Türkiye'nin Kredi Rehberi
İnternetten Kredi Kartıyla Alınan Ürünü İade Edebilir Miyiz?
Yazar: - 04 Mart 2019
23
0

Kredi kartıyla internetten satın alınan ürün iade edilir mi? İade etmek için gerekli şartlar nelerdir? İnternetten alışveriş yaparken dikkat etmemiz gereken hususlar nelerdir? Bu ve benzeri soruların yanıtlarını bu yazımızda detaylıca yanıtlamaya çalışacağız. Ülkemizde ve dünyada son dönemlerde internetten yapılan alışverişler oldukça büyük bir seviyeye ulaşmış ve milyonlarca insan ihtiyaçlarını internet üzerinden satın almaya başlamışlardır. Bu alışverişler uzaktan yapılan işlemler olduğu için ödemelerin büyük oranda kredi kartlarıyla yapılıyor olması sonucunu doğurmaktadır. Elbette kapıda ödeme, havale veya alternatif ödeme imkanları da müşterilere sunulmaktadır. Ancak bu ödeme yöntemleri arasında sağladığı avantajlar nedeni ile en çok tercih edilen ödeme yöntemi kredi kartı olarak öne çıkmaktadır. İnternetten alışveriş yapma konusunda hala daha birçok soru kullanıcıların aklını karıştırmaktadır. İnternetten alışveriş yapmak güvenli mi? Kredi kartı ile alınan ürün iade edilebilir mi? Gibi tereddütler bu şekilde uzaktan yapılan alışverişlerin en çok düşündüren sorularıdır. Bu yazımızda internetten kredi kartı ile yapılan alışverişler hakkında müşteri haklarını ve alışveriş yapan herkesin bilmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

İnternetten Alışveriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Günümüzde internetten ticaret yani daha bilinen adıyla e ticaret tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de büyük bir ivme yakalamış ve büyük bir alışveriş sahası oluşturmuş durumdadır. Ülkemizde geçtiğimiz yıl yapılan bir araştırmaya göre e ticaret hacmi yüzde 37 büyüyerek 42,2 milyar TL’ye ulaşmış durumdadır. Bu oran toplam ticaret hacminin yüzde 4,1’ine denk gelmekte olup gelişmiş ülkelerde ise yüzde 10’lara kadar çıkmaktadır. Bu da demek oluyor ki ülkemizde bu alanda daha da büyüyecek ve gelişecektir. E ticaretin ülkemizde hızlı ve güvenli bir şekilde büyüyebilmesinin önündeki en önemli engel kullanıcıların e ticarete olan güvenlerinin artmasıdır. Yüz yüze yapılan alışverişte müşterinin satıcıya duyduğu güveni e ticarette de duyabilmesi ve güven içinde alıveriş yapabilmesi son derece önemlidir. Bu sebeple devlet tarafından, 4077 sayılı “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun” da uzaktan satış için birtakım düzenlemeler yapılarak müşteriler adına bir takım koruma maddeleri çıkarılarak internetten alışveriş yapan müşterilere bazı haklar tanınmış ve kişilerin hakları güven altına alınmıştır. Ancak yine de internetten alışverişin sağlıklı ve güvenli yapılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bir takım önemli detaylar vardır. Bu önemli hususları kısaca özetlemeye çalışırsak;

X
  • İnternetten alışveriş yaparken bilindik ve güvenilir alışveriş platformları tercih edilmeli,
  • Alışveriş yapılacak sitede, kredi kartı bilgilerinin güvenliği ve gizliliğini sağlamak için SSL ve SET gibi güvenlik standartlarını kullandıklarından emin olunmalı,
  • Alışveriş yapacağınız platformda kredi kartı bilgilerinizi gireceğiniz sayfanın adres çubuğunda https:// olması gerekir. ‘’http’’ den sonraki ‘s’ harfi çok önemlidir. Bu girdiğiniz kişisel bilgilerinizin ve kredi kartı bilgilerinizin güvenli olarak iletildiğinin garantisidir.

Kredi Kartı İle Yapılan İnternet Siparişi Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı ile yapılan siparişin iptali internet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar için zor ve korkutucu görünüyor olsa da oldukça kolay ve mümkündür. İnternet üzerinden satın alınan bir ürünü mağazadan satın aldığımız gibi dokunarak, deneyerek, giyerek ya da kullanarak almadığımız için yalnızca görseller ve ürün açıklamaları ile bu ürün hakkında bilgi sahibi olabiliriz. Ancak bu ürüne ait görseller ve açıklamalar gerçeği birebir yansıtmıyor olabilir ya da yanıltıcı olabilir. Siparişini verdiğimiz ürün ile elimize geçen ürün birbirini tutmuyor olabilir ancak bunu ürün elimize geçmeden bilemeyiz. Bu sebeple tüketici hakları internet üzerinden yapılan alışverişlerde müşterilerin mağdur edilmemesi için birtakım haklar tanımaktadır.

Tüketiciler İçin En Önemli Haklardan Biri Cayma Hakkı

İnternet üzerinden yapılan satın alma işlemleri,  4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’un 9/A maddesi ile şu an yürürlükte olan mevzuat uyarınca, Mesafeli Sözleşmelere Dair Yönetmeliği’ne tabidir. Mesafeli sözleşme ise yazılı, görsel, telefon ve elektronik ortamda veya diğer iletişim araçları kullanılarak ve tüketicilerle karşı karşıya gelinmeksizin yapılan ve malın veya hizmetin tüketiciye anında veya sonradan teslimi ya da ifası kararlaştırılan sözleşmelerdir. Bu sözleşme sayesinde kişiler satın aldıkları ürünü iade ederek ödedikleri ücreti geri alabilir, kredi kartından çekilen tutarın iptali sağlanır.

X
  • Tüketiciler söz konusu yönetmelik uyarınca hiçbir sebep göstermeksizin satın almış oldukları mal veya hizmetten 7 gün içinde cayma hakkına sahiptir.
  • Satıcının aleyhine olan bu hak tüketici için büyük bir avantaj sağlamaktadır.
  • Üstelik 7 gün içinde cayan tüketici mal veya hizmet için ödediği bedeli geri alabilir.
  • Yönetmelikle satıcının, satışa ilişkin önbilgi yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde ise cayma hakkının süresi 7 günden 3 aya uzayabilir.

Kredi Kartına Ücret İadesi Nasıl Yapılır?

İnternetten kredi kartı ile yapılan alışverişlerde iade ve iptal işlemleri için öncelikle satın alınan ürünün teslim alınmış olması ve geri gönderimi gerekmektedir. Ürün ile birlikte gelen faturanın altında bulunan iade formu doldurularak ürün ile birlikte geri gönderilmesi ile iade işlemleri yapılmış olur. Ayrıca ürünü teslim aldıktan sonra iade edilmeye karar verildiğinde hemen alışveriş iptali için firmanın internet sitesine giriş yapılması da gerekmektedir. Firmanın sitesinden de iade işlemleri yapılıp, ürün de geri kargolandığında iade işlemi gerçekleştirilmiş olur. Kredi kartına para iadesi nasıl yapılır? Alışverişin iptal edilmesi ile gerekli olan ödemeler ne zaman yapılır? gibi konularda yine online ortamdan bilgi almak mümkündür. Bazı firmalar iadeleri hemen kredi kartına geçmekteyken, bazıları 1 hafta içinde, bazıları ise 1 ay içinde tamamlamaktadır. Yaptığınız alışveriş taksitli ise iade ile alakalı olan işlemleri de bu taksit tutarları dâhilinde yapmaktadır. Yani 6 taksitle alınan ürünün iadesi durumunda kredi kartınıza 6 ay boyunca taksit miktarı tutarında ödeme yapılır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ