Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 Kredi Kartı Yasal Takipte Olanlara Ziraat Bankası Kredisi
Yazar: - 05 Mart 2019
35
0

2019 Ziraat Bankası kredi başvurusu ihtiyaçları için finansman desteğine ihtiyacı olan herkes için mümkün olmaktadır. Ekonomiye destek olma vizyonu doğrultusunda Ziraat Bankası tarafından oluşturulan Birleştiren İhtiyaç Kredisi kampanyası, kredi kartı borçlarını ödemekte zorlanan herkese verilmektedir. Ziraat Bankası’nda bulunan kredi kartı borcunuz ya da diğer bankalarda bulunan kredi kartı borcunuz için kredi çekebilmeniz mümkün olmaktadır.

Birleştiren ihtiyaç kredisi 60 aya varan vade seçenekleri ile sunulmaktadır. Sunulan faiz oranları ise vade süresine göre değişiklik göstermektedir. Bu kapsamda;

X
 • 24 aya kadar yapılacak olan vadeler için %1,10
 • 60 aya kadar yapılacak olan vadeler için %1,20 faiz oranı sunulmaktadır.

Kredi kartı yasal takip kaldırma için borcun tamamen ödenmesi ya da banka ile anlaşmaya gidilerek yapılandırılması gerekmektedir. Borcu ödemekte zorlandığınız yasal takibe girmeden borcu tamamen kaldırmalı ya da yapılandırmalısınız. Yapılandırma yapılmaz ise yasal takip başlayacak ve bu süreç birçok faiz ve ek ödemeye neden olacaktır. Bunun yanı sıra maaşınıza haciz gelmesi gibi kötü durumlarla da karşılaşmanız mümkün olacaktır. Bu noktada Ziraat Bankası tarafından sunulan kredi seçeneği uygun faiz oranları ile yapılandırma konusunda avantajlı bir fırsat sunmaktadır.

Kredi Kartı Borçları İçin Kimler Kredi Alabilir?

Kanuni takipte olanlara kredi adı altında lanse edilen Ziraat Bankası kredisi, yeni bir kredi kullandırımı olduğu için yasal düzenlemeler çerçevesinde değerlendirilmektedir. Bu kapsamda takibe alınmış olan ya da alacak şirketlerine devri yapılmış olan borçlar için bu kredinin alınması mümkün değildir. Bu kredi için değerlendirmeler gelir durumu ve kredi notu ile yapılmaktadır. Takipte olan bir kredi kartı borcu kredi notunu düşürdüğü ve kara listeye girilmesine sebep olduğu için birleştiren ihtiyaç kredisi başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Şartları Nelerdir?

Birleştiren ihtiyaç kredisinden faydalanarak kredi kartı borçlarınızı yapılandırabilmeniz için bazı şartlara uygunluk sağlamanız gerekmektedir;

X
 • 12.2018 tarihine kadar olan kredi kartı borçları üst sınır kabul edilmektedir.
 • Krediden faydalanılarak ödenecek olan borcun bulunduğu kredi kartı iptal edilmelidir.
 • Ziraat Bankası’ndan kredi kartı alınması gerekmektedir.
 • Ziraat Bankası’na iki adet otomatik ödeme talimatı verilmesi gerekmektedir.
 • Kredi başvurusu yalnızca Ziraat Bankası şubelerine yapılabilmektedir.
 • Kefil şartı bulunmamaktadır.
 • Kredi tutarının binde 5’i kadar kredi tahsis ücreti kesilmektedir.
 • Hayat sigortası zorunlu değildir. Müşterinin isteğine bağlı olarak hayat sigortası yapılabilmektedir.
 • Bu kredi yalnızca bireysel kredi kartı borçları için alınabilmektedir. Ticari kredi kartı borçları bu kredinin kapsamına girmemektedir.
 • Bu kredinin alınabilmesi için en önemli şart kredi kartı müşterisi olunan banka tarafından takibe alınmış olunmamaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Birleştiren İhtiyaç Kredisi için başvurular yalnızca Ziraat Bankası şubelerine yapılmaktadır. Ziraat Bankası şubeleri 09:00 ila 17:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. 12:30 ila 13:30 saat diliminde öğle tatili arası dışında tüm gün hizmet veren şubelere giderek başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurunuzu gerekli evraklarla birlikte kolaylıkla tamamlamanız mümkün olacaktır. Kredi kartı borcu yapılandırma için kredi veren bankalar 2019 listesinin başında yer alan Ziraat Bankası müşterilerinin;

 • Gerek Ziraat Bankasında gerek diğer bankalarda olan kredi kartı borçlarının dengelenmesi,
 • Finansal borçlarının daha yönetilebilir hale gelmesi,
 • Sunulan uygun faiz oranları sayesinde borçların daha kolay ödenebilmesi imkânı sunulmaktadır.

Birleştiren İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Ziraat Bankası icralık olanlara kredi başlığıyla adından çok söz ettiren Birleştiren İhtiyaç Kredisi başvurusunda gerekli olan evraklar şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport aslı ve fotokopisi
 • Gelir durumunu gösterir belge
  • Maaş bordrosu
  • E-Devlet SGK hizmet dökümü
 • Tüzel kişiler için ticaret sicil gazetesi
 • Tüzel kişiler için imza sirküsü
 • Varsa adına kayıtlı taşınmazlara ait tapu fotokopileri

Gerekli evrakları temin ettikten sonra şubelere gidilerek başvuru tamamlanabilmektedir. Gerekli evrakları teslim ederek yaptığınız başvuru banka tarafından değerlendirmeye alınmaktadır. Kredi notunuz ve gelir durumunuz araştırıldıktan sonra başvuru sonucunuz belirlenmektedir. Başvuru sonucunuz olumlu ise kredi kartı borcunuz tutarın kredi çekebilmeniz ve borçlarınızı kapatmanız mümkün olmaktadır. Borçlarınız Ziraat Bankası tarafından kapatılacak ve hesaplanan tutar üzerinden kredilendirilecektir. Hesaplamalar yapıldıktan sona aylık ödeyeceğiniz taksit tutarını öğrenebilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu Ne Zaman Takibe Düşer?

Üst üste iki ay boyunca ödenmeyen kredi kartı borçları için bankanın inisiyatifinde olmakla birlikte yasal sürecin başlaması iki aylık ödeme yapılmayan süreç dahil en az 90 gün sonra başlamaktadır. Tüketici Kredisi Sözleşme Yönetmeliği kapsamında üst üste ödenmeyen iki taksitten sonra banka tarafından 30 gün süre verilmektedir.

Normal şartlarda birinci ay taksit ödenmediğinde bankanın ihtarname gönderme hakkı bulunuyor. Fakat genelde ikinci ya da üçüncü taksit ödenmediğinde bankalar ihtarname gönderiyorlar. İhtarname öncelikle bankada kayıtlı bulunan ikamet adresine ve telefon numaranıza SMS şeklinde gönderilmektedir. Genel olarak ödenemeyen kredi kartı borçları için bu süreçte siz bankadan yapılandırma teklif edebilir ya da banka tarafından size böyle bir teklif gelebilmektedir.

Yapılandırma yoluna gidilmezse ve borç ödenmezse banka yasal takip sürecine gitmektedir. Bu durumda dosyanız avukata gönderilmektedir. Kredi kartı borcunuzun üzerine avukat ve icra masrafları eklenmektedir. Avukata giden dosya için avukat ile anlaşma yapmak ve indirim almak mümkün olmaktadır. Anlaşma yapılmaması durumunda kişinin maaşının %25’ine haciz koyma hakkı bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ