1 sene önce
1 sene önce

Kredi Kartı Borcu Ödemesi Son Gün Saat Kaça Kadar?

Kredi kartı borcunun son ödeme günü son saati ile borcunun ne zaman ödenmesi gerektiğini öğrenmek isteyen birçok kredi kartı sahibi bu durumu internet üzerinden sorgulatarak cevap arayışına giriyor. Hemen hemen herkesin kredi kartı sahibi olabildiği günümüzde, kredi kartının ödemelerini aksatılmadan zamanında yapılması büyük önem teşkil ediyor. Bu konuyla ilgili olarak “kredi kartı borcunu hangi gün ve hangi saatler içerisinde nereye ödemek gerekir?” sorusunun cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Kredi kartı borcunun ödenmesi için belirlenen son tarih, adından da anlaşılacağı gibi kredi kartı sahibinin o dönem içinde yapmış olduğu harcamaların ödenmesi için banka tarafından belirlenmiş olan son günü temsil eder. Dolayısıyla kart sahibi söz konusu borcunu bu tarihe kadar ödediği takdirde hiçbir olumsuz durum yaşamadan bir sonraki ay gelecek olan faturaya kadar harcamalarına devam edebilir.

Kredi kartı borcunun son ödeme tarihi söz konusu borcun ödenmesinde belirlenen iki farklı yol olan;

  • Kredi kartı dönem borcunun tamamı ve
  • Kredi kartı dönem borcunun asgari tutarı

Seçeneklerinin ikisi için de geçerlidir. Bu nedenle kredi kartı borcunun asgari tutarını ödemek niyetindeyseniz son ödeme tarihini geçirmemelisiniz. Kredi kartı son ödeme tarihi geciktirildiğinde ne gibi sonuçların ortaya çıkabileceğini yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi Saat Kaça Kadar?

Kredi kartı borcunun son ödeme tarihinin saati, söz konusu borcun ödenmesinde seçilen ödeme yönteminin türüne göre değişiklik gösterir. Daha açıklayıcı olmak gerekirse, kredi kartı borcunuzu ne şekilde ödeyeceğinize göre son ödeme tarihinin saati değişebilir. Bilindiği üzere kredi kartı borcu şu yöntemler kullanılarak kolaylıkla ödenebilir:

X
  • Kullandığınız kredi kartının ait olduğu banka şubelerinden
  • Kredi kartının ait olduğu bankanın ATM’lerinden
  • İnternet bankacılığı hizmeti ile internet üzerinden
  • EFT adı verilen başka bir banka hesabından transfer yaparak

Söz konusu kredi kartı borcu ödeme yöntemlerin her birinde son ödeme tarihinin son saati farklılık gösterir. Bu noktada son ödeme zamanını geçirdiğiniz bir yöntem yerine başka bir yöntemi kullanarak son gün içerisinde kredi kartı borcu ödemesi gerçekleştirmeniz mümkün.

Banka Şubesinden Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Banka şubelerinden kredi kartı borcu ödemek için bildiğiniz üzere gişe işlemlerinden sıra alınması gerekiyor. Ülkemizdeki bankaların mesai saatlerinin de 17:00’da sonlandırıldığı göz önünde bulundurulduğunda kredi kartı borcunu banka şubeleri aracılığıyla ödemek isteyenler bu saatten önce sıra numarası almaları gerekiyor.

Bankamatik ve ATM’lerden Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi

Kredi kartı borcunu bankamatikten ödemek isteyen kart sahipleri de son işlem saatini kaçırmaması gerekir. Söz konusu bankamatik ve ATM’lerde günün son işlem saati 23:59 olarak belirlenmiştir. Bu saatten sonraki işlemler bir sonraki güne dahil olacağından kredi kartı borcunuzun son ödeme tarihinde 23:59’a kadar ATM’lerden kredi kartı borcunuzu kolaylıkla ödeyebilirsiniz. Öte yandan banka şubeleri kapandıktan sonra borcunuzu bir sonraki güne ertelemek yerine bankamatikleri kullanabileceğinizi unutmamanızı tavsiye ediyoruz.

EFT İle Kredi Kartı Son Ödeme Saati

EFT yaparak kredi kartı ödemek isteyenler de gün sonu saati sayılan 23:59’a kadar söz konusu işlemlerini gerçekleştirebilirler. EFT bildiğiniz üzere iki banka hesabının arasında yapılan para transferine denmektedir. Bu şekilde para transferi ile kredi kartı borcunuzu ödemek için son ödeme tarihinde saat 23:59’u geçirmemeye dikkat etmeniz gerekir. Ayrıca banka şubesine giderek gişe işlemlerinden EFT yapmak istediğinizde de bankanın kapanış saatinin göz önünde bulundurunuz.

İnternet Bankacılığı ile Kredi Kartı Son Ödemesi Saat Kaça Kadar?

Kredi kartı borcunu internet bankacılığı üzerinden ödemek bankaların gelişen teknolojiyle müşterilerine kolaylık yaratmak için sunduğu hizmetler arasındadır. Dilediğiniz yerden ve zamandan bankacılık işlemleri yapma özgürlüğü tanıyan internet şubelerinde son işlem zamanı 23:59’dur. Eğer kredi kartı borcunuzu bu işlemleri kullanarak internet bankacılığı üzerinden yapmak istiyorsanız son ödeme zamanını geçirmemeye özen göstermeniz gerekiyor.

Kredi Kartı Son Ödeme Tarihi 1 Gün Geçerse Ne Olur?

Kredi kartı borcu son ödeme tarihini geciktirmek, birçok kart sahibini yakından ilgilendiren bir konudur. Kredi kartı borcunun son ödeme tarihinde ödenmemesi durumunda kredi kartına gecikme faizi uygulanır. Faiz oranları her sene 3 ayda bir olacak şekilde Merkez Bankası tarafından belirlenmektedir. 2019 yılının ilk çeyreğinde belirlenen akdi faiz oranı % 2,25’tir. Dolayısıyla kredi kartı borcunun son ödeme tarihini 1 gün de olsa geciktiren kart sahibi bu faiz oranı üzerinden ödemesini gerçekleştirmek durumunda kalır.

Bununla birlikte kredi kartı son ödeme tarihini geciktirmeniz durumunda kredi notunuzun puanı da olumsuz etkilenir. Düzenli olarak ödemediğiniz her kredi kartı borcunuz dönemsel olarak kredi puanınızın düşmesine neden olur.

Kredi Kartı Son Ödeme Günü Hafta Sonuna Gelirse Ne Olur?

Kredi kartı borcu son gününün hafta sonuna denk gelmesi durumunda son ödeme tarihinde bir değişiklik olmaz. Dolayısıyla bu günlerde banka şubelerini kullanamasanız da bankamatiklerden, internet bankacılığından, EFT ve havale sistemlerinden yararlanarak kredi kartı borcunuzu zamanında ödemeniz gerekmektedir.

Kredi Kartı Asgari Ödemesi Yeterli Mi?

Kredi kartı borcunun asgari tutarı, söz konusu borç dönemindeki ödenebilecek minimum miktarı belirtir. Kredi kartının asgari tutarının ödenmesi, yaygın bilenenin aksine akdi faize tabi tutulur. Dolayısıyla kredi kartının asgari ödemesini yapmak sadece kredi kartının kullanıma açık olmasını sağlar fakat borcun geri kalanının faizsiz işlem görmesine engel olmaz.

Kredi Kartı Gecikme Faiz Oranı

Kredi kartı borcu gecikme faizi, az önce bahsettiğimiz gibi Merkez Bankası tarafından her sene 3 defa olmak üzere açıklanan oranlar üzerinden belirlenir. 2019 yılının ilk 3 aylık döneminde belirlenen gecikme faizi % 2,30 olarak açıklanmıştır.

Finansbank Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

Finansbank Borç Kapatma Kredisi 48 Ay Vade

Aynı Gün İçinde Kredi Kartı Veren Bankalar

En Çok Okunanlar