Türkiye'nin Kredi Rehberi
Limit Kontrol Sistemi Nedir?
Yazar: - 20 Mart 2018
5
0

Limit kontrol sistemi geçtiğimiz yıllarda tüketicinin hayatına giriş yapmıştır. Bu sisteme ihtiyaç duyulmasının en önemli nedeni ise bankaların istediği miktarda kredi vermesi olmuştur. Önceden bankaya gittiğinizde profiliniz (bankacı dilinde müşteri durumu) iyiyse banka size istediğiniz kadar kredi verebiliyordu. Sonrasında bu iyi profil ile bir başka bankaya gidip yeni bir kredi daha alabiliyordunuz. Yani alacağınız kredilerde bir üst limit bulunmuyor, bir kişi 500 Bin TL bile kredi çekebiliyordu. Kredi çekmek güzel de sıkıntı geri ödemede başlıyor.

Bu kadar yüksek rakamda kredi kullanan tüketiciler, ödeme tarihleri geldiğinde ödemelerini yapamamaya başladı. Zaman geçtikçe ödenmeyen krediler ve borçlu sayısı arttı. Bu durumu kontrol altına almak isteyen Bankacılık Düzenleme Denetleme Kurulu (BDDK) tüketiciler için bir limit belirlenmesine ve bu limitin üzerinde kredi alınamamasına karar verdi.

X

Limit Kontrol Sistemi

Limit kontrol sistemi, aslında tüketicinin alabileceği maksimum kredi, kredi kartı, ek hesap limitlerinin toplamını ifade etmektedir. Gelir ve ödeme düzenine göre belirlenen limit kontrol sistemi amaç olarak tüketicinin ödeyemeyeceği bir borç altına girmesine engel olmaya çalışmaktadır. Bazı durumlarda tüketiciler çok yüksek kredi notlarına sahip olmalarına rağmen yeni kredi ya da kredi kartı alamazlar. Bunun nedeni tam olarak limit kontrol sistemidir. Tüketicinin belirlenen limite ulaşması halinde, bankalar tarafından yeni kredi ya da kredi kartı verilmesi, ek hesap açılması mümkün değildir.

limit kontrol sistemi

limit kontrol sistemi

Limit kontrol sistemi içerisinde belirlenen limitinizin manuel olarak artırılması ya da azaltılması mümkün değildir. Limitin artışı, gelirinizin artması, ödemelerinizin azalmasına bağlı olarak sağlanmaktadır. Bankalarla yeni çalışmaya başlayan tüketicilerde bu limit oldukça düşüktür. Bunun nedeni tüketicinin davranışına göre limitin belirlenmeye çalışılması, bir diğer ifade ile tüketicinin takip edilmesidir.

X

Eğer kredi başvurunuz limit kontrol sistemine takıldığından dolayı red oluyorsa, bu durumda sahip olduğunuz kredi kartlarından bir ya da iki tanesini kapatarak limitinizde yer açılmasını sağlayabilirsiniz. Bazı durumlarda tüketicilerin kredi kartı başvurularında bankalar tarafından 300 TL – 100 TL limitli kredi kartları gönderildiğine rastlanmaktadır. Bu durumda limitin dolu olmasından kaynaklanmaktadır. Burada bankanın amacı 100 TL tutarında bir kredi kartı onaylayarak tüketiciyi banka müşterisi yapmak, limiti boşalmaya başladığında ise kredi kartı limitini yükseltmektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ