Kredi Notunu Düşüren Etmenler Nelerdir?

kredi notu dusmesi

Kredi notunu düşüren etmenler nelerdir? şeklinde bir araştırma yapıyorsanız, mutlaka kredi notu ile ilgili az çok bilginiz vardır. Ancak bizler yinede kredi notunun ne olduğunu, ne gibi durumlarda kredi puanınızın arttığını ve ne gibi durumlarda azaldığını açıklayalım. Bu yazımızın tamamını dikkatli bir şekilde incelediğiniz de ve uyguladığınız da kredi notunuzu nelerin etkilediğini görebilir, bu durumlara müdahale edebilirsiniz.

Kredi notunu düşüren etmenleri başlıklar halinde inceleyeceğiz ancak öncesinde önemli bir noktaya değinmek, kredi kartı kullanımınız ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Kredi kartınızın fazla kullanılması da kredi notu üzerinden eksi yönde etki sağlamaktadır. Bunu bir örnek ile açıklamak daha uygun olacaktır. 1.000 TL limitli bir kredi kartınız olduğunu varsayalım. Her ay bu kart limitinin tamamını kullanmanız, ödemenizi düzenli yapsanız bile kredi notunuz olumsuz olarak etkilenecek ve düşecektir.

kredi notunu dusuren nedenler

kredi notunu dusuren nedenler

Kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken en büyük nokta kart limitinin %70’ini kullanmaktır. Yani 1.000 TL limitli bir kredi kartınız varsa maksimum 700 TL harcamalı ve zamanında ödeme yapmalısınız. Aksi halde sistem tarafından kredi kartına bağımlı yaşadığınız, kredi kartınız olmadığı taktirde ödemeleriniz de sıkıntı yaşayacağınız hesaplanarak puanınız eksi yönde etkilenecektir.

  Devlete Borçlu Olmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi Çekmek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Yeni kredi ya da krediler çekmek kredi notunuzu düşürmektedir. Çekilen her yeni kredi üzerinizde bulunan borç rakamını artıracağından dolayı daha fazla borçlanmanız önlenmeye çalışılmakta ve kredi notunuz düşürülmektedir. Kredi notu hesaplanırken sistem içerisinde hesaba eklenen bir diğer değerde limitinizdir. Limit Kontrol Sistemi verilen sistem sayesinde her müşterinin borçlanma limitleri belirlenmekte ve borç rakamı bu limitlere yaklaştığında kredi notu düşürülmektedir.

  800 Kredi Notu İle Kredi Almak, Hangi Bankalar Kredi Verir?

Kredi Başvurusu Yapmak Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi skorunu etkileyen bir başka unsur ise yapılan başvurulardır. Kredi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesaplarına yapılan başvuruların artması, kredi notunuzun düşmesine neden olmaktadır. Üstelik kredi skorunuz yüksek olsa dahi başvurunuzun fazla olduğu durumlarda kredi almanız zorlaşabilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldığınızda başvuru sayısı fazla olanlar nasıl kredi alabilir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kredi Notu Bankalara Göre Değişir Mi?

Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu tarafından belirleniyor olsa da (şuan da Findeks tarafından sunulmaktadır) her banka kendine ait sistem içerisinde bu puanı değerlendirmeye tabi tutmaktadır. Yani Ziraat Bankası’nda 800 olan kredi notunuz İNG Bank’da 1000 olarak görünebilmektedir. Bu nedenle kredi notunuzu öğrendiğiniz kaynak da oldukça önemlidir.

  Limit Kontrol Sistemi Nedir?

Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Kredi notunuzu artırmayı hedefliyorsanız, ilk olarak ödemelerinizi düzene sokmalı sonrasında ise yeni kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmaktan kaçınmalısınız. Özellikle kredili mevduat hesaplarınıza ve kredi hesaplarınıza yapacağınız düzenli ödemeler kredi notunuzda gözle görünür bir artış sağlayacak, kredi notunuzun kısa sürede istediğiniz seviyeye yükselmesine yardımcı olacaktır. Kredi skorunuzu yükseltmek için kredi notunu artırmak başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Asgari Tutarı Ödemek Kredi Notunu Düşürür Mü?

Kredi ya da kredi kartınızı yapacağınız asgari ödemeler kredi notunuzu düşürmemekte, düşse dahi sadece 1 ya da 2 puan oynamaktadır. Peki, toplam borcunuzu ödemediniz buna rağmen kredi notu neden düşmüyor? Cevap oldukça basit, asgari tutarı ödemeniz bankacılık sisteminde bir iyi niyet göstergesi olarak görünmekte, bu nedenle kredi notunuz olumsuz etkilenmemektedir. Ancak asgari tutar ödemesinin yıl içerisinde 4’ün üzerinde olmamasına özen göstermelisiniz.

Kredi Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir