Türkiye'nin Kredi Rehberi
Kredi Notu Nasıl Yükselir?
Yazar: - 20 Mart 2018
1
0

Kredi notu nasıl yükselir? kredi notunu yükseltme için neler yapılmalı? gibi sorular bankalardan kredi alamayan ya da kredi raporunda kredi notu düşük olarak görünen tüketicilerin aklına gelen ilk sorudur. Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle ödemelerinizi düzenli yapmanız gerekeceğinin altını çizmek istiyorum. Ödemelerinizde meydana gelen gecikmeler, zaman içerisinde kredi notunuzun düşmesine yol açmaktadır. Kredi notu denildiğinde aklınıza sadece bir puan geliyor olabilir. Ancak kredi notu sadece puandan ibaret değildir.

Kredi notu, tüketici ile finans kuruluşları ve bankalar arasındaki alışverişin özetini sunan bir puandır. 0 ile 1900 arasında değişen bu puan, belirli kriterlere göre artmakta ya da azalmaktadır. Kredi notunuzun azalması bankalardan kredi ya da kredi kartı almanızı zorlaştırmaktadır. Ancak hemen karamsarlığa kapılmamalısınız, çünkü kredi notuna bakmadan kredi veren bankalar da bulunmaktadır.

X

Kredi Notu

Kredi notunu düşüren ya da artıran etmenlere geçmeden önce kredi notunun ne olduğunu daha iyi kavramamız için bu konuyu biraz açmak, hatta örneklendirmek istiyorum. Bankalardan alınan ve ödenmeyen krediler, kredi kartları zarar olarak görünmektedir. Durum böyle olunca zarar etmek istemeyen bankalar, tüketicileri iyi takip etmeye çalışmakta, sadece para kazanabileceği tüketicilere kredi vermeyi amaçlamaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından hesaplanan ve bankalar ile paylaşılan kredi notu, bir tüketicinin finansal durumunu, ödeme düzenliliğini, toplam kredi ya da kredi kartı sayısını, kredi ya da kredi kartı başvuru sayısını göz önüne alarak belirlenen puandır.

kredi notunu dusuren nedenler

kredi notunu dusuren nedenler

Kredi Notunu Yükselten Etmenler

Kredi notunu artıran ana etmenlere geçmeden önce, asıl dikkat edilmesi gereken noktanın ödeme düzenliliği olduğunun altını çizmek istiyorum. Eğer ödemeleriniz düzenli değilse, diğer tüm etmenleriniz oldukça iyi olsa da kredi notunuzda düşüş ya da sabitlik meydana gelecektir. Bu nedenle ödemelerinizi düzenli yapmaya, özellikle kredi kartları için en azından asgari tutarı ödemeye özen göstermelisiniz.

X

Ödeme Düzenliliği

Kredi notunu yükselten etmenlerin başında düzenli ve gününde ödemeler gelmektedir. Bu nedenle aldığınız kredi ya da kredi kartlarının son ödeme tarihlerini iyi belirlemeli, oluşabilecek aksaklıkları göz önüne almalısınız. Sigortalı olarak çalışan biriyseniz ve maaşınızı ayın 1’inde alıyorsanız, bu durumda ödeme tarihlerinizi ne olur ne olmaz diyerek ayın 5’ine ayarlayabilirsiniz. Bu sayede oluşabilecek maaş gecikmeleri ödeme düzeninizi etkilemeyecektir.

Başvuru Sayısı

Kredi notu nasıl yükselir? sorusuna verilebilecek en iyi cevaplardan biri de başvuru sayısına dikkat edilmesi gerektiğidir. Özellikle telefon ve internet üzerinden yapılan kredi başvurusuları, olumsuz sonuçlanmaları halinde karşınıza bir sorun olarak çıkacaktır. Bu nedenle kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce iyi bir araştırma gerçekleştirilmeli, kredi notunuza uygun olarak görünen bankalara başvuru yapmalısınız.

Elektrik Su ve Diğer Faturalar

Elektrik, su faturam kredi notumu nasıl etkileyebilir ki dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Şimdi nasıl etkilediğinden bahs edelim. Evinin faturalarını düzenli ödeyemeyen bir tüketicinin aldığı krediyi de düzenli ödeyemeyeceği düşünülebilir. Bu nedenle kredi notunuzu az da olsa etkileyen bir diğer etmen elektrik, su ve diğer faturalarınızdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ