1 sene önce
1 sene önce

2020 Kredi Notu Düşük Olanlara Bankaların Bakış Açısı!

2020 Kredi notunun kredi başvurusunda önemi kredi kullanımlarının olumlu olmasındaki etkisidir. Kredi başvurularında müşterilerin kredi notunu dikkate alan bankalar kredi notu yüksek olan kişilere kolaylıkla kredi vermektedir. Kredi puanları düşük olan müşterilerin kredi kullanmalarında sıkıntılar meydana gelmektedir.

Kredi notu kredi kullanımlarında oldukça önemli olan kriterler arasında bulunmaktadır. Bankalar kredi başvurularında öncelikle başvuru sahiplerinin kredi notlarına bakmaktadırlar. Kredi notları düşük olan başvuru sahiplerinin kredi başvuruları genel olarak olumsuz sonuçlanmaktadır.

Kredi Notu Nedir, Nelerden Oluşur?

Kredi notu nedir bankacılık işlemlerinde müşterilerin en çok merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Kişilerin sahip oldukları kredi notları kredi kullanımlarında oldukça önemli olmaktadır. Kredi notunu oluşturan faktörler bankalar üzerinden yapılan kredi ve kredi kartı ile ilgili finansal hareketlerdir. Banka kredileri müşterilerin sahip oldukları tüm işlemlerin ortak bir yerde toplanarak değerlendirilmesinden meydana gelen puanlama sistemidir. Kredi notunu oluşturan faktörler ise;

 • Kişilerin çalıştıkları banka sayıları
 • Kişilerin borçlarının durumu ve sahip oldukları borçların toplam tutarı
 • Kullandıkları kredileri ödeme durumları ve kredi kartlarını ödeme düzenleri
 • Kredi kullanma sıklıkları ve kullandıkları kredilerin sayısı
 • Sahip oldukları yeni krediler var kredi kartları varsa kredi açılış tarihleri
 • Var olan banka hesaplarının durumu

Kredi Kullanabilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi kullanımlarında kredi notuna göre kredi kullanım ihtimalleri şu şekildedir;

 • Kredi not Aralığı 1 ile 699 arasında bulunan kişiler en riskli gurupta bulunurlar ve kredi kullanma ihtimalleri çok düşük olur. Bu kredi grubunda bulunan kişilerin kredi kullanmaları yok denecek kadar düşüktür.
 • Kredi not Aralığı 700 ile 1099 arasında bulunan kişiler orta riskli gurupta bulunurlar ve kredi kullanma ihtimalleri düşük olur. Bu kredi grubunda bulunan kişilerden kredi kullanımlarında ipotek ve kefil istenebilir.
 • Kredi not Aralığı 1100 ile 1499 arasında bulunan kişiler az riskli gurupta bulunurlar ve kredi kullanma ihtimalleri gelirlerine göre belirlenir. Bu gruptaki kişiler kefil göstererek daha kolay kredi kullanabilirler.
 • Kredi not Aralığı 1500 ile 1699 arasında bulunan kişiler iyi gurupta bulunurlar ve kredi kullanma ihtimalleri yüksek olur. bu gruptaki kişilerin kefilsiz olarak kredi kullanma şansları oldukça yüksektir.
 • Kredi not Aralığı 1700 ile 1900 arasında bulunan kişiler çok iyi gurupta bulunurlar ve kredi kullanma ihtimalleri çok yüksek olur. Bu gruptaki kişilerin kredi kullanmama durumu söz konusu olmamaktadır. Rahatlıkla ve kolayca kredi kullanmaları mümkün olmaktadır.

Kredi Notu Düşüklere Kredi Veren Bankalar 2019

Kredi notuna bakmayan bankalar kredi vermektedir şeklinde haberler yapılmakla beraber hiçbir banka kredi notuna bakmadan kredi vermemektedir. Kredi notu düşük olanlara kredi verebilen bankalar ise kefil ve ipotek şartı koymaktadırlar. Kredi notu en düşük not aralığında bulunan bankalardan kredi çekme ihtimali bulunmaz. Bunu nedeni kişinin daha önce çalıştığı banka ödemelerindeki düzensizlikler ve gecikmelerdir.

X

Düşük kredisi notu olanlara kredi kullandırma oranları daha yüksek olasılıklı olan ve kredi notuna göre kolay kredi veren ve tamamen şubesiz olarak kredi kullanma olanağı sağlayan bankalar şunlardır;

 • Aktif bank evrak ve kefil istemeden online kredi kullandıran bankalar arasındadır.
 • Enpara.com evrak ve kefil istemeden online kredi kullandıran bankalar arasındadır.
 • ING Bank E-Kredi değerlendirme sonucu evrak isteyerek ve kefil istemeden kredi kullandırmaktadır.
 • CepteTEB kredi evrak ve kefil istemeden daha kolay kredi kullandırmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi Kayıt Bürosu’na bağlı bulunan findeks tarafından oluşturulan kredi notlarını öğrenmek isteyenler Kredi Kayıt Bürosuna üye olan kurumlar aracılığı ile Findeks üzerinden sms yolu ile öğrenmektedirler. Findeks kredi notu öğrenme işlemi için Findeks ‘in resmî web sitesini kullanmak mümkün olur. Findeks ’in resmî web sitesinden kredi notunu öğrenmek isteyen kişilerin üyelik açmaları gerekmektedir. Findeks aracılığı ile belli bir ücret karşılığında öğrenebileceğiniz kredi notlarında bireysel ve kurumsal sorgulamalar yapılabilir.

Kredi notunu ücretsiz öğrenmek isteyenler çalışmakta oldukları bankalara giderek müşteri temsilcileri ile görüşebilir ve kredi notları hakkında bilgi alabilirler. Ancak bankadan alabileceğiniz bilgilerde kredi notunun detaylı açıklamaları verilmemektedir. Kişilerin bankalardan sadece kredi notu öğrenmeleri mümkün olmaktadır.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 • Düzenli ödemeler kredi notlarını yükseltmenin en etkili yoludur. Kredi ve kredi kartı ödemelerini bütçelerine göre ayarlayan kişiler ödeme zorluğu çekmeden düzenli ödeme yaparak kredi notlarını yükseltebilirler.
 • Sahip olduğunuz kredi kartlarının limitlerinin yüksek olması ve birden fazla kredi kartı kullanımları kişilerin bütçelerini zorlamakta ve geciken ve sadece asgari tutarları ödenen kredi kartları kredi notlarını düşürmektedir. Bu nedenle kredi kartlarını bütçeye uygun olarak kullanmak ve düzenli ödeme yapmak ve mümkünse tek bir kart kullanmak kredi notlarını yükseltmek için önemlidir.
 • Bankalarla yapılan aktif çalışmalar ve banka hesaplarının hareketliği kredi notlarını yükseltmekte etkili olmaktadır. Otomatik ödeme talimatı vererek hesaplarında para hareketi sağlayan kişilerin kredi notlarında olumlu yükseliş olmaktadır.
 • Kredi ve kredi kartı başvurularını sıklıkla yapmak bankalar açısından olumlu değerlendirilmez ve kredi notunu düşürmekte etkili olur. Bu nedenle ihtiyaç olmadığı dönemlerde kredi ve kredi kartı başvurusu yapmak doğru olmamaktadır.

Farklı borçları bulunan kişilerin borçlarını tek bir kredide birleştirmeleri etkili olmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Vakıfbank Kredi Başvuru Sonucu Sorgulama

Finansbank Gelir Belgesiz Kredi Başvurusu

En Çok Okunanlar