Türkiye'nin Kredi Rehberi
Kredi Kartı Güvenlik Kodu CCV Nedir
Yazar: - 13 Ocak 2020
93
0

Günümüzde kredi kartları hayatımızın her alanında kullandığımız en önemli ve avantajlı ödeme yöntemleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde hemen herkesin kullandığı kredi kartı taksitli alışveriş, nakit avans çekme veya harcama erteleme gibi avantajlarıyla da cep dostu bir ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok kredi kartında yer alan harcayarak puan kazanma yöntemi ile de bedava alışveriş yapma olanağı sağlayan kredi kartları her geçen gün daha fazla kullanıcıya sahip olmaya devam etmektedir.

Kredi kartı kullanımı bu kadar fazla iken kredi kartı hakkında bilmediğimiz birçok bilgi bulunmaktadır. Bunlar arasında en sık karşılaştığımız konu ise kredi kartı güvenlik kodu nedir sorusudur. Alışveriş merkezi, market veya mağazalardan yapılan alışveriş sırasında karşımıza çıkmayan kredi kartı güvenlik kodu bilgisi, internet üzerinde yapılan her alışverişte karşımıza çıkmaktadır. O halde gelin kredi kartı güvenlik kodu nedir, ne işe yarar hep birlikte göz atalım.

Kredi Kartı Güvenlik Kodu

Kredi kartı güvenlik kodu internet üzerinde “CCV” yani “Card Validation Value” ismiyle karşımıza çıkmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere kredi kartı güvenlik kodu, özellikle internet üzerinde yapılan alışverişlerde maddi güvenliğimizi sağlamaktadır. Her kredi kartı müşteriye özel olarak üretilmekte ve güvenlik çipi ile birlikte donatılarak müşteriye teslim edilmektedir. Her kredi kartı üzerinde farklı bir kredi kartı numarası ve güvenlik kodu bulunmaktadır. Güvenlik kodu ise her kredi kartının arkasında imza atılan bölümün sağ üstünde yer alan 3 haneli sayıdır. Güvenlik kodu her kredi kartında mutlaka bulunması gerekmektedir.  Güvenlik kodları bazı bankaların kredi kartlarının ön yüzünde yer almakta ve 4 haneli sayıdan oluşmaktadır. (Örn: American Express)

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Ne İşe Yarar?

Kredi kartı güvenlik kodu, bankaların müşterilerini koruma altına almak için geliştirmiş oldukları bir sistemdir. Özellikle internet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanımına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Kredi kartı kullanıcılarının internet üzerinden yapacağı alışverişleri mutlaka güvenilir sitelerden yapması gerekir.  Kredi kartı güvenlik kodu da tamda bu noktada devreye giren bir uygulamadır.

İnternet üzerinden yapılan her alışverişte müşterinin kredi kartına ait kart numarası, son kullanma tarihi, adı soyadı ve güvenlik kodu istenmektedir. Girilen güvenlik kodu sayesinde müşterinin telefonuna gelen şifre ile alışveriş tamamlanabilmektedir. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde hiçbir kredi kartı kullanıcısı kredi kartı şifresini kullanmamaktadır. Bu sayede kredi kartı güvenlik kodu internet üzerinde maddi güvenliğimizi sağlayarak olası dolandırıcılık durumlarının da önüne geçilmesini sağlamaktadır.

X

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmişse Ne Yapılmalıdır?

Kredi kartını çok sık kullan kişilerin yaşadığı sorunlar arasında güvenlik kodunun silinmesi durumudur. Hatta öyle ki sık kullanımdan ötürü kredi kartı numarası dahi silinebilmektedir. Güvenlik kodu silindiği durumda internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün olmayacağından, mutlaka bankanın müşteri hizmetlerini arayarak yeni bir kredi kartı göndermelerini talep etmek gerekmektedir. Banka müşterinin talebini aldıktan sonra yeni bir kart basarak müşteriye göndermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ