2 ay önce
2 ay önce

2020 Evlilik Kredisi Başvuru Evrakları

Evlilik kredisi için gerekli evraklar nelerdir?

Düğün yapacak ve evlenecek her yeni çiftin araştırdığı konuların başında evlilik kredisi için gerekli evraklar nelerdir sorusu gelmektedir. Hepimizin bildiği üzere yeni bir yuva kurmak, evlenmek ve düğün yapabilmek için gerekli olan tek şey elbette nakit paradır. Yeni evlenecek her çiftin yegâne sorunu nakit para olduğundan çare olarak her çift evlilik kredisine yönelmektedir.

Özellikle günümüzde yeni bir ev kurabilmek için gerekli olan beyaz eşya, mobilya, ev tekstili ve küçük ev aletleri gibi evin bütününü oluşturan eşyaların hepsi oldukça para kaldırmaktadır. Birde buna düğün de takılacak altınlarda eklendiğinde işin altından kalkmak hayli zor olmaktadır. Tam da bu noktada çiftlerin imdadına bankaların sunmuş olduğu evlilik kredisi yetişmektedir. O halde gelin önce evlilik kredisi nedir hep birlikte göz atalım.

Evlilik kredisi nedir?

Yeni evlenecek ve düğün yapacak çiftlere, bankalar tarafından ihtiyaç kredisi kapsamında verilen toplu paraya evlilik kredisi denmektedir. Evlilik kredileri genellikle düşük faizli ve uzun vadeli krediler olarak bilinmektedir.

Evlilik kredisine nasıl başvurulur?

Evlilik hazırlığından olan çiftlerin ihtiyacı olan evlilik kredisi öncesinde, mutlaka düşük faizle kredi veren bankaları araştırmaları gerekmektedir. Aslına bakılacak olunursa araştırmaların yalnızca evlilik kredisi altında değil, ihtiyaç kredilerinin de araştırılarak karar verilmesi doğru olacaktır.

Uygun faizli evlilik kredisi veya ihtiyaç kredisi veren banka tespit edildikten sonra mutlaka ne kadar kredi çekilmesi gerektiği de kararlaştırılmalıdır. Bu yüzden öncesinde gerekli ihtiyaçların listesi yapılıp fiyatları araştırılmalı ve toplamda ne tutarda nakit paranın yeterli olacağı belirlenmelidir. Fazla miktarda çekilen her kuruşun düğün sonrası uzun yıllar kredi ödemek anlamına geldiği de unutulmamalıdır.

X

Bir diğer önemli konuda evlilik kredisi başvurusunda bulunacak gelin veya damat adayının kredi notudur. Bildiğiniz üzere bankalar kredi başvurusunda bulunan her müşterinin öncelikli olarak kredi notunu incelemekte ve kredi onayını bu doğrultuda vermektedir.

Dolayısıyla evlilik kredisine başvurmadan önce çiftlerin kredi notlarını kontrol etmeleri, düşük kredi notuna sahiplerse krediye başvurmamaları gerekmektedir. Bunun nedeni ise, düşük kredi notu olan kişilerin krediden red cevabı almaları öte yandan kredi notunun da düşmesine neden olmaktadır. Kredi notu düşük olan çiftlerin evlilik kredisi çekmeden önce kredi notunu yükseltmek için gerekli adımları uygulamaları gerekmektedir.

Öte yandan kredi notu evlilik veya ihtiyaç kredisi çekmek için yeterli olan çiftlerin uygun faizli bankayı ve çekeceği tutarı belirledikten sonra bankaların şubelerine giderek evlilik kredisine başvurmaları yeterli olacaktır. Evlilik kredisi için gerekli şartlar ise kredi notu yüksek olması, kefil ya da teminat gösterebilmesi ve yasal takipte olmamasıdır. Evlilik kredisi için gerekli evraklar ise şöyledir;

  • C kimlik fotokopisi ve aslı
  • Krediye başvuran kişiye ait maaş bordrosu
  • Gelir belgesi
  • Krediye başvuran kişi adına ait su, elektrik, doğalgaz ve ya telefon faturası

Yukarıda belirtmiş olduğumuz evraklar genel olarak evlilik veya ihtiyaç kredilerinde müşteriden istenen evraklar olup, bunlara ek olarak bazı bankalar teminat ya da kefil gösterilmesini de istemektedir.

En Çok Okunanlar