Türkiye'nin Kredi Rehberi
KKB Başvuru Sayısı Nedir? Ne Zaman Silinir?
Yazar: - 21 Mart 2018
52
0

KKB başvuru sayısı, kredi ya da kredi kartı almak isteyen tüketicilerin önüne sıklıkla çıkan bir sorundur. Kısaca başvuru sayısınız açıklamamız gerekirse, bankaların sunmuş olduğu ürünlere (kredi, kredi kartı, ek hesap) yapılan başvuruları ifade etmektedir. Bankalar başvuru sayısı belirli bir rakamın üzerinde olan tüketicilere kredi ya da kredi kartı vermeyi pek tercih etmezler. Bunun en büyük nedeni ise tüketicinin diğer bankalara yaptığı başvuruların olumsuz olarak sonuçlanmış olmasıdır. Kredi notunuz yüksek dahi olsa diğer bankanın sizlere kredi ya da kredi kartı vermediğini gören banka da sizlere yeni bir kredi ya da kredi kartı vermeyi tercih etmeyecektir.

Başvuru sayısını artıran etmenlerin başında ise internetten ve kısa mesaj ile yapılan hızlı kredi başvuruları gelmektedir. Krediye ihtiyacı olan tüketiciler, internette önlerine çıkan kredi başvurusu reklamlarına tıklarlar ve defalarca kredi başvurusu yaparlar. Bu başvurular öyle fazlalaşır ki, bazen aynı bankaya defalarca kredi ya da kredi kartı başvurusu yapıldığı gözlemlenmektedir.

KKB Başvuru Sayısı

KKB (Kredi Kayıt Bürosu) başvuru sayısı, bankalara yapılan kredi, kredi kartı, ek hesap başvurularını belirli tarihler arasında toplamakta, yeni kredi başvurunuz sırasında ilgili bankaya göstermektedir. Bu nedenle kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notunuzu öğrenmeli, kredi notunuz düşük ise kredi notu nasıl yükselir? konusunda kısa bir araştırma yaplalısınız. Kredi notunuzu artırmanız yaklaşık 3 – 4 aylık bir zaman alacaktır. Sabırlı olmalı, herhangi bir kredi, kredi kartı, ek hesap başvurusu yapmamalısınız.

kredi-basvuru-sayisi-sorgulama-yontemleri

kredi-basvuru-sayisi-sorgulama-yontemleri

Kredi Başvuru Sayısı Öğrenme

Kredi başvuru sayısı öğrenme sadece Findeks üzerinden yapılmaktadır. Findeks üzerinden alacağınız KKB raporu sayesinde kredi notunuzu, geçmişte çektiğiniz kredileri, ödeme düzeninizi ve kredi başvuru sayısını öğrenebilirsiniz. Başvuru sayısı öğrenmek isteyen bazı tüketiciler, bankalardan sorgulama yaptıklarını, bu sayede başvuru sayısının kaç olduğunu öğrenebildiklerini ilettiler. Ancak bu şekilde bir işlem yapıldığında başvuru sayınız +1 daha artacaktır. Bu konudaki en garanti yöntem, Findeks raporundan faydalanmak olacaktır.

X

Fazla Kredi Başvurusu Yapmak

Fazla kredi başvurusu yapmak, kredi notunda da düşüşe neden olmaktadır. Bu düşüşün net bir puan karşılığı bulunmamaktadır. Yani yaptığınız 1 kredi ya da kredi kartı başvurusu -10 puan veya -50 puan demek tamamen yanlış bir yorum olacaktır. Başvuru sayısı konusunda bilinen en büyük gerçek ise başvuru sayınızın 6’nın üzerinden olması halinde kredi almanızın oldukça zor olacağıdır.

Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Olumsuz başvuruların silinmesi biraz zaman almaktadır. Yaptığımız araştırmalar sonucunda bu sürecin yaklaşık 6 ay olduğu bilgisine ulaştık. Yani bugün yapacağınız bir kredi ya da kredi kartı başvurusunun silinmesi 180 gün sonra gerçekleşecek, dün yaptığınız bir başvurunun silinmesi ise 179 gün sonra gerçekleşecektir. Süreç oldukça uzun olduğundan dolayı gerek sms kredi gerek internetten kredi gerekse bireysel kredi başvurularınızda temkinli hareket etmelisiniz.

Başvuru sayısı yüksek olan tüketicilere de başvuru sayısına bakmadan kredi veren bankalar vardır. Ancak bu bankalarda ödeme düzenliliği, sigorta gibi koşulları göz önüne almakta, kredi değerlendirmesini belirli şartlara göre yapmaktadır. Eğer başvuru sayınız kriterin üzerinde ise bu bankalardan birini tercih edebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ