Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 Kredi Kartı Yapılandırma Nasıl Yapılır?
Yazar: - 06 Mart 2019
19
0

2019 Kredi kartı borcunu yapılandırmak, kredi kartı borçlarının ödenmesinde zorlanılması durumunda başvurulan yollardan bir tanesidir. Kredi kartı borç taksitlerinin geciktirilmesi ile ilgili bankalar tarafından verilen süreler aşıldığında ve borç ödenmediğinde yasal sürece kadar uzanan sıkıntılı bir dönem başlıyor demektir. Kredi kartı borç yapılandırma 2019 yılında bankaların inisiyatifine göre değişkenlik göstermektedir. Bankalar tarafından sunulan yapılandırma teklifleri 12 aya varan vadelerle sunulabilmektedir. Sunulacak faiz oranlarında ise bankanın vereceği teklife göre değişiklikler olmaktadır.

Kredi kartı kullanımında özellikle yüksek limitli kartların kullanımında fazla harcama yapmak beraberinde ödenemeyen taksit borçlarını getirmektedir. Bankalara olan borcunuzun ödenmemesi durumunda haciz işlemlerine kadar uzanan kötü bir senaryoyu yaşamak durumunda kalabilirsiniz. Bu tarz durumların engellenebilmesi adına borçların zamanında ödenmesi, ödenemiyorsa yapılandırma yoluna gitmek ya da başka bankalarla görüşerek tekrar uygun koşullarla kredi çekmek mantıklı olacaktır.

X

Kredi Kartı Borç Yapılandırma Nedir, Nasıl Yapılır?

Ardı ardına iki ay boyunca ödenmeyen kredi kartı borcu için yönetmelik kapsamında banka tüketiciye 30 gün içerisinde borcun ödenmesi ile ilgili ihbarname göndermektedir. İhbarname sonrasında borç yine ödenmezse yasal yollara başvurulmakta ve yasal süreç başlatılmaktadır. İhbarname gönderilen sürede bankalar borcu tahsil edebilmek için inisiyatifine bağlı olarak yapılandırma teklif edebilmekte ya da borcun tamamının ödenebilmesi için indirimli teklifler sunabilmektedir.

Kredi kartı yapılandırma hesaplama işlemleri banka tarafından yapılmakta ve şartlar banka tarafından belirlenmektedir. Yasal takibe alınan banka borçları kişilerin kredi notunu düşürmekte ve kara listeye alınmalarına sebep olmaktadır. Bu tarz olumsuz durumlar sebebiyle bankalarla çalışmanız ve finansal destek almanız neredeyse imkânsız hale gelmektir. Yasal takibe girmeden önce yapılandırma yapılması ya da borcun tamamının ödenmesi bu tarz olumsuz durumların yaşanmasını engelleyecektir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Borç Yapılandırma Kredisi

Yasal takibe girmeden kredi kartı borcunu yapılandırabilmek için Ziraat Bankası 2019 yılında farklı bir kampanya ile gündeme gelmiştir. Bu kampanya kapsamında hem Ziraat Bankası kredi kartı borcu hem de diğer bankaların kredi kartı borçları için ödemekte zorlananlara uygun faizli kredi seçeneği sunulmaktadır. Birleştiren İhtiyaç Kredisi adı altında verilen bu kredi, kredi kartı yapılandırma 60 aya varan vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Kredi seçeneğinde faiz oranları;

X
  • 24 aya kadar olan vade seçeneğinde %1,10,
  • 60 aya kadar olan vade seçeneğinde %1,20 olarak sunulmaktadır.

Ziraat Bankası Birleştiren İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Ziraat Bankası kredi kartı yapılandırma için sunulan birleştiren ihtiyaç kredisi 31.12.2018 üst sınır kabul edilerek, öncesindeki kredi kartı borçları için uygulanabilmektedir. Bu kredi alındığında borcu ödenen kredi kartının kapatılması gerekmektedir. Başvurular Ziraat Bankası şubelerine yapılmalıdır.

Ziraat Bankası tarafından verilen bu kredi için yasal takipte olan kredi kartlarının borçları için verildiği gibi bir algı oluşmuştur. Lanse edilenin aksine bu kredi, yeni bir kredi başvurusu olduğu için tüketicinin gelir durumu ve kredi notu önem taşımaktadır. Yasal takipte olan borçlar için bu kredinin alınması mümkün değildir. Yasal takibe düşmeden, borç avukata gitmeden kredi kartı borcunun ödenebilmesi ve yapılandırılabilmesi için bu krediye başvuru yapılabilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Sürecinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kredi kartının yasal takibe giden sürecinde dikkatli olunması gereken bazı durumlar yer almaktadır. Bunlardan bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

  • Ardı ardına ödenmeyen iki kredi kartı borcundan sonra, kredi kartı banka tarafından iptal edilebilmekte ya da kullanımı kısıtlandırılabilmektedir.
  • Hiçbir borç nedeniyle maaşınızın tamamına haciz getirilememektedir. Kanunen maaşınızın yalnızca %25’ine haciz konması mümkün olmaktadır. Kredi kartı borcunuz nedeniyle böyle bir durumla karşılaşırsanız ikametgahınızın bağlı olduğu icra dairesine itiraz başvurusunda bulunabilirsiniz.
  • Kredi kartı borcunuz nedeniyle haciz işlemleri başlatılmadan önce taşınmaz mallarınızın satışını gerçekleştirmeniz ve borcunuzu kapatmanız mantıklı olacaktır. Haciz getirilen ve banka tarafından satışa çıkarılan taşınmazlarınız değerinin çok altında satılabilmektedir.
  • Kredi kartı borcunuz yasal takip sürecine girdiğinde aile bireylerinizin aranarak sizin adınıza bilgilendirilemez ya da borçlu sayılmazlar. Bu sebeple böyle bir durum yaşandığında yasal hakkınızı kullanabilirsiniz.
  • Yasal takip sürecinde dosyanız avukat aracılığıyla icra yoluna gidecektir. İlgili avukat ile görüşerek indirim isteyebilir, daha uygun bir ödeme planı için görüşebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Alternatifleri

Kredi kartı borcu taksitlendirme ve yapılandırma için bankalardan teklif gelebilmektedir. Bunun yanı sıra başka bir banka ile görüşülerek uygun fiyatlarla ihtiyaç kredisi çekilebilmektedir. 2019 yılında Ziraat Bankası tarafından sunulan birleştiren ihtiyaç kredisi de yalnızca kredi kartı borçlarına özel verilen bir alternatif olarak dikkat çekmektedir. Kredi kartı borcunuzu ödemekte geciktiğinizde bankanız size yapılandırma teklifi sunabilmektedir. Fakat bu teklifteki vade süresi ve faiz oranı tamamen bankanın inisiyatifine göre değişmektedir.

Vade süresinde mevzuatta belirtilen kredi kartı yapılandırma süresi en fazla 12 aydır. İhtiyaç kredisi kullanarak kredi kartı borcunu ödeme seçeneğinde ise 60 aya varan vade seçenekleri kullanılabilmektedir. Kredi kartı borcunuzu ödemekte zorlanıyorsanız Ziraat Bankası birleştiren ihtiyaç kredisi seçeneğini mutlaka incelemelisiniz. Bu kredi seçeneğine başvurarak oldukça uygun faiz oranları ile 60 aya varan vade seçeneklerinden yararlanmanız mümkün olacaktır. Böylece kredi kartınız yasal takip sürecine girmeden kolaylıkla borcunuzu yapılandırma imkanına sahip olabilirsiniz.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ