Türkiye'nin Kredi Rehberi
Kredi Notu Ortalama Kaç Olmalı?
Yazar: - 03 Mart 2019
52
0

Kredi kullanmak için en önemli kriterlerden biri olan kredi notunun en az kaç olması gerektiği finansal açıdan son derece önemli bir sorudur. Bunun nedeni kişilerin bankalarla olan ilişkilerini düzenleyen tüm işlemlerin kredi notu esas alınarak halledilebiliyor olmasıdır. Bankalarla müşterilerin ilişkilerini düzenleyen bu kredi notu; bankalar üzerinden kullanılan kredi kartı, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi ve konut kredisi gibi tüm borç ve alacak hareketlerinin ortak bir havuzda toplanarak analiz edilmesi sonucunda oluşan puanlama sistemidir. Kişilerin bankalar yoluyla borçlanmaya devam edebilmeleri ve finansman sağlayabilmeleri için bireysel kredi notu kaç olmalıdır ki, bankalar tarafından güvenli müşteri olarak kabul edilerek kredi sağlanmaya devam edilmeye devam edilmeli ve alabilecekleri kredi miktarı arttırılabilmelidir. Bunun için bankaların ortak sistemleri devreye girmektedir.

Ülkemizde faaliyet gösteren 9 büyük bankanın ortaklığı ile meydana gelen bir kredilendirme kuruluşu bulunmaktadır. Bu kuruluş Kredi Kayıt Bürosu yani kısa adıyla KKB adıyla faaliyet göstermektedir. Her ne kadar 9 banka tarafından kurulmuş olsa da Kredi Kayıt Bürosu, ülkemizde kayıtlı olarak hizmet veren tüm bankaların kullanıcı verilerini alarak kredi kartı ve diğer kredilerinin verilerini işleyerek kişilerin kredi notu bilgilerini hesaplamaktadır. Bu veriler yine Kredi Kayıt Bürosu’nun hizmet platformu olan Findeks tarafından işlenerek, son kullanıcıların bilgilerine sunulur.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Ülkemizde Faaliyet gösteren tüm bankalar tarafında kişilerin tüm borç alacak verileri Kredi Kayıt Bürosu’na gönderilmektedir. Bu veriler; Kredi kartı ödemeleri, bireysel ihtiyaç kredisi ödemeleri, taşıt ya da konut kredisi ödemeleri ve bireysel müşterilere sunulabilecek tüm kredi ödemelerini kapsamaktadır. Kredi kartı ve diğer tüm kredi ödemelerinin miktarları, düzenli ödenip ödenmedikleri gibi veriler kişilerin kredi notuna etki etmektedir. Kredi notu kaç olmalı 2019 yılında kredi kullanmak isteyenlerin en önemli sorularından birisidir. Orantısal olarak kredi notu hesaplamada kullanılan kriterler ise şu şekilde özetlenebilir;

  1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları, Kredi Notunu %35 Oranında Etkiler,
  2. Mevcut Borç Durumu, Kredi Notunu %35 Oranında Etkiler,
  3. Yeni Alınmış Banka Kredisi, Kredi Notunu %11 Oranında Etkiler,
  4. Kredi Kullanım Yoğunluğu, Kredi Notunu %10 Oranında Etkiler,
  5. Diğer Faktörler ise Kredi Notunu %9 Oranında Etkilemektedir.

Kredi Notu Nasıl Arttırılır?

Bireysel krediler ve kredi kartlarının ödeme alışkanlıkları yukarıda da belirtildiği üzere en kredi notunun belirlenmesinde en önemli oranlardan birisini oluşturmaktadır. Kredi taksitleri ve kredi kartı borçlarının zamanında ödenmesi çoğunlukla önemsenmemekte ve birkaç günlük gecikmeler normal görünmektedir. Ancak bankalar tarafından bu gecikmeler kişilerin borçlarına olan hassasiyetleri konusunda bir referans kabul edilmekte ve geciken ödemeler olumsuz puan olarak kredi notuna yansıtılmaktadır. Geliriniz ne kadar yüksek olursa olsun ödemelerde gecikmeler yaşanıyorsa bankalar bunu dikkate almaktadır.

X

Borçların geri ödenme alışkanlıkları kadar önemli olan bir diğer husus da bankalara ola toplam borcunuzdur. Bankalara olan kredi kartı ve kredilerin miktarı arttıkça bankalar gelir durumunuzu da inceleyecek ve artan borcu kredi notunuza yansıtacaklardır.

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun yanıtlarında birisi de en son ne zaman kredi almış olduğunuzda gizlidir. Bankalar en son aldığınız kredinin üzerinden ne kadar bir süre geçtiğine bakacak ve yakın tarihli alınan kredileri olumsuz olarak göreceklerdir bu yüzden süreyi uzatmakta fayda vardır. Bununla birlikte düzenli olarak kredi kullanan birisi hiç kredi kullanmayan kişilere göre %10 daha avantajlı olacaklardır. Bankalar son 5 yıllık veriler inceledikleri için son 5 yıl içerisinde kredi kullanmayan kişiler hiç kredi kullanmamış gibi görülecek ve kredi puanları sıfırlanacaktır. Bu nedenle kredi notunu yükseltmek için en hızlı yöntem kredi kartı sahibi olmak, bu kart ile çok sayıda işlem yaparak kart borçlarını düzenli ve zamanında yapmak olacaktır.

Ortalama Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankaların kredi kartı ve diğer kredi türleri için yapılan başvuruları değerlendirirken baktıkları, müşteri güvenilirliği ve kredi verme süresini kısaltmak için kullandıkları yegâne kriter kredi notu bilgisidir. Kredi notunun nasıl hesaplandığını yukarıda uzun uzadıya izah etmiştik. Peki, Kredi Kayıt Bürosu tarafından yapılan bu değerlendirmeler neticesinde nasıl bir kredi notu skalası oluşturulmakta ve nasıl bir Kredi Puan Tablosu oluşturulduğuna bakalım;

  • 1 ile 699 puan arası En Riskli Kredi Notu,
  • 700 ile 1099 puan arası Orta Riskli Kredi Notu,
  • 1100 ile 1499 puan arası Az Riskli Kredi Notu,
  • 1500 ile 1699 puan arası İyi Kredi Notu,
  • 1700 ile 1900 puan arası Çok İyi Kredi Notu, şeklinde bir puanlama yapılmaktadır.

Yukarıdaki kredi puan tablosu incelendiğinde bankaların en riskli kredi notuna başvuru esnasında büyük ihtimalle ret cevabı verecekleri, orta riskli ve az riskli kredi notlarına da tereddütle yaklaşacakları tahmin edilebilir.

Bankalardan hızlı ve istenilen oranlarda kredi çekebilmek için risk gurubundan uzaklaşarak güvenilir müşteri olarak algılanacak iyi kredi notlarına ulaşmak gerekmektedir. Bunun için hızlı ve güvenli bir şekilde kredi notunu arttırmanın yollarını yukarıda belirtmiştik. Bankaların iyi kredi notu gözüyle baktıkları not ise 1500 ve üzeri kredi notudur. Elbette bu notun altında olup da kredi kullanabilmek de mümkündür ancak istenilen oranlarda ve sorunsuzca kredi kullanmak isteniyor ise kredi notunun yüksek tutulması çok daha avantajlı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ