Kredi Başvuru Sayısı Nasıl ve Ne Zaman Silinir?

basvuru sayisi

Kredi başvuru sayısı ne zaman silinir ya da nasıl silinir? Kredi alamayan tüketicilerin araştırması gereken ilk soru bu olmalıdır. Kredi ve kredi kartlarına yapılan başvurular tüketicinin yeni kredi almasını da engellemektedir. Özellikle fazla sayıda yapılan başvuru sonrasında kredi notunuz yüksek olsa dahi bankalar sizlere kredi vermeyi tercih etmeyecektir. Ancak hemen ümitsizliğe kapılmayın, bazı bankalar kredi başvuru sayınız kaç olursa olsun bu durumu önemsememekte ve kredi başvurularınızı farklı kriterler doğrultusunda değerlendirmektedir. Öncelikle kredi başvuru sayısının nasıl arttığına ve bu başvuruların nasıl silineceğine bir göz atalım…

  Kredi Puanı 0 Olanlara Kredi Veren Bankalar

Banka ürünlerine yani kredilere, kredi kartlarına ve ek hesaplara yapacağınız tüm başvurular bankacılık sistemi içerisinde kayıt altına alınmakta ve her yeni başvurunuzda +1 olarak artırılmaktadır. Durum böyle olunca yapılan fazla başvurular kredi notunuzu da olumsuz etkilemekte ve kredi puanınızı düşürmeye devam etmektedir. Bu durumun önüne geçmek için öncelikle hedef bankanızı tespit etmeli ve kredi başvurunuzu sadece sizlere kredi onaylayabilecek olan bankalardan yapmalısınız.

Banka personellerinin kredi, kredi kartı, ek hesap gibi hedefleri olduğundan dolayı sizler kredi başvurusu yapsanız dahi kredi kartı içinde başvurunuzu almaktadır. Bu durumun bilincinde olmalı ve kredi kartı ya da farklı bir ürün istemediğinizi belirtmelisiniz!

Kredi başvuru sayısı yüksek olan tüketicilerin nasıl kredi alabileceklerini merak ediyorsanız, Başvuru Sayısı Fazla Olanlar Nasıl Kredi Alabilir? başlıklı makalemizi inceleyebilir ve kredi başvurularınızı da bu doğrultuda yapabilirsiniz. Yaptığımız tüm başvurular sistemde görünebilir, peki bu başvurular ne zaman silinir?

  Kredi Notunu Düşüren Etmenler Nelerdir?

Başvuru Sayısı Ne Zaman Silinir?

Kredi ve kredi kartlarına yapılan tüm başvurular, sistemde tek bir çatı altında toplanmakta ve başvuru sayısı olarak yer edinmektedir. Sistemde yer edinen bu başvuruların silinmesi ise 6 ay gibi bir zaman zarfına tekabül etmektedir. Bugün yapacağınız bir kredi ya da kredi kartının sistemden tamamen silinmesi için 180 gün gibi bir sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Bu 180 günlük süre ise başvurunun yapıldığı tarihten itibaren başlamakta ve devam etmektedir.

  2019 Kredi Notu Düşük Olanlara Bankaların Bakış Açısı!

Başvuru sayısının neden bu kadar önemli olduğu ise bankaların risk almak istememesinden dolayıdır. Yani bir banka başvuru sayınız nedeniyle sizlere kredi vermiyorsa, bunun nedeni önceki bankaların başvurunuzu red olarak sonuçlandırmış olmasıdır. Bu durumda risk almaktan yani zarar etmekten kaçınan banka kredi notunuz yüksek olsa da sizlere kredi vermeyebilir.

Kredi Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (5 Kişi puan verdi)
Loading...
2 Comments

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir