2 ay önce
2 ay önce

2020 Çeyiz Yardım Parası İçin Gerekli Evraklar

Evlilik hazırlığı içerisinde olan her genç kız çeyiz yardımı için gerekli evraklar nelerdir mutlaka araştırmaktadır. Şayet çeyiz yardımı hakkında henüz bir bilgi sahibi değilseniz bu yazımızda detaylı bilgilere ulaşmış olacaksınız.

Ülkemizde çeyiz yardımı maalesef evlenecek her genç kıza verilen bir ödenek değildir. Çeyiz yardımı alabilmek için kişilerin anne ya da babasının vefat etmiş ve mutlaka yetim aylığı alıyor olması gerekmektedir. Dolayısıyla çeyiz yardımı devletin yalnızca yetim kalan kız çocuklarına vermiş olduğu bir ödenek olup, bu yardımdan yetim kalan erkek çocukları yararlanamamaktadır.

Yetim kalan kız çocukları anne ve babasından yetim aylığı almaktadır. Fakat yetim aylığı evlilik ya da sigortalı işe girme durumunda kesilmektedir. Özellikle evlenecek olan kız çocuklarının aylıklarının kesilmesinden ötürü, devlet çeyiz parası ödeneği yaparak yetim kız çocuklarının düğün masraflarını karşılamasında yardım etmiş olmaktadır.

Çeyiz yardımı ödeneği ilk kez evlenen yetim kız çocuklarına yalnızca 1 kez ve toplu ödenen bir ödenektir. Çeyiz yardımı ödeneği yetim aylığının 24 katı tutarında ödenmektedir. Çeyiz yardımı alabilmek için evlendikten sonra 5 yıl içerisinde başvuru yapmak gerekmektedir. 5 yıl içerisinde başvuru yapmayan kişilere devlet kendiliğinden çeyiz yardımı ödeneği vermemektedir. Çeyiz yardımı alabilmek için birtakım evrakların hazırlanması gerekmektedir. Çeyiz yardımı için gerekli evraklar ise sırasıyla şöyledir;

  • Çeyiz yardımı alabilmek için, öncelikle mutlaka SGK İl Müdürlükleri’ne başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapmak için gerekli evraklar arasında “ evlenme ödeneği talep dilekçesi” yer almaktadır. SGK İl Müdürlüklerine giderek bu dilekçeyi boş olarak talep edebilir veya internet üzerinden doldurup çıktısını alabilirsiniz. Formda kişilerden evlilik tarihi gibi bir takım gerekli bilgiler istenmektedir. İnternet üzerinden doldurulan formlarda, başvuru yapan kişiden mutlaka imza istenmektedir.
  • Çeyiz yardımı için doldurulan evlenme ödeneği dilekçesi mutlaka başvuran kişi tarafından doldurulmalı ve teslim edilmelidir. Formun başka biri tarafından doldurulması veya teslim edilmesi SGK tarafından kabul edilmeyecektir.
  • Evlenme ödeneği dilekçesinde yer alan tahsis numarası alanına başvuru yapan kişinin sigorta sicil numarasının yazılması gerekmektedir. Dilekçenin alt kısmına ise başvuran kişinin imzası atılmalıdır.
  • Çeyiz yardımı için yapılan başvuruda aranılan bir diğer evrak ise nüfus kütüğünden alınmış evliliğin gerçek olduğuna dair bir belgedir. Şayet başvuruda bulunan kişilerin kimlikleri evlendikten sonra değiştirilmiş ise nüfus kütüğünden belge alınmasına gerek duyulmayacaktır.

Başvuru sonucuna göre çeyiz parası almaya hak kazanan kişilerin ödenekleri Ziraat Bankası tarafından yapılmaktadır. Ziraat Bankasında hesabı bulunan kişilerin çeyiz yardım paraları hesaplarına yatarken, bu bankada hesabı olmayan kişiler bankanın veznelerine şahsen başvuru yaparak çeyiz yardımı ödeneklerini alabileceklerdir. Çeyiz yardımı başvurusu sonrasında paranın yatıp yatmadığı ise E-Devlet sistemi üzerinden sorgulanabilmektedir. E-Devlet şifreniz ile sisteme giriş yaparak çeyiz yardımı sorgulaması yapabilir ve başvurunuzun durumu hakkında bilgi edinebilirsiniz.

X

En Çok Okunanlar