Kuyumcudan Kartla Altın Alırken Alınan 5 TL Yasal Mı?

Kuyumculardan kredi kartı ile altın alımında talep edilen 5 TL’nin yasal değeri olup olmadığı tartışılmaya devam ediyor. Nitekim birçok vatandaşın yaptığı bu alış veriş ile kredi kartı ile nakit para ihtiyaçları karşılanabiliyor. Ancak birçok kuyumcu bu vatandaşın zor durumdaki nakit arayışını kendilerince fırsata çeviriyor. Dolayısıyla acil nakit ihtiyacı olan vatandaşlar kuyumculara kredi kartı ile altın alıp sonra tekrar bozdurmak istediklerinde kuyumcuların birçoğu kendilerinden 5 TL işlem ücreti talep ediyor. Söz konusu kuyumcunun acil nakit ihtiyacı olan vatandaştan talep ettiği bu 5 TL işlem ücretinin yasal olup olmadığını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kuyumcudan Kredi Kartı İle Altın Alınır Mı?

Kuyumcudan kredi kartı ite altın satın almak, birçok vatandaşın uyguladığı bir taktik. Taktik olarak adlandırıyoruz çünkü söz konusu kuyumcudan bu şekilde altın almak, kredi kartından nakit avans çekmenin alternatif bir yolu gibi kullanılıyor. Çünkü acil nakit ihtiyacı duyan vatandaşlar, nakit paraya kredi kartından altın alıp geri bozdurarak ulaşabiliyor. Bu durum kimi zaman kredi kartı sahibini taksitlerin geri ödenmesi konusunda zorlasa da nakit avans faizlerinden uygun olabiliyor. Kaldı ki bu yüzden birçok vatandaş bu taktiği kullanmak için kuyumculara sık sık uğruyor.

  Kefilsiz Kredi Veren Bankalar

Kredi Kartı İle Altın Alma Komisyonu

Kredi kartı ile altın alırken talep edilen komisyon, kuyumcuların işlem ücreti adı altında kredi kartı sahibinden istedikleri bir bedel. Söz konusu komisyon isteme vakaları kuyumcudan kredi kartı ile altın almak isteyen birçok vatandaşın başına geliyor. Açıkçası bu durum kanunen yasalarla veya düzenlenen bir yönetmelikle desteklenmiyor. Dolayısıyla kredi kartı ile altın satın alırken ne bir bankaya ne de kuyumcuya komisyon ödenmesine gerek görülmüyor. Burada kart sahiplerinin dikkat etmesi gereken müşterisi oldukları bankanın altın alış verişlerinde belirlediği faiz oranı olmalıdır. Nitekim bu faiz oranı bankadan bankaya farklılıklar gösterebiliyor. Kart sahibinin söz konusu faiz oranını bankasıyla iletişime geçerek kolaylıkla öğrenmesi mümkün.

Kuyumcular Kredi Kartıyla Altın Alanları 5 TL Dolandırıyor!

Kredi kartı ile altın alanlardan 5 TL isteyen kuyumcular, alenen dolandırıcılık yapıyorlar. Söz konusu kredi kartı ile altın alış verişinde bulunmak için devlet tarafından belirlenen herhangi bir komisyon veya işlem ücreti gibi bir ödeme yapma zorunluluğu yok. Bu durum sadece uyanık kuyumcuların acil durumda kredi kartına taksit ile altın almak isteyen vatandaşların zafiyetlerinden faydalanmaktan öte bir şey değil. Bu yüzden söz konusu işlemlerde sizden alış veriş işlem ücreti gibi bir talebi olan kuyumcu olursa bu işlemin yasal olmadığını ve bu parayı vermeyeceğinizi söylemeniz gerekir.

  Halkbank SMS Atarak Kredi Başvurusu

Altında Taksit Dönemi

Altın alışverişinde taksit dönemi başladığından bir müddet sonra yeniden sonlandırıldı. BDDK toplantısından sonra daha önce çıkarılan düzenleme ile önü açılan kredi kartı ile taksitli altın alış verişi yeniden yasaklandı. Nasıl ki cep telefonları için kredi kartına taksit yasağı getirildi, aynı şekilde söz konusu durum altın alış verişine de yansıtıldı. BDDK’nın 2018 Ağustos tarihli kararından sonra kredi kartları ile kuyumculardan altın satın almak yasak hale getirildi.

SMS ile Kredi Başvurusu Yapmanın Zararları

Başvuru Sayısı Fazla Olanlara Kredi Çıkar Mı?

Altın Alımı Sonradan Taksit Yapılır Mı?

Altın alışından sonra taksit yapmak, kredi kartının bağlı bulunduğu bankaların sunduğu bir hizmettir. Dolayısıyla bazı bankalar yapılan peşin alış verişlere, ödemenin gerçekleştirilmesinin ardından taksit yapılabilmesi fırsatı sunuyorken bazılarında bu durum söz konusu olamıyor. Bu noktada önce tek çekim olarak yapılan altın alış verişlerinin sonradan taksitlendirilmesi konusunda detaylı bilgileri müşterisi olduğunuz bankanın yetkililerinden alabilirsiniz.

Kredi Kartına Taksit İle Altın Alınan Yerler

Kredi kartına taksit ile altın alınan yerler arasında bir zamanlar bütün kuyumcular yer alıyordu. Kredi kartına taksitli altın alış veriş yapılmasının önü açıldığı gibi 2018 yılının ağustos ayında düzenlenen BDDK toplantısının ardından tekrardan kapatıldı. Dolayısıyla bu tarihten itibaren ikinci bir düzenlemeye kadar kredi kartına taksitle altın almak yasaklandı.

  Kredi Kartı Borcu Bir Ay Gecikirse Ne Olur?

Öte yandan 2019 yılının Şubat ayında yapılan BDDK toplantısının ardından altın alış verişlerinde de kredi kartına taksit yasağı devam ettirilmiş oldu. Bu nedenle söz konusu kredi kartına taksitle altın satışı halen yasak olmaya devam ediyor.  Ancak kredi kartı ile tek çekim altın alıp daha sonra banka aracılığıyla taksitlendirmek mümkün. Bu konuyla ilgili detayları müşterisi olduğunuz bankadan alabilirsiniz.

Kuyumcudan Kredi Kartı İle Altın Almak Kaç Taksite Kadar Mümkün?

Kredi kartı ile altın alımında yapılan taksit sayısı, bankalara göre değişebilmektedir. Çünkü 2018 yılının ağustos ayında yapılan düzenlemenin ardından kredi kartına taksit yaparak altın alış verişi yapmak yasaklandı. Dolayısıyla kredi kartına taksitli altın satan kuyumcu kalmadı. Ancak bankaların müşterilerine sunduğu peşin ödemelerde sonradan taksit hizmeti ile kredi kartı ile satın aldığınız altının fiyatında taksitlendirme yapabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak müşterisi olduğunuz bankanın yetkilileri ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Altın Alıp Farkı Kuyumcuda Bozdurabilir Miyim?

Altın alıp bozdurma işlemleri için satın aldığınız altını farklı bir kuyumcuya giderek bozdurmanıza gerek yoktur. Aldığınız altını aynı kuyumcu da da rahatlıkla bozdurabilirsiniz. Ancak kredi kartına ile yapacağınız bu işlemlerden önce bankanızın nakit avans faiz oranlarını göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın. Dolayısıyla kimi zaman kredi kartından nakit avans çekmek, altın alıp bozdurmaktan daha ekonomik olabilir.

Kredi Uzmanımıza Soru Sormak için Tıklayın!

1 Puan2 Puan3 Puan4 Puan5 Puan (1 Kişi puan verdi)
Loading...

Yorum Yapabilirsiniz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir