Türkiye'nin Kredi Rehberi
2020 Kredisinde Gecikme Olan Kredi Alabilir Mi?
Yazar: - 03 Mart 2019
13
0

Kredi ödemelerinde gecikme yaşayan kişilerin 2020 yılında kredi alıp alamayacaklarını öğrenmek için kişilerin kredi ödemelerini ne kadar bir süre için geciktirdiklerini bilmek gerekir. Bankalar için kişilerin kredi kullanıp kullanamayacaklarının en belirleyici kriteri kişilerin kredi notudur ve kredi notunu belirleyen faktörlerden birisi de kişilerin evvelce aldığı kredi borçlarının ödenmesinde gösterdikleri hassasiyettir. Kredi kartı ve kredi borcunu zamanında ödemeyerek gecikme yaşayan kişilerin kredi notlarında düşme olması kaçınılmazdır ancak kredi notunu belirleyen tek faktör de elbette kredi kartı ve kredi borçlarının zamanında ödenip ödenmediği değildir. Krediyi 1 Ay Geriden ödeyen bir banka müşterisi sadece kredi notunun düşmesiyle kalmayacak aynı zamanda yasal takibe de düşecektir. Bu süreç kişilerin finansal kimliklerini oldukça kötü etkileyen ve bankalar ile olan ilişkilerini son derece zedeleyen bir süreç olacaktır. Bu sebeple bankalara olan kredi kartı ve kredi ödemelerinin tarihlerinde hassas olmak fayda sağlayacaktır.

Kredi Almayı Etkileyen Faktörler

Kişilerin bankalardan kredi kullanırken, bankaların birinci olarak baktığı şart kişilerin kredi notudur. Kredi notu bankaların ortaklaşa olarak kurduğu bir havuzda toplanan verilerin işlenmesiyle elde edilmektedir. Bu nedenle hangi bankanın müşterisi olursanız olun, başka bir banka ile iş yapmak istediğinizde diğer tüm bankalarla olan ilişkilerinizin kayıtları anlamına gelen kredi notunuz devreye girecek ve sizin bankalar nezdindeki notunuz dikkate alınacaktır.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm bankaların bir havuz oluşturarak meydana getirdikleri Kredi Kayıt Bürosu adıyla faaliyet gösteren kurum bankalarla olan ticari ilişkileri belirli oranlarla hesaplayarak bir kredi notu elde etmektedir. Elbette ki bu kredi notunu belirleyen birden çok değişken ve kriter bulunmaktadır. Bankalarla olan borç ilişkileri gibi kişilerin gelir durumları da kredi notunu etkilemekte, alacak ilişkisi dışında belirleyici bazı dış faktörler de bulunmaktadır. Kredi borcumu ödeyemiyorum diyen birisi de elbette kredi notunun düşmesi sonucundan kurtulamayacaktır.

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Neler Olur?

Kredi kartı borcunda olduğu gibi bankalardan kullanılan kredilerin de geç ödenmesi ya da ödenememesi gibi durumlarda bankalar ile borçlular arasında adım adım ilerleyen bir süreç başlar bu süreci sırasıyla takip etmek gerekirse;

X
  1. Günü geçmiş olan borcun ödenmesinin hatırlatılması amacıyla banka kanalından borçluya günü geçmiş kredi borcu hatırlatması yapılır,
  2. Zamanında ödenmeyen kredi borcu için kısmi ödeme yapılmış olsa ödenmesi gerekli olan meblağ ödenmediği için banka bu gecikmeyi tüm bankaların ortak havuzu olan Kredi Kayıt Bürosu’na bildirir ve bu kayıt tüm bankaların kullanımına açıktır,
  3. Günü geçmiş olan kredi borcunun süresi 30 günü geçtiği anda yasal süreç başlatılır,
  4. Kredi borcu iki ödeme dönemi boyunca ödenmemiş ise banka tarafından borçlunun adresine ihbarname gönderilir.
  5. Yasal takibe düşen borçlar artık bankalar tarafından avukatlara havale edilmektedir ve borçlular muhatap olarak artık bankaları değil avukatları bulurlar. Yasal sürecin başlaması ile birlikte haciz süreci de başlatılır.

Kredi Borcunu Ödeyemeyenler Ne Yapmalı sorusu burada devreye girer ve kredi borcunu ödemekte zorlanan kişiler 30 günlük yasal süreç başlamadan bankalarla irtibata geçerek gerekirse yeni bir yapılandırma sürecine girmeli, mümkünse yeni bir kredi alarak borçlarını ödemeye çalışmalıdırlar.

Kredisinde Ödemelerinde Gecikme Olan Kredi Alabilir Mi?

Kredi almak isteyen kişilerin bankaya başvuru yaptıklarında karşılarına çıkacak birinci kriterin kredi notu olduğundan bahsettik. Kredi notunu belirleyen faktörler ise birden çok etmenlerden oluşmaktadır. Şimdi kredi notunu belirleyen bu faktörleri birlikte inceleyelim.

  1. Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Alışkanlıkları,

Kişilerin bankalardan aldıkları kredilerin taksitlerini ve kredi kartları borçlarını ödeme alışkanlıkları kişilerin kredi notunu %35 oranında etkilemektedir. Kişilerin gelir durumu yüksek de olsa borçlarını zamanında ödemede gösterdikleri hassasiyet bankaların kişilere olan güvenini sağlamlaştıracağından ödemelerinde gecikme olması kredi notunu büyük oranda düşürür.

  1. Mevcut Borç Durumu,

Kişilerin bankalarda mevcut olan kredi kullanımlarının yüksek olmaması ve bankalara gelirleri oranından çok daha az oranda borçlu olmaları kişilerin kredi notunu %35 gibi büyük bir oranda etkiler,

  1. Yeni Alınmış Banka Kredisi,

Kişilerin bankalardan yakın zamanda kredi kullanıp kullanmadığı da yine kredi notunu etkileyen unsurlardan birisidir. Ödemelerde yapılan gecikmeler ve mevcut borç durumu kadar etkilemese de mevcut kullanılmış kredi tarihinin yeni ya da eski olması kredi notunu %11 oranında etkilemektedir.

  1. Kredi Kullanım Yoğunluğu,

Daha önce hiç kredi kullanmamış ya da son 5 yıl içerisinde kredi ya da kredi kartı kullanmayan kişilerin kredi notları hesaplanmaz. Kredi kartının aktif olarak kullanılması veya kredi çekmek gibi işlemler kredi notunu %10 oranında etkiler,

  1. Diğer Faktörler,

Kişilerin gelir durumları veya kefilleri gibi bazı harici değişkenler de kredi notunda etki etmektedir. Bu ve bunun gibi diğer etkenler ise kredi notunu %9 oranında etkilemektedir.

Tüm bu faktörler arasında en büyük etkiye sahip olan iki faktörden birisi yukarıda da belirttiğimiz gibi Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur 2019 sorusunun yanıtında olduğu gibi zamanında ödenmeyen kredi borcundan kaynaklanan kredi notunun düşmesidir. Yüzde 35 gibi oldukça büyük bir oranda kredi notunu etkileyen kredi borcunun ödenmemesi durumunda diğer şartlar sağlanıyor ise kredi notu az riskli bölgelerde seyredebilir ve kişiler kredi çekebilir ancak risk oranı yükseldikçe bankaların kredi verebilme istekleri de oldukça azalacak ve kişilere ret yanıtı verilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ