Türkiye'nin Kredi Rehberi
Kredi Borcu Ödenmezse Cezaevine Girilir Mi?
Yazar: - 10 Haziran 2019
49
0

Kredi kartı borcu ödenmezse cezaevine girilmesi olasılıklar dahilindedir. Ancak hukuken yasalara göre borcunu ödemeyen kişileri hapse atmak mümkün değildir. Borç dolayısı ile kişilerin hapse girebilmesi için sağlaması gereken bazı şartlar vardır.

İcradan Tutuklama Var Mı?

İcradan tutuklama yoktur. Anayasanın 38. maddesine göre; hiç kimsenin özgürlüğü herhangi bir sözleşmeden dolayı kısıtlanamamaktadır. Dolayısı ile herhangi bir yere imza atmamış olan, sadece borcunu ödeyememiş ve hakkında haciz kararı çıkmış olan kişiler hakkında tutuklama kararı çıkması gibi bir durum olamaz. Her ne kadar bankalar kredi borcunu ödemeyen kişilere borçlarını tahsil etmek amacı ile hapse girebileceklerini söylüyor olsa da böyle bir durum söz konusu değildir.

X

İcra Yüzünden Tutuklama

Borçluların icra sonucunda tutuklanabilmeleri için meydana gelmesi gereken durumlar şunlardır:

 • Kişinin borcunu haciz edebilmek için kişiye icraya gidildiğinde, kişinin borcunu ödeyeceğine dair herhangi bir yazılı belgeyi imzalaması durumunda; eğer buna rağmen borcunu ödemez ise icra yüzünden tutuklama kararı çıkabilir.
 • Kişinin bulunduğu mal beyanında gerçeği yansıtmayan durumlar ile karşılaşılması durumunda icra yüzünden tutuklama kararı çıkabilir.

Hangi Hallerde Borçlulara Hapis Cezası Verilir?

Borçlulara hapis cezasının verildiği durumlar şunlardır:

 • Kiracının borcunu ödememesi durumunda ve ev sahibi de bu durumdan mağdur olduğunda borçluya hapis cezası verilir.
 • Borçlu olan kişi borcunu ödemediğinde icra geleceğini bildiği için, mal beyanı yaparken eksik mal beyanı yapar ise hapis cezası verilir.
 • Borcunu ödemesi gereken kişi kendisinin daha önceden kabul ettiği şartlardan birini ihlal eder ise ve bu ihlalde herhangi bir mazereti yok ise hapis cezası verilir.
 • Şans oyunları oynamak, sürekli gereksiz harcamalar yapmak gibi zaten borcu varken borcunu daha da katlayan kişilere hapis cezası verilebilir.
 • Sermaye şirketlerinde iflas istendiğinde hapis cezası verilebilir.
 • İflas edenler veya konkordato ilan edenler eğer bu durumda kendi menfaatlerini düşünüyor iseler hapis cezası verilebilir.
 • Ticari usullere aykırı hareket eden kişilere hapis cezası verilebilir.
 • İflas etmiş olan şahısların mallarının iade edilmemesi durumunda hapis cezasına başvurulabilir.
 • Ticari bir işletmenin yöneticisi eğer görevlerini yerine getirmek yerine çeşitli kural ihlalleri yapar ise hapis cezası verilebilir.

Tazyik Hapis Cezası

Tazyik hapis cezasının özellikleri şunlardır:

X
 • Kişinin önceden işlediği suçların göz önüne alınmadan kararının verildiği bir hapis cezası türüdür.
 • Amacı kişiye yapması gereken şeyi yapmaya zorlamaktır.
 • Herhangi bir para ödeyerek ya da başka seçenekler sunarak ertelenebilecek ya da kurtulabilinecek bir ceza türü değildir.
 • Kişilere tazyik hapsi verildiğinde bu cezanın tarihi belirlidir ve kişinin bu cezanın tarihinde herhangi bir değişiklik yapabilmesi mümkün değildir.
 • Kişi karşı taraf ile uzlaşabilecek olsa dahi bu durum kişinin içeriden çıkmasını sağlamaz.
 • 3 aya kadar verilen bir hapis cezasıdır. Eğer kişi hapse girme nedeni olan borcunu öder ise 3 aydan önce de hapisten çıkabilir.
 • Eğer borçlu olan kişi iflas eder ise ve tazyik hapis cezası almış ise, tazyik hapis cezası iptal edilir.

Hangi Durumlarda Tazyik Hapsi Alınır?

Kişilerin tazyik hapsi aldığı durumlar şunlardır:

 • Kişi mahkeme kararı tarafından belirlenmiş olan yazılı hükümlere karşı gelir ise tazyik hapsi alır.
 • Fakir belgesi almış olan bir kişinin gelirinin asgari ücretin üzerinde olduğu tespit edilir ise kişi tazyik hapsi alır.
 • Kişinin borçlanırken kabul ettiği ödeme şartlarını ve taahhüdü sonradan ihlal etmesi durumunda tazyik hapsi verilir.

Hapse Giren Borçlunun Borcu Silinir Mi?

Hapse giren borçlunun borcu silinmez. Kişi hapse girse de, borcunun silinebilmesi için yapması gereken tek şey; borcunu ödemektir.

Banka Borcu Ödenmezse Muhtemel Süreç Nasıl İşler?

Banka borcu ödenmez ise muhtemel sürecin aşamaları şu şekildedir:

 • Öncelikle kredi borçlarının ilk taksitini ödemediklerinde kişilere iletişim bilgileri üzerinden uyarı mesajları gönderilir.
 • Kişinin borcunu ödemeyişinin üzerinden 90 gün geçmiş ise; bazı bankalar kredi yapılandırması ile borcun ödenmesi için orta yol bulabilirler. Ancak orta yolun bulunmaması durumunda kişilere bir ihtarname gider. Bu ihtarname eline ulaştıktan sonra kişinin 30 gün içerisinde borcunu kapatması gereklidir.
 • Kişi bu süreçten sonra yine borcunu ödemez ise haciz işlemi başlatılır. Kişinin borcunu karşılamak amacı ile maaşına ya da herhangi bir taşınmazına haciz gelir.
 • Haciz yolu ile kişiden borcu tahsil edilememiş ise ve hiçbir yolla kişiden borcu tahsil edilememiş ise; bu duruma rağmen kişi borcunu ödeyeceğine dair bir taahhütte bulunuyor ise kişi artık özgürlüğünü koruyabilmek amacı ile borcunu ödemek zorundadır. Çünkü eğer ödemez ise hapse girebilir.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalıdır?

Kredi borcunu ödeyemeyen kişilerin öncelikle kredi aldıkları banka ile ters düşmemeleri gereklidir. Başka bankalardan borç kapatma kredisi alabilecekleri gibi borçlu oldukları bankadan da kredi borcu yapılandırması talep edebilirler.

Borçlu Cezaevine Girerse Eve Haciz Gelir Mi?

Borçlu kişinin cezaevine girmesi durumunda evine haciz gelebilir. Çünkü kişinin cezaevine girmesi borcunun silinmesini sağlamaz ve kişinin bir şekilde borcunun tahsil edilmesi gereklidir. Dolayısı ile kişinin taşınmazına haciz gönderilebilir.

Cezaevine Girmemek İçin İmza Atmayın!

Borçları yüzünden cezaevine girmek istemeyen kişilerin bu süreçte banka ile iletişim kurarken herhangi bir sözleşmeyi imzalamaması gereklidir. Özellikle banka avukatları tarafından kendisine sunulan sözleşmeler konusunda ve evine hacze gelen icra memurları konusunda dikkatli olmalı ve herhangi bir yere imza atmaması gereklidir. Çünkü bu sözleşmeleri imzalaması durumunda borcunu ödeyeceğini taahhüt etmiş olur ve yanlış beyanda bulunduğu için kendisi hakkında hapis kararı çıkartılmasına zemin hazırlamış olur.

Akbank Kredi Başvuru Sonucu Öğrenme

Kredi Kartı Yasal Takipte Olanlara Ziraat Bankası Kredisi

Kredisinde Gecikme Olan Kredi Alabilir Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ