Türkiye'nin Kredi Rehberi
Kredi Notunu Yükseltmek İçin Yöntemler
Yazar: - 21 Mart 2018
4
0

Kredi notunu yükseltmek için yöntemler başlıklı bu yazımızda kredi notu ile ilgili bir çok konuyu ele alacağız. Kredi notu nedir? kredi notu nasıl yükselir? kredi notunu etkileyen etmenler nelerdir? kredi notu neden var? hangi banka kredi notunu neye göre değerlendirir? gibi daha pek çok sorunun yanıtını bu yazımızda sizlerle paylaşmaya çalışacağız. Kredi notu, Kredi kayıt bürosu tarafından belirli koşullara göre belirlenen ve tüketicinin mali durumunu görmeye yarayan bir puandır. Bankalar bu puan ve birkaç tüketici alışkanlığını değerlendirerek kredi onaylama ya da red etme kararı almaktadır. Kredi notunun 0 ile 1900 arasında değiştiğini kredi notu nasıl yükselir başlıklı yazımızda sizlerle paylaşmıştım.

Kredi Notunu Yükseltmek

Kredi notunu yükseltmek istiyorsanız öncelikle ödemelerinizi düzenlemelisiniz. Ödemelerinizi zamanında yapmıyorsanız, kredi notunuz düşecektir. Sistem tarafından otomatik olarak hesaplanan kredi notu, ödeme düzenliliği, müşteri limiti, başvuru sayısı, gelir düzeyi gibi başlıkların baz alınması ile ortaya çıkmaktadır. Kredi notunu yükseltmek sanıldığı gibi zor bir işlem değildir. Bu konudaki en önemli aşama kredi, kredi kartı, ek hesap gibi ödemelerin düzenli olarak yapılmasıdır. Şimdi diyeceksiniz ki, ödemelerimiz düzenli yapsam zaten kredi notum düşmez… Ancak bu konu düşündüğünüz gibi değildir. Ödemelerinizi düzenli yapsanız da kredi notunuzda düşüşler meydana gelebilir. Kredi notunu yükselmek için öncelikle kredi notunu düşüren nelerler bilinmelidir.

X

Kredi notunuzu yükseltmek için yapılması gerekenleri kalem kalem yazmak gerekirse;

  • Kredi, kredi kartı, ek hesap ödemelerinin son ödeme tarihinde ya da öncesinde ödenmesi,
  • Bankalara sık sık kredi, kredi kartı başvuru yapılmaması,
  • Elektrik, su gibi üzerinize kayıtlı faturaların zamanında ödenmesi,
  • Otomatik ödeme talimatı verilmesi,

Bu maddelerin dışında daha onlarca madde sıralayabiliriz, ancak geriye kalan maddeler bizler için çokta önemli olmayacaktır. Kredi notuna en fazla etki eden, kredi notunun düşmesini ya da yükselmesini sağlayan en önemli 4 madde yukarıdaki gibidir. Bu maddeleri dikkatli bir şekilde takip ettiğinizde kredi notunuz 3 ay gibi kısa bir sürede istediğiniz seviyelere ulaşacaktır. Tabii bu durum kredi notunuzun şuan da kaç olduğuna da bağlıdır.

 

X

Kredi Notunu Hızlı Yükseltme

Kredi notunu hızlı yükseltmek istiyorsanız, bunu ek hesap ile yapabilirsiniz. Bir kredi çektiğinizde kredi notunuz bir nebze düşecek, krediniz için aylık yaptığınız ödemeler kredi notunuzu artırmaya başlayacaktır. Ancak bu düşüş ve artış belirli oranda olacaktır. Aynı zamanda çektiğiniz bu kredi limit kontrol sistemi dediğimiz sistem tarafından profilinize yansıtacaktır. Limitinizin dolmaya başlaması da kredi notunuzu düşürecektir.

Kredi notunu en hızlı yükseltme yöntemi ise ek hesap kullanmaktır. Bankalar tarafından özellikle maaş müşterilerine açılan ek hesaplar, bankacılık sisteminde kredi hesabı olarak görülmektedir. Eğer 500 TL limitli bir ek hesap limitiniz varsa ve bu rakamın tamamını hesabınızdan çekip, son ödeme tarihinde tamamını ödediyseniz, kredi notunuzda artış meydana gelecektir. Bunun nedeni banka sisteminde bir kredi çekmiş ve ödemiş gibi görünüyor olmanızdır. Özellikle birden fazla ek hesabınız varsa kredi notunuzu çok hızlı bir şekilde yükseltmeniz mümkün olacaktır.

Kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız, kredi kartı ya da ek hesap limitinizin tamamını kullanmaktan da vazgeçmelisiniz. Halk arasında kredi kartının tüm limitini harca, son ödeme tarihinde hepsini yatır, bu sayede kredi notun artar gibi söylentiler bulunmaktadır. Bilinenin aksine böyle bir durumda kredi notunuz armayacak, düşecektir. Peki, kredi kartının tamamını harcamak ve tamamını ödemek neden kredi notunu düşürür? Aslında bu sorunun cevabı çok basit… Bankacılık sistemi böyle bir durumda kredi kartı olmadan harcama yapmakta zorlanacağınızı, harcamalarınızı kontrol edemediğiniz, alışverişinizin tamamını borçlanarak yaptığınızı düşünecektir. Bu düşünce nedeniyle yeni kredi, kredi kartı almanızı engellemek için kredi notunuzu düşürecektir. Kredi kartı limitinin tamamını harcamak yerine kredi kartı limitinizin %60’ını kullanmak, kredi notunuzun artmasını sağlayacaktır.

Kredi Notu Kaç Ayda Yükselir?

Kredi notu ayda bir güncellenmektedir. Genellikle bu güncelleme ayın 1’i ile 5’i arasında gerçekleştirilmektedir. Kredi notu kaç ayda yükselir? sorusunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Bunun nedeni sizin sahip olduğunuz şuanki kredi notudur. Yani şuanda kredi notunuz 200 ise 3 ay sonunda tüm koşulları sağlamış olsanız dahi kredi notunuz 700 – 800 puan aralığında olacak, kredi ya da kredi kartı almakta zorlanacaksınız.

Kredi notunun kaç ayda yükseleceğinden ziyade, kaç ayda istediğiniz seviyeye ulaşacağını bilmelisiniz. Yapılan her ödeme kredi notunuzu artıracağı için nakit alışveriş yerine kredi kartınızdan ufak miktarda harcamalar yapabilirsiniz. Bu sayede hem kredi kartınızı bankaların istediği şekilde kullanmış olur, hem de kredi notunuzu kısa süre içerisinde yükseltebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ