Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 İcralık Durumda Olanlara Kredi Çıkar Mı?
Yazar: - 25 Nisan 2019
45
4

İcralık durumda olan kişiler, var olan borçlarını ödeyemiyor olmalarına karşın bu borçları ödeme amacıyla kredi çekme yoluna başvuruyorlar. Fakat bu başvuru sürecinin olumlu sonuçlanması kişinin icralık durumda olduğu göz önüne alındığında pek de kolay olmuyor.

İcralık Duruma Nasıl Düşülür?

Kişi herhangi bir kuruma olan borcunu ödemezse, kurum bu borcu tahsil edebilmek adına işlem başlatır. Bu işlem sonucunda kişiye tebliğ gider. Tebliğ gittikten sonra 7 gün içerisinde borcunu ödemezse haciz işlemleri başlatılır. Kişi de icralık duruma düşer.

X

İcralık Durumdan Nasıl Kurtulunur?

İcraya veren kurum ile anlaşma sağlamaya çalışarak icralık durumdan kurtulunabilinir. Herhangi bir avukat aracılığı ile icraya veren kurumla anlaşma sağlanabilir. Borç yapılandırması talep edilebilir. Eğer kurum belirli bir faiz oranıyla belirli bir vadede ödeme kolaylığı sağlarsa kişi icralık durumdan kurtulmuş olur. Çoğu banka müşterisine borç yapılandırma seçeneğini sunar.

İcralık Olana Kredi Kartı Verilir Mi?

Bankalar kredi kartı taleplerinde de kredi taleplerine benzer şartlar arar. İcralık olmuş kişiye kredi kartı verilebilmesi için beklenenler şunlardır:

 • Kredi notunun yüksek olması
 • Düzenli ve sabit bir aylık gelirin olması
 • Ödemelerini aksatmadan düzenli yapıyor olması

Bu kriterleri sağlayan bir kişi aylık gelirinin 2 katı limiti olan bir kredi kartına sahip olur. Bu kartı 1 yıl kullandıktan sonra kartının limiti, aylık gelirinin 4 katına yükseltilir. Fakat icralık olan bir kişi için durum bu kadar kolay değildir. Kredi notu düşük olduğu için bankalar kredi kartı başvurusunu onaylamayabilir. Ayrıca var olan kredi kartı için de herhangi bir limit yükseltme ya da daha avantajlı bir üst karta geçme talebinde bulunamaz.

X

İcralık Olan Biri Kredi Notunu Nasıl Yükseltebilir?

İcralık olan bir kişinin kredi notunu yükseltebilmesi için yapması gerekenler şunlardır:

 • Var olan kredi kartının ekstresini düzenli takip ederek, borcunu ödemek
 • İcralık olmasına neden borcunu kapatmak
 • Yeni kredili ürün açılışı yapmamak

Yeni Kredili Ürün Açılışı Yapmak Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

İcralık olan bir kişi daha rahat kredi çekebilmek ve istediği bankadan kredi kartı alabilmek için kredi notunu yükseltme yoluna gider. Harcamalarını arttırıp, düzenli olarak bu borçları ödemek kredi notunu yükseltir. Fakat bu yeni bir kredi ürünü açılışında geçerli değildir. Yeni bir kredi kartı alındığında ya da kredi çekildiğinde ilk önce kişinin kredi notunda düşüş olur. Çünkü kişinin borçluluk oranı artmış olur. Bununla beraber kişinin risklilik oranı da artmış olur. Dolayısıyla icralık bir kişi yeni kredi kartı almaktan ve kredi çekmekten uzak durmalıdır.

İcralık Durumda Olanlar Nasıl Kredi Çeker?

İcralık durumda olan kişilere kredi verme imkanı tanıyan bazı bankalar vardır. Bu bankalar bu riski almayı kabul etmeleri karşılığında kişiden birini kefil göstermesini isterler. Kefil gösterilecek kişide aranan bazı kriterler şunlardır:

 • Kredi notu yüksek olan biri olması
 • Kredi kartı borçlarını düzenli ödeyen biri olması
 • İşi garanti olduğu için memur olması
 • Aylık sabit belirli bir geliri olması
 • Ticaret odasına kayıtlı bir esnaf olması

İcralık Olanlara Kredi Veren Bankalar

İcralık olan kişilere kredi veren bazı bankalar şunlardır:

 • Finansbank: Banka icralık olan kişilere kredi verme konusunda zorluk çıkartmaz. Kişinin sabit bir geliri varsa kredi başvurusunu değerlendirir.
 • Denizbank: Duruma göre icralık olan kişiden sadece gelir belgesi de istedikleri gibi kefil de talep edebiliyorlar.
 • Aktif Bank: Banka icralık olan bir kişiden gelir belgesi, kefil veya kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmaz için ipotek isteyerek karşılığında kredi verme imkanı sunar.
 • Burgan Bank: İcralık olan kişilerden gelir belgesi isteyerek kredi başvurularını değerlendirir.
 • ICBC Bank: İcralık olan kişiden kefil veya gelir belgesi talep eder.

Garanti Bankası İcralık Durumda Olanlara Kredi

Garanti Bankası, kişilere özel ihtiyaçlarına yönelik kredi verirken icralık olmaları durumunu göz ardı edebilir. Uygun faizli ve vadeli ödeme koşullarıyla kredi çekme imkanı tanıyabilir. Bunun içinin kişinin gelir belgesi ile birlikte banka şubesine giderek müşteri temsilcisiyle görüşmesi gereklidir.

Ziraat Bankası İcralık Durumda Olanlara Kredi

Ziraat Bankası düşük faizli ve bol vadeli kredi ödeme kolaylığı sunduğu gibi icralık olan kişilere de kredi çekme imkanı tanır. Özellikle SSKlı olan kişilere kolaylıklar sunarlar. İcralık olan kişi gelir belgesi ile birlikte Ziraat Bankası şubesine giderek müşteri temsilcisiyle görüşebilir.

Yapı Kredi İcralık Durumda Olanlara Kredi

Yapı Kredi icralık durumda olan kişilere kredi verme konusunda zorluk çıkartmaz. Gelir belgesi veya duruma göre kefil isteyerek kişiye düşük faiz oranlarıyla beraber kredi imkanı tanır. İcralık olan kişi Yapı Kredi şubesine giderek müşteri temsilcisiyle görüşebilir.

İcralık Olanlara Halk Destek Kredisi

Halk Destek Kredisi 31 Ocak 2018 yılı ve öncesindeki kredi kartı borçlarını ödeyemeyenler için Halkbank tarafından sunulan bir kampanyadır. Borçlarını ödeyemediği için banka ile icralık olan kişilerin icradan kurtulabilmek amacıyla tercih edebileceği bir yöntemdir. Banka, %1.1 ile %1.2 arasında bir faiz oranı seçeneği ile 60 aya kadar vade fırsatı sunar. Kişi bu borç ödeme yapılandırmasını kabul ederse icrayı kaldırabilir.

Sigortasız Kredi

Gelir Belgesiz Kredi

Borç Kapatma Kredisi

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 4 Yorum Var)
 1. Ali dedi ki:

  Ben kredi çekmek istiyorum fakat gecikmiş az bir miktar kart borcum var yani icralık bide turksel finansman borcum var oda az bişey kredi ceke bilir miyim ben emekliyim

 2. NURSEL ARTANATLI dedi ki:

  Ben icralığım kızımın okul parasını veremedim ve ben ev hanımıyım eşim emekli ve 79 yaşında alzaymır hastası mahkeme kararıyla imza yetkisi bende eşimin adına ziraat bankasından emekli maaşını alıyor ben onun adına icea kıredisi çeke bilirmiyim eşim ssk dan emekli.NURSEL ARTANATLI

 3. Umut dursun akbaba dedi ki:

  Slm iyi aksamlar benim biraz kredi kartı borcu birazda kredi borcum var ödemem çok Yüksel olduğundan hepsini bir araya toplayıp kapatmak istiyorum yüksek olduğu için kredi çıkmıyor ve yüksek odeme yapamıyorum dusuk bin lira taksit odeme şansım var

 4. Furkan dedi ki:

  Mrb. İki farklı bankaya ait kredi kartımdan dolayı icralık oldum. Ayrıca düzenli maaşımdan kesilen bir kredim var. Bu durumda kredi çekebilir miyim

BİR YORUM YAZ