Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 Kredi Çıkmayanlar Nasıl Para Bulabilir?
Yazar: - 07 Nisan 2019
47
2

Bankadan başvurdukları kredilere olumlu yanıt alamayan kişiler, nakit para bulma çabası içine girmişlerdir. Peki banka kredisi alamayan kişilerin başka imkanlarla para bulabilmeleri mümkündür?

Acil Para Lazım Olduğunda Nerden Bulabilirim?

Acil para lazım olduğunda, nakit ihtiyacına sahip olan kişiler öncelikli olarak banka gibi yasal olan kanalları denemelidirler. Bunun en önemli nedeni sizlere nakit para verme amacıyla kandırmak isteyen kişilerin sizleri daha da zor duruma düşürmeye çalışmalarıdır. Bu yüzden mümkün olduğunca yasal yollardan para bulmak gerekir.

X

Kredi Çıkmayanlar Nasıl Para Bulur?

Kredi çıkmayan kişilerin para bulması; herhangi bir sebepten dolayı kredi başvurusuna olumlu yanıt alamayan kişilerin, bulundukları çıkmazdan bir an önce kaçmak için nakit para verdiğini iddia eden bazı firmalara ya da kişilere başvurmaları ile gerçekleşmektedir. Gün geçtikçe daha da artan kredi borçları taksitleri kişileri her ne kadar alternatif yollar bulmaya teşvik etse de kesinlikle yasal çevrelerden çıkılmaması gerekir. Sizlere nakit para güvencesi veren kişi ya da firmaların bunu yasal yollarda yapmayacakları aşikardır. Bu yüzden özellikle kredi çıkmayan kişilerin sıklıkla başvurmuş olduğu yasal olmayan yöntemler bir süreden sonra kişileri daha da zor durumlara düşürmektedir.

Senet Yöntemi ile Para Bulma

Kredi başvurusu olumlu sonuçlanmayan kişilerin en fazla başvurmuş oldukları yöntemlerden bir tanesi olan senetle nakit para bulma olayı, tamamen kişileri zor durumda bırakmak için yapılan bir oyundur. Özellikle senet imzalatan kişilerin amacı olan kazandıkça kazanma durumu, insanları oldukça müşkül durumlarda bırakmaktadır. Senet karşılığında alınan paranın herhangi bir garantisi yoktur. Senete imzayı attığınız anda, karşı tarafın tamamen esiri haline gelmiş olursunuz.

Senetle Alınan Nakit Paralar Ödenmezse Ne Olur?

Herhangi bir firma ile ya da kişiler ile anlaşarak imzaladığınız senetlerin kaderi, anlaşmayı yapmış olduğunuz kişilere bağlıdır. Karşı tarafın taleplerine göre ödeyeceğiniz senetler, sizleri ve ailenizi maddi sıkıntıdan daha da zor bir durumla arşı karşıya getirebilir. Parayı ödediğiniz anda alacağınız senetleriniz, ödeyemeyeceğiniz anda sizlere ağır bir külfet olarak geri dönmektedir. Ödeme koşullarına uymadığınızda ya da senedinizin gününü geçirdiğinizde başınıza nelerin geleceği ya da nasıl yaptırımlarla karşılaşacağınız tamamen senet imzaladığınız kişinin inisiyatifine bağlı olan bir durumdur. Öyle ki bu senetle alınan nakit paraların ödenememesi durumu yüzünden hem kendisi hem de ailesi tehlikede olan pek çok kişi mevcuttur.

X

Bankaya Borçlu Olmak

Bankaya borçlanmak, herhangi birisine ya da bir firmaya borçlanmaktan daha iyi bir durumdur. Banka sizlere vermiş olduğu kredileri yasal bir çerçeve içinde verir ve ödemesini de yine yasal sınırlara uyarak yapmanızı ister. Herhangi bir şekilde gecikme yaptığınızda sizi kendi yöntemleri ve kuralları çerçevesinde cezalandırma yöntemine başvurmaz. Bu açıdan herhangi bir kişiden ya da firmadan alacağınız paraları bankalara borçlanarak almanızda daha büyük bir fayda vardır.

Bankalardan Alınan Krediler Ödenmezse Uygulanan Yaptırımlar Nelerdir?

Bankalardan alınan kredilerin ödenmemesi durumunda uygulanan yaptırımlar kesinlikle ikinci şahısların uyguladıkları yöntemlerden daha zor değildir. Hiçbir banka soyguncu muamelesi ile müşterilerine yaklaşamaz. Özellikle bankalardan kredi almaya korkan ve sonrasında ikinci şahısları tercih eden kişiler, ödeme noktasında ne kadar büyük yanlış yaptıklarını anlamaktadırlar. Bunun en önemli sebebi, bankanın size vermiş olduğu borçları yasal bir şekilde sizden geri istiyor olmasıdır. Bunun için devlet tarafından ve bankanın kendi kuralları tarafından belirlenen pek çok yaptırım vatandaşları zor durumda bırakmaktan çok bilakis onların daha da zor duruma düşmesini engellemek amaçlıdır.

Bankadan Alınan Kredilerde İpotekli Malların Durumu

İpotekli malların kredi ödenmediği takdirde satılması durumu tamamen gerçeğe aykırıdır. İpotek konulan mallar belirli bir ihtar süresinin ardından satılmaktadır. Bu işlem hemen gerçekleşmez. Ayrıca alınan bir kredinin ödenememesi halinde kişiler ipotek olarak gösterdikleri malların kullanım hakkından menedilmektedirler. Ancak ikinci şahıslara güvenerek yapılan senetlerde kat kat fazlasını kişilerden talep edebilirler. Bu durum asla yabana atılmaması gereken oldukça önemli bir durumdur.

Kredi Alınamayan Durumlarda Devlete Başvurmak

Ciddi manada ekonomik bunalım yaşanıyorsa, devlete kredi alınamayan durumlarda başvurmak akıllıca bir davranış olacaktır. Kişiler kaymakamlıklarda bulunan bazı yardım vakıflarına başvuruda bulunabilirler. Her açıdan diğer şahıslarla ya da firmalarla yapılan anlaşmalardan daha avantajlı olan bu durum, kişilere hem ödeme güvencesi sağlarken hem de onları yaşadıkları ekonomik krizden kurtaran oldukça önemli ve etkili bir faktördür. Bu yardım kuruluşları yine devlet bünyesinde olduğu için kişileri bulundukları ekonomik krizden kurtararak onların daha da güvenli ödeme koşullarına sahip olmalarını sağlar.

Kuyumculardan Nakit Para Alınır Mı?

Nakit para bulmak isteyen kişilerin sıklıkla araştırdığı konulardan birisi olan kuyumculara başvurarak nakit para alma yöntemleri kesin olmamakla birlikte kullanılan bir yöntemdir. Özellikle acil nakit paraya sıkışmış olan kişiler kuyumculara başvurdukları takdirde belirli oranlarda nakit para temin edebilmektedirler. Ancak burada unutulmaması gereken durum tüm kuyumcuların böyle bir işlem yapmayacağıdır.

Kuyumculardan Nakit Para Almak İçin Gereken Durumlar Nelerdir?

Kuyumcular, nakit para almak isteyen kişilerin sıkla başvurdukları ve yaygın olarak olumsuz yanıt aldıkları yerler olarak bilinmektedir. Bunun en önemli sebebi nakit para bulmak isteyen kişilerin güvenilir olup olmadığı kuyumcular için oldukça önemli bir durumdur. Genelde kredi başvuruları olumlu sonuçlanmayan kişiler, kuyumcular tarafından da güven veremeyen kişiler olarak nitelendirilirler. Bu yüzden kuyumcuların size para verip vermeyeceği sizin karşı tarafta uyandırmış olduğunuz güvenle alakalıdır. Ayrıca kuyumculardan alınan para nakit para değil altındır. Bu altınları daha sonra bozdurarak nakit paraya çevirmek gerekir.

Gelir Belgesiz Kredi

Borç Kapatma Kredisi

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 2 Yorum Var)
  1. Halil Atrş dedi ki:

    Tüm borçlarımı tb bankasına billeştire bilirmiyiz

  2. Ramazan dedi ki:

    Selam ben kredi alamıyorum önceki çekmiş olduğum krediyi ödeyemedim üniverste okuyan çocuklar vardı bu yüzden ödeyemedim bi araçım vardı icra el koydu yedieminde yatıyor aracım ne yapmalıyım nasıl bir yol bulmalıyım

BİR YORUM YAZ