Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 Kredi Kartı Harcama İtirazı Kaç Günde Sonuçlanır?
Yazar: - 07 Mart 2019
601
1

2019 Kredi kartları harcamalarına yapılan itirazların sonuçlanması belli bir vakit almaktadır. Bu itirazların kaç günde sonuçlanacağı ve sonucunun olumlu ya da olumsuz olduğu gibi bilgileri bu yazımızda detaylıca ortaya koymaya çalışacağız. Kredi kartı harcamaları bazen bizim yaptığımız harcama tutarları ile örtüşmemekte ve bizim yaptığımızı düşünmediğimiz bir takım tutarlar kredi kartı ekstrelerinde karşımıza çıkabilmektedir. Bunun için ilgili bankaya bir itiraz dilekçesi yazarak müracaatta bulunmak icap edebilir. Harcama itiraz dilekçesi gönderdikten sonra prosedür nasıl işler sorusunun yanıtını da şimdi detaylıca görelim.

Harcama İtirazı Nasıl Yapılır?

Teknolojinin ilerlemesi ile nakit para kullanımı hızla azalmakta ve kredi ve banka kartlarının kullanımı da büyük bir hızla artmaktadır. Ancak nasıl ki nakit para üzerinden birçok dolandırıcılık olayları yaşanabiliyor ise kötü niyetli kişilerce kredi ve banka kartları üzerinden de kart sahiplerinin bilgisi ve isteği dışında bir takım yasal olmayan işlemler yapılmaya çalışılmaktadır. Kredi kartlarının dünya üzerinde iki büyük temsilcisi olduğu söylenebilir bunlar Visa ve Master Card olarak bilinmektedirler. Ülkemizde hizmet veren bankaların hemen hemen hepsi de kredi kartlarında ve banka kartlarında bu iki büyük kart üreticisinin standartlarını kullanmaktadırlar. Bu nedenle kredi ve banka kartları ile ilgili standartlar evrensel olarak belirli kalite ve memnuniyet kurallarına oturtulmuştur. Öncelikli olarak kullanıcıların kart güvenlikleri sağlanarak istemleri ve bilgileri dışında yapılabilecek işlemlere karşı korunmaları esası gözetilmektedir.

X

Kredi ya da banka kartı üzerinde yapılan harcama kaleminin size ait olmadığını düşündüğünüz anda yapılan itiraza harcama itirazı ya da Chargeback (Ters İtiraz) adı verilir. Yapılan harcamalar alıcı ve satıcı arasında gerçekleştirilen işlemlerdir. Bu nedenle işlemin taraflarından birisi olan alıcı eğer bu işlemi yaptığını reddediyorsa ödemeyi alan satıcı işlemle ilgili yaptığı dokümanları ibraz etmekle mükellef durumdadır. Bu sebeple Harcama itirazı iade süreci şu şekilde işlemeye başlamaktadır;

 • Kart sahibi, kendisine ait olmadığını düşündüğü harcamaya olan itirazını, kartı kendisine veren bankaya itiraz nedeni ile birlikte bildirir.
 • Banka, kart sahibinin itirazını değerlendirmeye alarak inceler,
 • Kart sahibinin itiraz ettiği harcamanın ait olduğu işyerinin bankasına iletir,
 • İlgili banka şubesi üye işyerinden itiraza konu olan harcama ile ilgili belgeleri sunmasını talep eder,
 • İşyeri söz konusu harcama ile ilgili olarak elinde bulunan belgeleri kendisine tanınan süre içerisinde sunmak zorundadır.
 • Eğer işyerinden ihtilaflı harcama ile ilgili herhangi bir belge kendisine tanınan süre içerisinde gelmez ise işyerinin bağlı olduğu banka şubesi harcama tutarını kart sahibinin hesabına iade eder.

Harcama İtirazının Sonuçlanması Ne Kadar Sürer?

Harcama itiraz formu nasıl doldurulur? Ve nasıl müracaat edilir sorularına yukarıda açıklık getirdik ancak, harcama itirazları yukarıda saydığımız prosedürün tamamlanması ile nihayete kavuşmayabilir. Kart sahibinin itirazı sonrası bankanın, işyerinin bağlı olduğu banka şubesine talebi iletmesi, banka şubesinin üye işyerinden evrakları temin etmesini istemesi, üye işyerinin evrakları temin süresi gibi adımlar belli bir sürenin geçmesini gerektirmektedir. Bazen üye işyerleri ellerinde bulunan bazı belgeleri delil olarak sunmakta ve bankalar da bu belgeleri yeterli görüp itirazı reddederek dosyayı kapatmaktadırlar. Ancak bu itiraz sürecinin bittiği anlamına gelmemektedir. Harcama itirazı yapanlar ikinci kez itiraz edebilir ve konuyu daha üst komisyonlara taşıyabilirler. Bunun için sahip olunan kartın Visa mı? Yoksa Master Card mı? Olduğu önem taşımaktadır. Eğer kartınız Visa ise, konuyu Visa Arbitration Komitesi’ne sizin bankanız taşıyabilir, eğer kartınız Mastercard ise, 2. itirazınızın reddedilmesi demek konunun otomatikman Mastercard Arbitration Komitesi’ne karşı taraf tarafından zaten taşındığı anlamına gelmektedir. Mastercard’larda dosyayı Tahkim Komitesine taşıma yetkisi üye işyerinin bankasındadır. Arbitration Komitesi incelemeleri ücretli olup, bu konuda bankanız sizi bilgilendirecek ve sizden teminat isteyecektir.

X

Netice itibariyle yapılan harcama itirazı, kartınızın banka kartı ya da kredi kartı olmasına göre, bir de Visa veya Mastercard olmasına göre ve itiraz nedeninize göre değişiklik göstermektedir. Ancak genel olarak söylemek gerekirse harcama itirazı en az 30 gün, en fazla ise 180 gün içerisinde neticelenebilmektedir.

Harcama İtirazı Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

Kredi kartı harcama itirazı 24 saat gibi bir süre sınırı olmamakla birlikte, itirazın nedenine göre değişiklik göstermekte olup, hiçbir koşulda işlemin karta yansıma tarihinden itibaren 540 günü aşmaması gerekmektedir. Bu süre içerisinde kalmak koşuluyla kart sahibinin;

 • Ürün/hizmet temini ile ilgili itirazlarda, beklenen teslim tarihinden,
 • İade belgesi söz konusu olduğunda, iade belge tarihinden,
 • Diğer itiraz türlerinde ise işlemin karta yansıma tarihinden itibaren en fazla 120 günlük itiraz süreleri vardır.
 • Otel işlemlerinde otelden ayrılma (check-out) tarihi,
 • Araba kiralama işlemlerinde arabanın iade edildiği gün,
 • Gemi seyahat işlemlerinde geminin limana döndüğü ve terkedildiği gün işlem tarihi olarak kabul edilir.

Harcama itirazını bankanıza gönderdikten 1 hafta gibi bir süreç içerisinde Chargeback ekibi işlem teyidi için sizi arar ve işlemleri teyit eder ve süreç başlar.

Harcama İtirazının Kabul Edilmediği Durumlar Nelerdir?

Harcama itirazlarının kabul edilip edilmeyecekleri Mastercard ve Visa kart özelliklerine göre değişmektedir.  Harcama itirazı süreçleri Visa ve Mastercard kuruluşları tarafından çok detaylı kurallar kılavuzlarıyla belirlenmiştir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, işlemin SMS onayı ile yapılıp yapılmadığıdır. İşlem SMS onayı ile yapıldı ise hiçbir şekilde harcama itirazı yapılamaz. SMS onayı tamamen müşteri sorumluluğundadır. Ayrıca yine işlem sanal kart üzerinden yapıldı ise yine kesinlikle iade edilmesi söz konusu değildir. İnternet bankacılığı yine müşteri sorumluluğunda olan SMS ile girilmektedir.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Toplam 1 Yorum Var)
 1. Basri dedi ki:

  Benim kartım 07 13 2018 kartdan para çekmiş bunu iyadesi istiyorum

BİR YORUM YAZ