Türkiye'nin Kredi Rehberi
Başvuru Sayısı Fazla Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?
Yazar: - 16 Haziran 2019
181
2

Fazla kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredi alması zor da olsa mümkündür. Birçok banka fazla kredi çekmiş ve kredi notu düşük kişilere kredi vermese de bazı bankalar yüksek faiz seçenekleri ile kredi imkanı sunmaktadır. Eğer başvuru sayısı fazla olmasına rağmen kredi notunuz belirli bir düzeyin altında değilse bazı bankalardan kredi alabilir ve acil nakit ihtiyaçlarınızı giderebilirsiniz.

Kredi Başvuruları Ne Zaman Silinir

Kredi başvurularının ne zaman silineceği ile ilgili bankalar 180 günlük bir süre belirlemiştir. Yani yapmış olduğunuz başvurular 6 aylık bir süreç boyunca silinmemekte ve Kredi Kayıt Bürosu’na kayıtlı olarak kalarak bütün bankalar tarafından görüntülenebilmekte. Ayrıca fazla kredi başvurusunda bulunmak kredi puanınızı da kötü anlamda etkileyecektir. Buna ek yaptığınız tüm başvurular tek çatı altında toplanmaktadır. Kredi başvuruları, kredi kartı başvurusu, ek hesap başvuruları, limit arttırma başvuruları başvuru başlığı altında toplanarak KKB’de yer almaktadır.

X

Kredi Başvurusunu Kendimiz Silebilir Miyiz?

Ne yazık ki kredi başvurusunu yapan kişinin kredi başvurusu talebini silme hakkı bulunmamakta. Kredi başvurunuz 180 gün geçmeden silinme ihtimali yoktur. Yani yapabileceğiniz tek şey beklemek. Ancak acil nakit ihtiyacından dolayı kredi çekmek istiyorsanız kredi başvuru sayısını önemsemeyen Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Deniz Bank gibi bankalardan kredi çekebilirsiniz.

Çok Fazla Başvuru Yapanlar Kredi Çekebilir Mi?

Fazla sayıda kredi başvurusu yapan kişilerin kredi çekme ihtimali oldukça zayıftır. Fazla kredi başvurusu bankalar tarafından güvensizlik göstergesi olarak algılanmakla beraber kredi notunuzu da düşüren bir olaydır. Bundan dolayı çoğu banka fazla başvurusu bulunan kişilere kredi vermekten çekinir. Ancak bazı bankalar bunu önemsemez, gerekli şartları sağlamanız halinde kredi alabilir ve sorunlarınızı çözebilirsiniz. Elde edeceğiniz bu kredilerin faiz oranları normalden yüksek olmaktadır.

Kredi Başvuru Sayısı Nasıl Öğrenilir

Çok sayıda kredi başvurusunda bulunduysanız ve hangi bankaya ne kadar başvuru yaptığınız hakkında bilginiz yoksa kredi başvuru sayınızı öğrenebilmeniz mümkündür. Kredi sayısını öğrenebilmek için 2 alternatif yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki müşteri hizmetlerini arayarak belirli dönem aralığında kaç başvuru yaptığınızı öğrenerek e-mail talebinde bulunabilirsiniz. İkinci alternatif olarak ise internet bankacılığı kullanmanız mümkündür. Eğer bankanın müşterisi iseniz internet bankacılığı üzerinden kredi başvurularınız ile ilgili detayları öğrenebilirsiniz.

X

Başvuru Sayısını Arttıran Nedenler

Kredi başvuru sayınızı arttıran sebeplerin başında internet üzerinden rastgele yaptığınız kredi başvuruları gelmektedir. Eğer kendinize uygun kredi arıyorsanız her kredi veren banka internet üzerinden başvuru yapmak akıllıca bir hareket olmayacaktır. Kredi başvurularını arttıran bir diğer neden ise kısa mesaj ile yapılan başvurulardır. Birçok banka size özel teklifleri SMS yolu ile bildirmektedir. Bu fırsattan yararlanmak isteyen kişiler başvuru için gerekli olan mesajı göndererek başvuruda bulunabilmektedir. ATM üzerinden de kredi başvuruları yapılabilmektedir. Bilerek ya da bilmeyerek ATM’ler üzerinden yapılan başvurularda başvuru sayınızın atmasına neden olacaktır. Son olarak kredi kartı başvuruları ve ek hesap başvuruları da başvuru sayınızı arttıran ve kredi notunuzun düşmesine sebebiyet veren durumlar arasında yer almaktadır.

Başvuru Sayısı Kredi Notunu Etkiler Mi

Kredi başvuru sayısının kredi alımını etkilemesini temelinde kredi notunu düşürmesi yatmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından nasıl hesaplanacağı açıklanan kredi notunu etkileyen unsurlar arasında kişilerin yaptığı başvuru sayısı da yer almakta. 1995 yılında 9 banka tarafından kurulan KKB’nin amacı her türlü finansal başvuru için birbirlerinden bilgi almak. Böylelikle kredi veya kredi kartı talebinde bulunanlar için daha iyi bir finansal analiz yapılabilmekte. Yani yapmış olduğunuz kredi başvurularının hepsi KKB’nin sistemine işlenmekte ve bütün bankalar bunu görebilmekte. Yapılan açıklamalara göre başvuru sayıları %11 civarında kredi notunuzu etkilemektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir

Kredi notunuzu öğrenebileceğiniz çeşitli platformlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki KKB tarafından yetkilendirilmiş kurum olan ve kredi notuna findeks notu bile denmesine sebep olan Findeks’tir. Findeks internet sitesine üye olarak burada yer alan paketlerden yararlanabilirsiniz. Sitenden yapacağınız kredi notu sorgulama işlemi bir ücret dahilinde yapılmaktadır. KKB tarafından belirlenen bu ücret şu an 8 TL civarıdır. Findeks dışında müşterisi olduğunuz bankaların internet şubeleri aracılığı ile de kredi notunuzu öğrenmeniz mümkün. Ancak burada da Findeks’te olduğu gibi bir ücret talep edilmektedir.

Ziraat Bank Kredileri

Ziraat Bankası kredileri çok fazla kredi başvurusu yapanlar için bire bir. Özellikle borç kapama ve bireysel kredi tercihlerinizde daha önce yapmış olduğunuz kredi başvurularının sayısı önemini yitirmekte. Bu kredi türlerine sadece banka şubeler üzerinden başvuru imkanı sunan Ziraat Bank sizlere çeşitli faiz oranları sunmakta. Başvuruların özellikle banka şubelerinden yapılması fazla kredi başvurusu yapanlar için ciddi avantajdır. Çünkü banka çalışanı kredi başvurunuzu kontrol ederken daha önceden yapmış olduğunuz başvurularınız sistemde görünmektedir. Neden bu kadar başvuru yaptığınızı doğu şekilde anlatmanız ve istediğiniz kredi tutarını ödeyebilecek durumda olduğunuzu belirtmeniz halinde krediyi alma ihtimaliniz artacaktır.

Vakıfbank Kredileri

Vakıfbank kredisi için gerekli belgeleri teslim etmeniz kredi almanız için yeterli olacaktır. Özellikle 6 ay ve daha uzun süredir SGK’lı bir işte çalışan ve gelir belgesi elde edebilen kişilerin gerekli şartları sağlaması halinde Vakıfbank kaç tane başvuru yaptığınızla ilgilenememektedir. Vakıfbank Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlı bir ortak kuruluş bankası olup kredi başvuruları sadece banka şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Ziraat Banka’sında da anlattığımız gibi şube üzerinden başvuru yapmak kredi çıkma olasılığınızı arttıracaktır.

Deniz Bank Kredileri

Deniz Bank üzerinden kredi çekerken sizin kaç kredi başvurusu yaptığınız çok fazla önemli değildir. Eğer kredi notunuzun düzeyi kredi çekmek için yeterliyse Deniz Bank üzerinden kredi alabilir ve ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Deniz Bank internet şubesi, internet bankacılığı, Deniz Bank mobil ve şubeler üzerinden kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. İhtiyaç türünüze göre ihtiyaç kredisi, konut kredisi, taşıt kredisi veya kobilere özel esnaf kredisi hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

Başvuru Sayısı Fazla Olanlar Nasıl Kredi Alabilir?

Arsaya Kredi Çıkar Mı? İpotekli Finansman Kredisi

Kredi Borcu Ödenmezse Cezaevine Girilir Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
 1. Cosku dedi ki:

  Kredi başvuru sayım 18 civarı 4.5 aydır sigprtalı olarak bi işyerinde çalışmaktayım.ödemelerimde hiç bi aksama yok.daha önceleri bi cok kez kredi kullandım ve tamamını aksatmadan ödeyerek gittim.aylık gelirim 4 bin tl.kredi almam lazım acil yardımcı olun durum bu.

  1. Kredi Web dedi ki:

   Merhabalar,

   Kredi başvurusu fazla olan ve kredi çıkmayan kişilere, bazı bankalar faiz oranı yüksek tutarak kredi veriyor.

BİR YORUM YAZ