Türkiye'nin Kredi Rehberi
2020 Meraklısına Kredi Kartı Kullanarak Kredi Notu Yükseltme Taktiğ
Yazar: - 25 Mart 2019
519
0

Kredi kartı kullanarak kredi notu yükseltme taktiğini merak edenler 2019 yılında da söz konusu teknikleri kullanarak kredi notlarını yükseltebiliyorlar. Özellikle bankalardan kredi desteği almak ve kredi kartı limitini artırmak için oldukça önemli olan kredi notunu yükseltme hakkında tüm detaylı bilgileri yazımızdan bulabilirsiniz. Bu konuyla ilgili olarak önce kredi notunun ne olduğunu, not değerinin hangi sebeplerden dolayı düştüğünü ve kredi notunu yükseltmek için hangi taktikleri kullanabileceğinize değineceğiz.

Kredi Notu Nedir?

Bankacılık terimi olarak kredi notu, temelde 0 ile 1900 arasında değer alan bir puanlama sistemidir. Dünyada finans sektöründe yaygın olarak kullanılan bu sistem ülkemizde de doğal olarak uygulamaya geçmiştir. Söz konusu kredi notu sistemi, Türkiye’de hemen hemen her vatandaşın finansal durumunun kayıtlı olarak tutulduğu bir sistemdir. Bu kayıt işlemini Kredi Kayıt Bürosu (KKB) verileri sistemine yapmaktadır. Bu sistemde sizin tüm finansal geçmişinize dair elde ettiğiniz puanlama yer alır.

Kredi notunun durumu yani puanına göre bankalar risk haritası belirlerler. Buna göre;

 • En riskli grup, kredi notu puanı 1 ile 699 arası olanlar
 • Orta riskli grup, kredi notu puanı 700 ile 1099 arası olanlar
 • Az riskli grup, kredi notu puanı 1100 ile 1499 arası olanlar
 • İyi grup, kredi notu puanı 1500 ile 1699 arası olanlar
 • Çok iyi grup, kredi notu puanı 1700 ile 1900 arası olanlar

Kredi Notunun Düşmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kredi notunu düşüren faktörler kısaca bahsetmek gerekirse şunlardan oluşmaktadır:

 • Kredi geri ödemeleri ve kredi kartı ödemelerindeki düzensizlikler, gecikmeler.
 • Şu andaki kredi desteğinin borcu ve kredi kartı borç durumu
 • Bankalardan yeni alınan kredinin oluşturduğu belirsizlik ortamı
 • Kredi almamış olmak ve kredi kartı kullanmamış olmak

Kredi Notu Öğrenme

Kredi notunu sorgulama ve öğrenme hem vatandaşlar tarafından hem de bankalar tarafından sık sık yapılan işlemlerin arasında yer alıyor. Bankadan kredi çekmek ya da kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda söz konusu banka kayıtlı olduğu Kredi Kayıt Bürosu’ndan (KKB) sizin ile ilgili kredi notu puanınızı öğrenmek için talepte bulunuyor. Dolayısıyla bankaya kredi ya da kredi kartı için başvuruya gittiğinizde banka sizden habersiz olarak kredi puanınızı kontrol ederek güvenilir bir müşteri olup olmadığınızı değerlendiriyor. Bu durumda siz de Kredi Kayıt Bürosu’ndan ve bankalardan kendi kredi notunuzu sorgulayıp öğrenerek, kredi desteği ya da kredi kartı için bankalara başvurmadan önce kendi durumunuz hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

X

Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama

Kredi notunu ücretsiz olarak sorgulamak isteyen vatandaşlar, müşterisi oldukları bankaların hizmetlerinden yararlanabilirler. Bilindiği üzere Findeks’in resmi internet sitesi üzerinden de tüm vatandaşlara kredi notu sorgulama hizmeti veriliyor ancak bu hizmet ne yazık ki ücretsiz değil.

Findeks Kredi Notu Öğrenme SMS

SMS yoluyla Findeks kredi notu öğrenme işlemi tüm bankaların müşterilerine açık bir hizmettir. Bütün GSM operatörleri tarafından 10 TL hizmet bedeli ile 1122’ye kısa mesaj atarak güncel kredi notunuzu anında öğrenebilirsiniz. Mesajın içeriği şu şekilde olmalı:

 • TC kimlik numaranızı yazın
 • Bir boşluk bırakın
 • Doğum yılınızı yazın
 • 1122’ye gönderin.

Findeks Kredi Notu Kaç Olmalı?

Findeks kredi notu, bankalardan kredi almak ve kredi kartı sahibi olmak için oldukça önemlidir. Söz konusu işlemler için başvuru yaptığınızda bankalar tarafından kredi notunuzun riskli grupta yer almaması gerekir. Dolayısıyla az riskli grup da dahil olmak üzere kredi notu iyi ve çok iyi grupta yer alan kişilerin başvuruları olumlu sonuçlanır.

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunu yükseltmek için yapılması gereken birtakım önemli işlemler vardır. Birazdan bahsedeceğimiz uygulamaları düzenli olarak yaptığınız takdirde kredi notunuzu hızlı bir şekilde yükselerek az riskli veya iyi grubun puanlarına ulaşabilir.

Kredi notunu yükseltmek için temelde kredi kartını aktif bir şekilde kullanmak gereklidir. Kredi kartını kullanırken dikkat edeceğiniz hususlar ile kredi notunuzu kısa bir sürede bankaların talep ettiği risksiz grupların puanlarına çıkarabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Kredi Notu Yükseltme

Kredi kartını kullanarak kredi notu yükseltme yöntemi her kart sahibinin bazı noktalara dikkat ederek yapabileceği bir işlemdir. Kredi kartı ile kredi notunu yükseltmek isteyen kişiler mutlaka şu noktalara önem göstermelidir:

 • Kredi Kartı Borcunu Zamanında Ödemek: Kredi kartı borcunuzu son ödeme gününü geçirmeden, zamanında ödemek kredi notunun yükselmesinde en önemli etkiyi sağlayacaktır.
 • Kredi Kartı Dönem Borcunun Tamamını Ödemek: Kredi kartı ödemelerinizde sadece asgari tutarı öderseniz borcun tamamını ödeyene kadar akdi faizle karşılaşırsınız. Bu durum ödemelerde gecikmeler yaptığınıza bir işaret olacağından kredi notunuzu olumsuz etkiler. Dönem borcunun tamamını düzenli olarak ödediğinizde kredi notunuzu hızla yükselir.
 • Kredi Kartı Hesap Hareketlilikleri: Kredi kartınızı aktif bir şekilde kullanırsanız da bankalar harcamalarınızı ve ödemeleriniz analiz ederek size yüksek kredi puanı verecektir. Bu sayede kredi notunu yükseltebilirsiniz.

3 Ayda Kredi Notu Yükseltme Yolları

Kredi notunu 3 ay sürede yükseltme yöntemleri arasında kredi kartınızla her ay düzenli olarak harcama yapmak önemli bir role sahiptir. Ödemelerinizi de gününde yaparak Kredi Kayıt Bürosu’nun değerlendirmelerinden tam puan almış olursunuz. Bu yöntemle yalnızca 3 ay sonunda bile Findeks kredi notu gruplarında iyi ve çok iyi gruba çıkmanız mümkündür.

Kredi Puanı Yükseltme Hilesi

Kredi notunu yükseltme hilesi olarak kullanılabilecek bir yöntem vardır. Bu yöntemde; kredi kartınıza ya da banka kartınıza her ay düzenli olarak ortalama bir miktar para transfer etmeniz gerekir. Bu noktada durumunuz iyi değilse bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Örneğin her ay belirli tarihlerde düzenli olarak bakiyenize 3 bin TL gibi bir miktar para yatırın. Daha sonra bu parayı çekerek sahibine teslim edebilirsiniz. Bu sayede Kredi Kayıt Bürosu hesabınızdaki hareketliliği fark edecek ve düzenli bir gelir gider dengesi çizmenizden dolayı kredi notunuzu yükseltecektir.

Kredi Notu Düşük Olanlara Bankaların Bakış Açısı!

Devlete Borçlu Olmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

KKB Başvuru Sayısı Nedir? Ne Zaman Silinir?

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ