Türkiye'nin Kredi Rehberi
2020 Kredi Notunu Düşüren Bilinmeyen Etkenler
Yazar: - 07 Nisan 2019
87
0

2020 Kredi notunu etkileyen bilinmeyen faktörlerin neler olduğu konusunda bilgi edinilmesi kredi notunun düşmesinin engellenmesi için önemlidir. Kredi başvuruları değerlendirilirken en çok dikkat edilen husus başvuru yapan kişilerin kredi notlarıdır. Kredi notu kredi kartının ya da çekilmiş olan kredinin düzenli ödenip ödenmediğine göre belirlenir. Şayet bu borçlar ödemezse kredi notu da düşer. Bunun yanı sıra vergi borcunun olması da yine kredi notunu olumsuz etkileyecek faktörlerden birisidir.

Kredi Notu Puan Aralıkları Nelerdir?

Kredi notu sınıflandırması başvurulacak kredinin olumlu sonuçlanması konusunda da önemlidir. Verilen kredi notuna göre puan aralıkları belirlenir. Bu puanlama risk grubunu da belirler. Kredi notuna göre belirlenen risk düzeyi şu şekildedir:

  • 1-699 en riskli,
  • 700-1099 orta riskli,
  • 1100-1499 az riskli,
  • 1500-1699 iyi,
  • 1700-1900 çok iyi.

En riskli ve orta riskli gruba kredi çıkma ihtimali çok düşüktür. Fakat bu kişilerin kredi alabilmeleri için farklı yollar denemeleri gereklidir.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi başvurusu kredi notuna etkisi belirli koşullarda vardır. Yalnızca kredi çekmek tek başına kredi notunu etkilemez. Bu kredinin ödenip ödenemediğine göre kredi notu belirlenir. Şayet kredi borcu geciktiriliyorsa ya da ödenmiyorsa bu durum kredi notunu düşürür. Bunun yanı sıra sürekli olarak kredi başvurusunda bulunmak da kredi notu için olumsuz faktörlerden birisidir.

Kredi Başvurusuna Ret Cevabı Almak

Kredi başvurusunun reddedilmesi kredi notunun da düşmesine neden olur. Bankalara yapılan kredi başvuruların hepsine olumlu cevap vermesi mümkün değildir. Bazı başvurular bankalar tarafından reddedilir. Bu reddin de farklı nedenleri olabilir. Bir banka kredi verirken bu borcun geri ödenip ödenemeyeceğine bakar. Bir kişinin kredisi reddedilmişse bu durum diğer bankalar için de olumsuzluk yaratır. Fakat bir ya da iki başvurunun reddedilmesi çok büyük bir etki yaratmayabilir. Daha fazla başvuruda bulunulmuşsa bunlardan sürekli olarak ret cevabı alınmışsa bu kredi çıkma ihtimalini de etkileyecektir.

X

Birden Fazla Kredi Çekmenin Etkisi Nedir?

Birden çok kredi almanın kredi notuna etkisi doğrudan olmayabilir. Bir kredi çekilmesinden kısa bir süre bir başka kredi için de başvuruda bulunulabilir. Örneğin bir kişi önce bireysel ihtiyaç kredisi daha sonrasında da konut kredisi çekebilir. Şayet çekilmiş bir kredi varsa ikincisinin verilme ihtimali daha düşük olabilir. Fakat gerekli koşulların sağlanmasının ardından iki kredi alınabilmesi de mümkündür. İki kredinin çekilmesi kredi notunu düşürmesi için ise bu kredilerin ödenememesi gerekir. İster bir ister iki kredi olsun borcun ödenmemesi durumu kredi notunu düşürür.

Otomatik Ödeme Talimatlarının Ödenmemesi

Otomatik ödeme talimatı verip ödeme yapılmaması çok fazla bilinmeyen fakat kredi notunun düşmesine neden olan etkenlerdendir. Kredi notu banka ile yapılan işlemlere göre belirlenir. Bundan dolayı bir faturanın ödenmesi için otomatik ödeme talimatı verilirse ve banka hesabında para olmamasından dolayı bu talimat yerine getirilemezse kredi notu da etkilenebilir. Fakat kredi notuna etki edebilmesi için bu ödemenin uzun süre geciktirilmesi de gereklidir.

Sürekli Kredi Kartı Limitini Doldurmak

Kredi kartı limitini sürekli aşmak da kredi notunu düşürebilir. Kredi kartı ödemeleri kredi notunu etkileyen en önemli konulardan birisidir. Fakat asıl önemli olan şey kredi kartı borcunun düzenli ödenip ödenmediğidir. Eğer düzenli ödeme yapılıyorsa kredi kartından ne kadar harcama yapıldığının çok önemi olmayabilir. Ama yine de limitin sürekli olarak aşılmamasına dikkat edilmesinde fayda vardır.

Çok Sık Adres Değişikliği Yapılması

Sürekli olarak ikametgah değiştirilmesi bankalar tarafından şüpheli bir durum olarak görülebilir. Bu durum kredi başvurusunun reddedilmesine yol açabilir. Kredi başvuruların da reddedilmesi kredi notunu düşürecek etkenlerdir.

Kredi Notu Hemen Mi Düşer?

Kredi notu ne zaman düşer sorusunun cevabı yapılan bankacılık işlemlerinde olumsuzluk olma durumudur. Kredi Kayıt Bürosu kişilerin tüm bankacılık işlemlerini takip eder. Bir borcun ödenmemesi durumun anında kredi notunu da etkiler. Fakat borcun ödenmesi ve daha sonrasında olumlu adımlar atılması kredi notunun yeniden yükselmesini sağlar. Eğer borcun ödenmemesi durumu devam ederse kredi notu daha da düşecektir.

Kredi Notunu Arttırmanın Yolları Neler?

Kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun cevabı bankacılık işlemlerinin düzenli hale getirilmesidir. Bir kişi kredi çekmişse ve bu borcu ödeyemiyorsa bu durumda borç yapılandırmaya başvurmasında fayda vardır. Bunun yanı sıra bir kişinin borçlarını ödeyememesi durumunda kredi notu düşerse bu kişilerin farklı bankacılık işlemleri yapması yine kredi notunu yükseltebilir. Bu kişilere genellikle düşük limitli kredi kartı alması tavsiye edilir. Bu kredi kartı borcunun düzenli ödenmesi kredi notunu yükseltebilecektir.

Kredi Notu Düşük Olan Kişiler Nasıl Kredi Çekebilir?

Kredi notu düşük kişilerin kredi çekmesinin yolları bazı şartların sağlanması durumunda vardır. Fakat buradaki önemli nokta kara listeye girip girilmediğidir. Kara listeye girmiş kişilerin kredi alması neredeyse imkansızdır. Kredi notu sıralamasında orta riskli grubunda yer alan kişilerin kredi alma ihtimali vardır. Fakat bunun için genellikle bankalar ekstra taleplerde bulunur.

Kredi notu düşük olan kişilerin kredi alabilmeleri için bankalara kefil sunmaları gereklidir. Ayrıca çekilecek krediye karşılık ipotek de gösterilmesi de bu kişilere kredi çıkma ihtimalini çok yükselteceklerdir. Yani kredi notu düşük olsa dahi kredi alabilmenin yolları mevcuttur.

Kredi Notu Düşük Olanlara Bankaların Bakış Açısı!

10.000 TL İhtiyaç Kredisi İçin Tüm Bankaların Faiz Oranları

Devlete Borçlu Olmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ