Kredi Notunu Yükseltmek İçin Altın Kurallar

Kredi notunu yükseltmek, kredi almak isteyip alamayan herkesin aklına gelen ilk düşüncedir. Peki, kredi skoru nasıl arta?, kredi puanını artırmak için neler yapılmalıdır? kredi notunuzu neler etkiler? Şimdi kalem kalem bu maddeleri açıklayalım ve en hızlı şekilde kredi notunuzu nasıl artıracağınızı ele alalım…

Öncelikle kredi notunuzun artması için bir banka ürünü kullanıyor olmanız gerekmektedir. Banka ürününden kast ettiğimiz nokta kredi kartı, kredi ya da kredili mevduat hesabıdır. Kredili mevduat hesabını açıklamak gerekirse; Bankaların mevduat hesabı olan müşterilere tanımladığı artı limit bakiyesi olarak belirtebiliriz. Kredili mevduat hesabınızın olup olmadığını hesabınızın eksi bakiyeye düşüp düşmemesinden anlayabilirsiniz.

  Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi Skoru Nedir?

Kredi notu, bankalardan kullanılan kredi kartı, kredi, kredili mevduat hesabı gibi ürünlerin hesap hareketlerinin bir araya toplanıp bir puanlamaya tabii tutulması ile oluşmaktadır. Kredi notu 0 ile 1900 arasında değişen puanların oluşturduğu bir sistemdir. Bu sistem içerisine bankalarla çalışan her müşteri otomatik olarak girmekte, düzenli olarak yapılan her ödeme sonrası kişinin puanı artarken, düzensiz yapılan her ödeme sonrasında bu puan düşmektedir. Hiç bankalar ile çalışmamış, kredi, kredi kartı, kredili mevduat hesabı kullanmamış bir kişinin kredi puanı “0” olarak değerlendirilmektedir.

Kredi skrunu oluşturan etmenler şu şekildedir;

  • Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları: %30
  • Mevcut hesap ve borç durumu: %25
  • Yeni kredi açılışları: %20
  • Kredi kullanım yoğunluğu: %15
  • Diğer: %10
  • Kredi Limitinin %30’nu aşmamak.
  Kredi Başvuru Sayısı Nasıl Ve Ne Zaman Silinir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notunu yükseltmenin yolu ödeme düzeninden geçmektedir. Ancak sadece ödemeler de kredi skorunu yükseltmek için yeterli değildir. Bankalardan kullandığını krediler var ve ödemelerinizi düzenli olarak yapıyorsanız, kredi puanınız siz istemeseniz de artacaktır. Ancak herhangi bir krediniz bulunmuyor ve sadece kredi kartınız varsa bu durumda biraz daha dikkatli hareket etmeniz gerekmektedir. Kredi kartı limitinizin tamamını kullanmanız kredi skorunuzu olumsuz yani eksi yönde etkileyecektir. Bu nedenle kredi kartı limitinizin maksimum %70’lik dilimini kullanmaya özen göstermelisiniz.

Günümüzde en hızlı kredi notu artırma yöntemi ise kredili mevduat hesabından geçmektedir. Bir çeşit kredi ürünü olarak değerlendirilen kredili mevduat hesabınıza düzenli olarak yapacağını her ödeme puanınızı kredi kartı ödemenize oranla daha hızlı ve daha fazla artıracaktır. Eğer sizlerde kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükseltmek istiyorsanız, çalıştığınız bankadan kredili mevduat hesabı açtırabilir ve limiti önemli olmaksızın kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Kredi Notunu Düşüren Etmenler Nelerdir?

Kredi notunu yükseltmek, sanıldığı gibi zor ya da uğraştırıcı bir iş değildir. Tek ihtiyacınız olan biraz zaman ve ödemelerinizi düzenli yapabilmektir. Unutmamalısınız ki kredi notunu yükseltmek için en önemli ödemelerin zamanında yapılabilmesidir. Özellikle kredi kartı borcunu geç ödeyen tüketicilerin kredi notlarında gözle görünür bir düşüş meydana gelmektedir. Eğer kredi kartı borcunuzun tamamını ödeyemiyorsanız, en azından asgari borç tutarını ödeyebilirsiniz.

Kredi Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (3 Kişi puan verdi)
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir