Türkiye'nin Kredi Rehberi
Banka Borçlarını Bir Yere Toplayan Kredi
Yazar: - 17 Nisan 2018
14
0

Borç kapatma kredisi, birden fazla bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarının tek bankaya toplanmasını ifade etmektedir. Daha açık bir dille, farklı tarihlerde farklı tutarlarda ödemeler yaptığınız kredi ve kredi kartı borçlarınızı, bankadan alacağınız kredi ile kapatır, tek bankaya borçlanırsınız. Borç kapatma kredisi tüketicinin avantajına sunulan bir kredi gibi görünüyor olsa da bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajların başına ise yeni bir faiz yükü nedeniyle borç rakamının artmasıdır. En büyük avantajı ise farklı tarihlerde farklı bankalara yapılacak olan ödemelerin ayda 1’e düşürülmesi, ödenecek olan taksit tutarının daha aşağı çekilmesidir.

Borç kapatma kredisi genellikle ödemelerinde sıkışıklık oluşacak olan tüketiciler tarafından tercih edilmektedir. Taksit ödemelerinde gecikme meydana gelmemesi, kredi notunun düşmemesi için böyle bir yol izlenebilir. Eğer borç kapatma kredisi kullanmak için kredi notunuz yetersiz ise öncelikle kredi notunu yükseltmek için yöntemler içerisinden neler yapacağınızı öğrenmelisiniz.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi genellikle ihtiyaç kredisilerinde tercih edilen, birden fazla bankaya olan kredi ve kredi kartı borçlarının, yeni çekilen kredi ile kapatılmasıdır. Örneğin: A Bankasına 10.000 TL kredi, B Bankasına 5.000 TL kredi kartı, C Bankasına ise 10.000 TL kredi borcunuz olsun. D Bankasına borç kapatma kredisi başvurusu yaptığınızda ve krediniz onaylandığında A, B, C Bankalarına olan tüm borçlarınız ödenecek, siz sadece D Bankasından kullanmış olduğunuz yeni kredinizin borcunu ödeyeceksiniz.

Borç kapatma kredisi kullandığınızda diğer bankalara olan borçlarınız yeni kredi çektiğiniz banka tarafından ödenmektedir. Yani sizler parayı alarak diğer banka borçlarınızı kapatamıyorsunuz. Ödemeyi banka yapıyor, siz borcu ödenen bankaya giderek kredinizi kapatma işlemlerini yapıyor ve aldığınız dekontu borç kapatma kredisi kullandığınız bankaya getiriyorsunuz. Bu sayede kullandığınız kredi de amacına ulaşmış oluyor. Burada ya o krediyi kapatmazsam ne olur? şeklinde bir soru aklınıza takılabilir. Böyle bir durumda banka personeli zor durumda kalacak, banka ihtiyaç duyduğu taktirde kullandırdığı kredi ile ilgili dondurma işlemi yapabilecektir. Eğer amacınız borçlarınızı bir araya toplamak değilse, bu durumda ihtiyaç kredisi başvurusu yapmanız sizler için daha iyi sonuç verecektir. Çekeceğiniz ihtiyaç kredisi ile diğer bankalara olan borçlarınızı kendinizinde kapatması mümkündür.

borc kapatma kredisi

borc kapatma kredisi

X

Borç Kapatma Kredisi Başvuru

Borç kapatma kredisi başvurusu hemen hemen tüm bankalara yapılabilmektedir. Bunun için ayrı ayrı banka aramanıza gerek bulunmuyor. Ancak faiz oranları değişiklik göstereceğinden dolayı, en düşük faiz oranlı bankayı bulmanız sizlere fayda sağlayacaktır. Borç kapatma kredisi başvurusu için öncelikle diğer bankalara olan kredi borçlarınızın hesap numaralarını, toplam tutarlarını ve kredi kartı numaralarınız ile birlikte toplam borçlarınızı öğrenmelisiniz. Başvurunuz sırasında bu bilgiler sizlerden talep edilecek, krediniz onaylandığında bu kredilerinize ve kredi kartlarınıza banka tarafından ödeme yapılacaktır.

Borç kapatma kredisi ile ilgili en çok yapılan yanlış, tüm kredi ve kredi kartı borçları için bu kredinin kullanılacağıdır. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Limit kontrol sistemi doğrultusunda diğer bankalara olan borçlarınızdan bir kısmını da kapatabilirsiniz. Yani A Bankasına ve B bankasına olan borçlarınızı borç kapatma kredisi ile kapatabilir, C Bankasına olan borcunuzu kapatmadan ödemeye devam edebilirsiniz. Aynı durum kredi kartlarınız içinde geçerlidir. Yüksek limitli kredi kartlarınızı kullandığınız kredi ile kapatabilir, düşük limitli kredi kartlarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Borç kapatma kredisini bir ihtiyaç kredisi olarak da düşünebilirsiniz. İhtiyaç kredisinden tek farkı, diğer bankalara olan borçlarınızın banka tarafından kapatılması, kapatılacak olan kredi tutarlarının aylık ödeme rakamınızdan düşülmesidir. Başvurunuz sırasında sizden istenilecek evraklar ise ihtiyaç kredisi başvurusunda talep edilen evraklar ile aynıdır. Borç kapatma kredisi başvurusu sadece banka şubelerinden yapılmaktadır. SMS ile ya da internetten borç kapatma kredisi başvurusu yapılmamaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ