Borç Kapatma Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

borc kapatma kredisi

Borç kapatma kredisi isminden anlaşılacağı gibi tüm borçların kapatılmasını ve bir araya toplanmasını amaçlamaktadır. Peki, borç kapatma kredisi veren bankalar hangileridir? Borç kapatma kredisi kullanabilmek için gerekli şartlar nelerdir? Borç kapatma kredisi nasıl kullanılır? Kimi zaman deyim yerindeyse hayat kurtaran borç kapatma kredilerini biraz daha detaylı inceleyelim.

Öncelikle kredi veren tüm bankaların borç kapatma kredisi verdiğini söylemeliyiz. Yani borç kapatma kredisi kullanmak istediğiniz de istediğiniz banka ile görüşebilirsiniz, ancak dikkat edilmesi gereken bir kaç önemli kriter bulunmaktadır. Borç kapatma kredisi de aslında bir çeşit ihtiyaç kredisidir. Bankalar kimi zaman farklı kampanyalar altında evlilik kredisi, düğün kredisi ya da askerlik kredisi gibi farklı isimler adında ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Aslında tüm bu krediler ihtiyaç kredisi olarak geçmektedir. Borçlarınızı tek bankaya toplamak istiyorsanız ve kredi notunuz iyi seviyelerdeyse tek bankadan ihtiyaç kredisi kullanarak diğer bankalara olan borçlarınızı kendiniz de kapatabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisi Nedir?

Borç kapatma kredisi; Bir veya daha fazla bankaya kredi ya da kredi kartı borcu olan, farklı bankalara farklı tarihlerde ödeme yapmak zorunda kalan müşterilerin, kredi ve kredi kartı borçlarını yeni bir bankadan kredi çekerek kapatması ve tek bankaya borçlanmasıdır. Bu durumu ufak bir örnek ile özetlemek gerekirse; A Bankasına 5000 TL kredi borcunuz, B Bankasına 1000 TL kredi kartı borcunuz, C Bankasına 3000 TL kredi borcunuz bulunmaktadır. Ödeme yapmanız gereken bu iki kredi ve bir kredi kartının ödeme tarihlerinin farklı olması, ödeme zorluğu yaşamanıza neden olabilir. Bu nedenle D Bankasından yeni bir kredi çekerek, üç bankaya olan tüm borçlarınızı ödeyebilir, böylece tek bir bankaya tek bir günde ödeme yapabilirsiniz.

Borç Kapatma Kredisinin Avantajları

Borç kapatma kredisinin bilinen en büyük avantajı dağınık olan borçlanmanın tek bir yere toplanmasıdır. Borcun tek bir yere olması hem taksit miktarının düşmesi, hem borç rakamının net olarak bilinmesi hem de belirli bir günde ödeme yapılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca borç kapatma kredileri, diğer kredi türlerine göre biraz daha kolay onaylanabilmektedir.

Borç Kapatma Kredisinin Dezavantajları

Borç transfer kredisinin en büyük dezavantajı, yeniden faiz borcu altına giriliyor olmasıdır. Yani üç bankaya toplamda 10.000 TL borcunuz var ise borç kapatma kredisinin sonrasında tek bankaya 12.000 TL toplam borcunuz olacaktır. Yeni bir kredi çekeceğiniz için yeni dosya masrafı, yeni bir faiz ve yeni masraflar sizleri beklemektedir.

Borç transferi ile ilgili kredi araştırması yaparken, kredi, kredi kartı ve ek hesap borçlarınızın toplamlarını, kredi kartı numaralarınızı ve kredi hesap numaralarınızı da almayı unutmamalısınız. Başvuru yapacağınız kredi, bu borçlarınızın toplamına oranlanarak onaylanacaktır.

Borç Kapatma Kredisi Nasıl Kullanılır?

Borç transfer kredisi kullanabilmek için öncelikle kredi notunuzun iyi denilebilecek durumda olması gerekmektedir. Eğer ödemeleriniz düzenli ve borçlarınızı tek bir yere toplamak istiyorsanız, sigortalı çalışan iseniz maaş bordronuz, SGK dökümünüz ve kimliğiniz ile birlikte dilediğiniz bankaya başvurabilirsiniz. Burada tek yapmanız gereken, diğer bankalara olan borçlarınızı kapatmak istediğinizi bu şekilde bir kredi kullanmayı tercih ettiğinizi belirtmek olacaktır.

Kredinizin onaylanmasının ardından ilgili banka personeli, sizin için diğer bankalara ödemeleri yapacak ve sizlerden gidip ilgili bankalardan dekontları almanızı isteyecektir. Yani A Bankasına 3000 TL, B Bankasına 4000 TL olan borcunuz C bankası tarafından ödenecek ve siz sadece şubeye gidip hesabınızda bulunan parayla kredinizin tamamını kapatıp, ödeme dekontunu borç kapatma kredisi kullandığınız banka şubesine getireceksiniz. Bu işlemlerin ardından borç kapatma kredisi kullanımı tamamlanmış olacaktır. Borç kapatma kredisi veren bankalar, borç transferi için sizlere yardımcı olacaktır.

Kredi Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (2 Kişi puan verdi)
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir