Türkiye'nin Kredi Rehberi
3 Adımda KYK Kredi Burs Kartı Alma!
Yazar: - 03 Mart 2019
149
0

KYK kredi ve bursu için verilen kartı yalnızca 3 adımda almak için izlenmesi gereken yolu hızlı ve basitçe bu yazımızda anlatmaya çalışacağız. Öncelikle KYK yani Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından verilen öğrenim kredisi ve Öğrenim bursuna başvuru yapmış olmak gerekmektedir. Her yıl Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen tarihlerde yapılan kredi ve burs başvuruları sonrasında ihtiyaç sahibi, ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilen bir sosyal yardımdır. Öğrencinin sosyal ve ekonomik durumuna göre kredi ya da burs olarak takdir edilen bu yardımlar KYK burs başvurusu ya da kredi başvurusu şeklinde yapıldıktan sonra, almaya hak kazanan öğrencilere Ziraat Bankası hesabına yatırılmakta olduğundan bir hesap açtırma ve kart alma ihtiyacı doğurmaktadır. Şimdi bu KYK kredi burs kartının nasıl ve nereden alınacağı ile ilgili adımları detaylıca inceleyelim.

KYK Kredi Burs Kartı Alma Birinci Adımı

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen tarihlerde başvurularını yapan öğrencilerin, kredi ya da burs almaya hak kazanıp kazanmadıklarını e devlet hesapları üzerinden takip etmeleri gerekmektedir. E devlet parolası olmayan kişiler PTT şubelerinden e devlet parolası alarak e devlet hesaplarına girebilirler. Öğrenim kredisi ya da öğrenim bursu almaya hak kazanan öğrenciler için artık KYK kredi burs kartı almak için gerekli ilk adımı atmaları için Kredi ve Burs Kartı açtırma işlemini yapmaları ve ilk olarak kart teslim tarihlerini öğrenmeleri gerekmektedir.

Kredi ve Yurtlar Kurumu anlaşması gereği kredi ve burs ödemelerini Ziraat Bankası üzerinden yapmaktadır. Bu sebeple kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin Ziraat Bankasında hesap açtırmaları gerekmektedir. Ziraat Bankasında hesap açtırdıktan sonra, hesap işletim ücreti veya hesap kullanım bedeli gibi çeşitli kesintilerin yapılmadığı Ziraat Genç Kart başvurusu da kredi veya burs almaya hak kazanan öğrenciler için otomatik olarak yapılmış olacaktır. Öğrenim Kredisi ya da Öğrenim Bursu almaya hak kazanan öğrenciler https://kyksorgu.ziraatbank.com.tr adresi üzerinden yalnızca Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile, kartlarının teslim tarihlerini öğrenebileceklerdir.

KYK Kredi Burs Kartı Alma İkinci Adımı

Ziraat Bankası tarafından ücretsiz olarak verilen ve Ziraat Genç Kart’ı alabilmek için sisteme bir adres tanımlanması gerekmektedir. Hak sahibi öğrenci adına açılan Ziraat Genç Kart sistemde kayıtlı olan adrese, yine yukarıda belirttiğimiz sorgu ekranında belirtilen tarihte gönderilecektir. Bu tarihten önce Ziraat Bankası şubelerinden kartı alabilmek mümkün değildir. Ziraat Bankası üniversiteler bünyesinde Ziraat Genç Kartları hak sahiplerine vermek üzere stantlar kurmakta ve hak sahibi öğrencilere kredi burs kartlarını kimlik ibrazı ile teslim etmektedir.

Ziraat Bankası tarafından kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilere verilen bu Ziraat Genç Kart’ın her ay Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından öğrencilerin hesabına yatırılan kredi ve bursların haricinde bir de kredi kartı olarak kullanılabilme özelliği bulunmaktadır. Ziraat Genç Kart nakit avans faizi ödemek koşuluyla hesap bakiyesi yetersiz olsa dahi bu karttan nakit avans para çekilebilmekte ya da alışveriş yapılabilmektedir. Hem banka kartı hem de kredi kartı olma özelliğine sahip olan bu kartın arka yüzünde iki tane CVC kodu bulunmaktadır. Bu kodlardan biri açık olan limitsiz banka kartına, diğeri ise kapalı olan kredi kartınıza aittir. Kredi kartı özelliğinin açtırılması isteniyor ise bunun için banka şubesine şahsen müracaat etmek ya da Ziraat Bankası müşteri hizmetleri telefon numarası üzerinden iletişime geçmek gerekmektedir.

X

KYK Kredi Burs Kartı Alma Üçüncü Adımı

Adrese gönderilen ya da Ziraat Bankası şubelerinden veya Ziraat Bankası üniversite standından teslim alınan Ziraat Genç Kartın kullanılabilmesi için şifre almak gerekmektedir. Bunun için teslim alınan Ziraat Genç Kart ile herhangi bir Ziraat Bankası ATM’sine giderek bir şifre belirlemek gerekmektedir. Ziraat Bankkart Genç şifre alma işlemini Ziraat Bankası ATM’lerinin ilgili menülerinden yapabilirsiniz. Kart teslimi sırasında kişilere şifre verilmemekte, kart sahipleri, Ziraat Genç Kart şifrelerini kendileri belirlemektedirler.

Kredi ve Burs almaya hak kazanarak Ziraat Genç Kartlarını alan öğrenciler, kartlarının şifresini aldıktan sonra Ziraat Bankası şubelerine giderek ya da bankanın müşteri hizmetlerini arayarak internet bankacılığı işlemlerini de aktif hale getirebilir, isterlerse Ziraat Bankası mobil uygulamasını da kullanabilirler.

Ziraat Genç Kartın Kaybolması Durumunda Ne Yapmak Gerekir?

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından kredi veya burs almaya hak kazanan öğrencilerin her ay hesaplarına yatan yardımları alabilmeleri için kendilerine tahsis edilen Ziraat Genç Kartın kaybolması ya da çalınması durumunda mutlaka öncelikle Ziraat Bankası müşteri hizmetleri aranmalı ve Ziraat Genç Kart iptal ettirilmelidir. Daha sonra yeni kart başvurusu yapabilir ve kart yine istenirse Ziraat Bankası şubesinden, istenirse de sistemde kayıtlı olan adresten temin edilebilir. Kartın henüz temin edilmediği dönemlerde ise öğrenim kredisi ya da öğrenim bursu hesaba yatacağı için Ziraat Bankası şubelerine giderek nüfus cüzdanı ile birlikte söz konusu burs ve kredi ödemelerini alabilirsiniz. Size en yakın Ziraat Bankası şubesini bilmiyor iseniz, Ziraat Bankası’nın internet sitesine girerek öğrenmeniz mümkündür. Yine kartsız olarak işlem yapmak isterseniz Ziraat Bankası internet şubesinden ya da mobil uygulama vasıtasıyla hesaba yatan kredi veya burs parasını dilediğiniz hesaba havale ya da EFT yapmanız da mümkündür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ