinden farklı faiz oranlarıyla müşterilere hizmet veriyor. Bankaların bu şekilde farklı faiz oranları vermesinin sebebi, tamamen banka hizmet politikaları ile alakalı bir durumdur. Tüm bankaların ihtiyaç kredisi faiz oranlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İhtiyaç Kredisi Hesaplama

Bankalardan alınacak ihtiyaç kredisi hesaplama yaparak örneğin 10 bin TL’lik bir tutarın geri ödemesinin ne kadar olacağı hakkında önceden fikir sahibi olabilirsiniz. Birçok vatandaşın yapmış olduğu gibi söz konusu hesaplama işlemleri için bankalarla tek tek görüşmenize gerek yoktur. İnternet üzerinden verilen hizmetlerle farklı farklı bankalara ait olsa da temelde aynı işlevi gören kredi hesaplama motorları vardır. Bu tür kredi hesaplama araçlarında, almak istediğiniz kredi tutarını ilgili kutucuğa girdikten ve ödemek istediğiniz vade sayısını seçtikten sonra hesaplama işlemini başlatabilirsiniz.

X

Kredi Faiz Hesaplama Formülü

İhtiyaç kredisi faiz hesaplama formülü, internet üzerinden hizmet veren kredi hesaplama araçlarının kullandığı bir yöntemdir. Bu yöntemle bankadan almayı düşündüğünüz ihtiyaç kredisinin geri ödenmesinde;

 • Alınan ihtiyaç kredisinin geri ödemesinin toplam kaç lira olduğunu
 • Alınan kredinin geri ödemelerinde aylık ne kadar ödeme yapılacağını
 • Vade sayısını
 • Faiz oranını

Ücretsiz bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.

En Uygun Kredi Hesaplama

En uygun ihtiyaç kredisi hesaplama işlemleri de internet üzerinde yer alan kredi hesaplama araçları ile yapılabilir. Üstelik bu hizmeti sağlayan internet siteleri sizden ne üyelik ne de ücret hiçbir şey talep etmemektedir. Bu yöntemle almak istediğiniz ihtiyaç kredisinin tutarı hakkında kafanızda yer alan bütün sorulardan kısa sürede kurtulabilir, kredi geri ödemesinin toplam tutarının ne kadar olacağını ve aylık kaç lira ödemeniz gerektiğini kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz.

2019 Kredi Faiz Oranları Değerlendirme

İhtiyaç kredisinde 2019 yılı faiz oranları değerlendirmesi bankaların kampanya ve politikalarına göre farklılık gösteriyor. Bu noktada devlet bankası olarak bilinen Halkbank, Vakıfbank, T.C Ziraat Bankası gibi bankalar diğer özel kuruluşların bankalarına göre çok daha uygun faiz koşullarıyla ihtiyaç kredisi verebiliyor. Söz konusu bankaların dışında uygun faizli kredi alabileceğiniz bankalar ve faiz oranları 2019 yılında şu şekildedir:

 • Garanti Bankası ihtiyaç kredisi: %1,99 faiz oranı
 • Burgan Bank ihtiyaç kredisi: %2,02 faiz oranı
 • HSBC ihtiyaç kredisi: %2,15 faiz oranı
 • Yapı Kredi ihtiyaç kredisi %1,91 faiz oranı
 • Alternatif Bank ihtiyaç kredisi %1,79 faiz oranı

Kredi Faiz Oranları Düşer Mi?

İhtiyaç kredisinin kredi faiz oranlarının akıbeti hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için şu dönemde net olarak bir cevap vermek zor görünüyor. Ülkemizde 2019 yılının ilk yarısında yerel seçimler olacağı için herhangi bir öngörüde bulunmak oldukça zorlaşıyor. Seçimden sonra istikrarın sağlanmasıyla özellikle ihtiyaç kredilerinde faiz oranları hakkında daha net şeyler söylemek mümkün olacaktır.

İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Etmeli?

İhtiyaç kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde özetlenebilir:

 • İhtiyaç kredisinin birçok farklı türü bulunuyor. Bunlar arasında sizin ihtiyaçlarınıza en iyi çözüm olacak kredi türünü seçmeniz en başta dikkat etmeniz gereken kural olarak öne çıkıyor. Sağlık, tatil, okul, eşya gibi kredi türleri arasından doğru seçim yapmak önemli bir faktör.
 • İhtiyaç kredisi tutarını ne düşük ne de fazla olarak belirlemeniz gerekir. Bütçenize göre en uygun kredi tutarını belirlemeniz de kredi başvurusundan önce dikkat etmeniz gerekenlerin arasında yer alıyor.
 • Kredi vadesini de düşünerek seçmekte fayda var. Geri ödeme planını buna göre ayarlayacağınız için doğru vadeyi seçmek için mutlaka planlamanızı yapın.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunda İstenen Belgeler Hangileridir?

İhtiyaç kredisi başvurusu sırasında talep edilen evraklar şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı (pasaport ya da ehliyet de geçerli)
 • Gelir belgesi
 • İkametgah

Borç Kapatma Kredisi

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu

SMS İle Kredi Veren Bankalar

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ