2 ay önce
2 ay önce

2020 Çocuk Parası Nedir Nasıl Alınır?

ÇOCUK PARASI NEDİR? NASIL ALINIR?

Doğum yapmak ve bebek sahibi olmak dünyanın en güzel duygusu olsa da, aileye katılan bebekle birlikte çiftler maddi anlamda oldukça zorlanmaktadır. Her sosyal devlet gibi ülkemizde de yeni doğum yapan ve bebek sahibi olan ailelere maddi destek vermektedir. Özellikle ilk defa çocuk sahibi olacak çiftlerin merak ettiği sorular arasında çocuk parası nedir ve çocuk parası nasıl alınır yer almaktadır. Yazımızın devamında çocuk parası hakkında merak edilen tüm detayları bulabileceksiniz.

Çocuk Parası Nedir?

Devlet tarafından canlı doğum gerçekleştiren annelere maddi yardımda bulunabilmek adına ödenen bir yardım ödeneğidir. Bunun için canlı doğum yapan annelerin, doğum sonrası nüfus müdürlüğüne bebeklerinin kaydını yaptırdıktan sonra “doğum yardım başvurusu” dilekçesini vermeleri gerekmektedir.

Çocuk Parası Nasıl Alınır?

Doğum sonrasında bebeklerini nüfusa kayıt ettiren ve “doğum yardım başvurusu” dilekçesini nüfus müdürlüğüne veren ailelerin çocuk parası ödenekleri, bebeğin nüfusa kaydedildiği ayın son haftasında PTT tarafından ödenmektedir. Bunun için doğum yapan annenin PTT şubelerine giderek, T.C kimlik numarası ile çocuk parası ödeneğini almaları mümkün olacaktır.

Çocuk Parası İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Çocuk parası alabilmek için nüfusa verilmesi gereken evraklar bulunmaktadır. Bu evraklar arasında doğum yapılan hastane tarafından verilen doğum raporu yer almaktadır. Hastaneden alınan doğum raporu ile birlikte, annenin ve yeni doğan bebeğin kimlik fotokopisi de başvuru sırasında ilgili nüfus müdürlüğüne teslim edilmesi gerekmektedir. Doğum raporu olmadan çocuk parası başvurusu yapılamamaktadır.

Çocuk Parasından Kimler Yararlanabilir?

Çocuk parası ödeneği için aranılan şartlar arasında elbette öncellikle T.C vatandaşı olması gelmektedir. Çocuk parası ödeneği yalnızca 15.05.2015 tarihi ve sonrasında canlı doğum gerçekleştiren ailelere verilmektedir. Bu tarih öncesinde doğum yapan ailelere çocuk parası ödemesi yapılmamaktadır. Fakat ödenecek miktar için bu tarih öncesinde doğan çocuk var ise mutlaka onlarında kaydı alınmaktadır.

X

Çocuk Parası Ödeneği Ne Kadardır?

T.C Devleti’nin çocuk sahibi olan ailelere yardım için verdiği çocuk parası miktarı da aileler tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Çocuk parası 2019 yılı için;

  • İlk çocuk için ödenen çocuk parası 300 TL’dir.
  • İkinci çocuk için ödenen çocuk parası 400 TL’dir.
  • Üçüncü çocuk için ödenen çocuk parası ise 600 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuk parası konusunda merak edilen diğer konu ise çoklu doğumlarda ödenen çocuk miktarı olmaktadır. Şayet ilk kez doğum yapan bir anne ikiz bebek dünyaya getirmiş ise ilk çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için ise 400 TL çocuk parası ödeneği alacaktır. Çocuk parası alabilmek için canlı doğum gerçekleştirilmesi ve bebeğin yaşıyor olması gerekmektedir. Ölü doğum gerçekleştiren kişilere çocuk parası ödeneği verilmemektedir. Bunun yanı sıra çocuk parası ödeneği doğum sonrası tek sefer olarak ödenen bir yardımdır.

En Çok Okunanlar