Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 Ortak Tapuya Kredi Veren Bankalar
Yazar: - 03 Temmuz 2019
10
0

Ortak tapuya kredi veren bankalar, genellikle kredi verecekleri müşterilerinden güçlendirilmiş ipotek karşılığında kredi verme işlemlerini gerçekleştirmektedirler. Bankalardan kredi alarak ev sahibi olmak, pek çok kişinin düşündüğü ve uygulaya koyduğu bir durum olsa da bankalar herkese kredi imkânı sağlamadığı için birçok kişi kendi evini satın alma hayalini ertelemek zorunda kalmaktadır. Genellikle bankaya sağlam teminatların verilmediği durumlarda reddedilen kredi başvuruları, kişilerin bir sonraki sefere de bankadan kredi almasını güç hale getirir. Özellikle kredi limitleri yüksekse bankalar kredi verecekleri kişilerden sağlam teminat isterler ve bu teminatlardan en önemlisi de kişilerin sahip olduğu taşınmazlara ait tapulardır. Ancak sahip olunan tapular ortaksa yani hisseli ise ülkemizde faaliyet gösteren bankaların birçoğu kredi vermekten kaçınacaktır. Bunun en önemli sebebi, hisseli tapuların kredi çekmek için sağlam bir teminat olarak görülmemesidir. Bu yüzden hisseli tapuya kredi alma durumu bankalar tarafından hala emin olunamayan ve sürüncemede kalan bir durumdur.

Hisseli Tapuya Konut Kredisi Alınabilir Mi?

Ortak tapuya konut kredisi almak, maalesef çok kolay bir durum değildir. Hisseli olan tapulara kredi alabilmek için öncelikle bankanın kendi içinde böyle bir inisiyatifi ya da müşteriye sunduğu bir kredisi olmalıdır. Bunun için öncelikle bankalarla görüşmek ve hisseli tapulara kredi verip vermediklerini öğrenmek gerekir. Sonrasında kişilerin banka tarafından sunulacak ek teminatları göstermeyi kabul etmeleri ve bankanın kredi şartlarına uymaları beklenir. Bu durumları yerine getiren kişiler, hisseli tapuya kredi veren bankalardan kredi alabilirler.

X

Ortak Tapuya Konut Kredisi Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

Ortak tapuya konut kredisi almak isteyen kişiler, öncelikle hangi bankanın ortak tapuya kredi verdiğini öğrenmesi gerekmektedir. Çünkü tüm bankalar hisseli tapulara kredi vermeyi kabul etmez. Daha sonrasında hisseli tapuya kredi veren bankalar karşılaştırılmalıdır. Şartları ve faiz oranları en düşük olan banka kredi almak için seçilir. Bunun yanı sıra bankaların ortak tapuya kredi vermesini kabul ettirmek için kişiler aşağıda verilen şu yolları kullanabilirler;

 • Alınacak olan krediye, tüm hissedarların yani ortakların kefil olması gerekmektedir. İpotek ettirilecek olan tapu birden fazla kişiye ait olarak gözüktüğü için tüm bankalar, tapu üzerinde kimin adı geçiyorsa onların alınacak olan krediye kefil olmasını bekler. Aksi takdirde kredi başvuruları olumsuz olarak cevaplanacaktır. Ayrıca tüm hissedarların kredi kefili olması ipoteğin gücünü arttırması açısından da oldukça önemlidir.
 • Konut kredisi başvurusu yapmadan önce sahip olan ortak tapuyu tek tapu haline getirmek, kredi almayı mümkün kılan en önemli yollardan bir diğeridir. Kredi çekmek isteyen kişi, hisse sahibi olan diğer tüm kişilerle anlaşarak tapuyu kendi üzerine alabilmeyi başarabilirse, bankaların birçoğu kredi verme konusunda sorun yapmayacaktır. Bunun en önemli sebebi, tek tapu ile tek kişinin imzasının kredi işlemlerinde geçerli olacağı durumudur.
 • Hisseli tapunun parsellenerek ayrılması da hisseli tapuyu tek tapuya çevirerek konut kredisi almanın diğer bir yoludur. Ancak burada kişilerin bilmesi gereken en önemli nokta, parsellenen arazinin söz konusu gayrimenkul değeri için bankadan daha az miktarda kredi alınacağı durumudur.

Yukarıda verilen durumlar, ortak tapuya sahip olan ve bankalardan kredi çekerken sorun yaşamak istemeyen kişilerin başvuracakları yollardır. Ancak yine de son durum bankanın inisiyatifinde olan bir durum olduğu için kesin kredi alınır hükmünün verilmesi doğru değildir.

Ortak Tapuya Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ortak tapuya kredi veren bankalar, ülkemizde faaliyet gösteren ve çoğunluğunu devlet tabanlı kurumların oluşturduğu bankalardır. Buna göre hisseli tapuya kredi veren bankalar listesi şu şekildedir;

X
 • Ziraat Bankası,
 • HSBC,
 • Denizbank,
 • TEB,
 • Vakıfbank’tır.

Yukarıda bahsi geçen bankalar, uygun koşullarla ve ek teminatlarla kredi almak isteyen müşterilerine kredi imkanlarını sunar.

Ziraat Bankasından Ortak Tapuya Konut Kredisi

Hisseli tapuya kredi veren Ziraat Bankası, kredi talebinde bulunan kişiler için belirli durumları göz önünde bulundurmaktadır. Banka üzerinde verdiği teminatlarla güven sağlayan kişilerin Ziraat Bankasından ortak tapuya kredi alabilmeleri mümkün olmaktadır. Ancak kredi başvurusunda bulunan kişilerin, kredilerinin tapu hissedarlarına ve kredi sicillerine dayalı olduğu gerçeğini de unutmamaları gerekmektedir. Ortak tapu için bankadan kredi çekecek olan kişilerin gereken detayları banka uzmanları ile görüşmesi ve kesinlikle online ya da internet bankacılığı üzerinden başvuruda bulunmamaları gerekmektedir. Bunun en önemli sebebi kredi başvurularında üst limitler ve hisseli tapular için çekilecek olan kredilerin banka uzmanlarıyla görüşülerek sonuçlandırılmasının kredi alma açısından daha sağlıklı olacağı durumudur. Konut kredisi için, kişinin sahip olduğu gayrimenkulün ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi çekilebilmektedir. İş yeri içinse bu oran %75, imarlı arsa içinse %50’si kadardır. Bankanın ödeme planı ise müşterinin genel durumuna göre vadelendirilmektedir.

Ortak Tapuya HSBC’den Konut Kredisi

Hisseli tapuya kredi veren HSBC bankası, bu işlemleri için müşterilerinden adı geçen tapu için tüm hissedarların kefil olmasını bekler. Tüm hissedarların ortak rızası alınarak yapılan ipotek işlemlerinde banka, sahip olunan gayrimenkulün %65’i için kredi imkânı sağlamaktadır. Banka müşterileri için ayrıca 48 aya kadar vade seçeneğini de alternatif olarak sunar. Ancak kişilerin ödeme planları genel olarak kendi bütçelerine göre ayarlandığı için sözü geçen ödeme planında banka kişilere yine yardımcı olabilmektedir. Bu yüzden HSBC’den ortak tapuya kredi çekmek isteyen kişiler, banka ile bizzat görüşerek kredi konusunda detaylı bilgi alabilirler.

Denizbank Ortak Tapuya Kredi

Hisseli tapuya kredi veren Denizbank, bireysel finansman kredilerini de müşterilerine ipotek karşılığında kullandırabilmektedir. Alınacak olan kredi miktarı, kişinin sahip olduğu gayrimenkulün %80 değerine kadar verilir. Aynı zamanda 36 ay vade imkânı tanıyan banka, hisseli tapula için tüm hissedarların alınan krediye ortak olmasını bekler. Denizbank’tan ortak tapuya kredi almak isteyen kişiler, aldıkları krediyi aynı zamanda %2,99 oranındaki faizlerle kullanacaklardır.

TEB Bankası Hisseli Tapuya Kredi Olanağı

TEB Bankasından ortak tapuya kredi avantajı, bankanın müşterileri için sunmuş olduğu en önemli inisiyatiflerden bir tanesidir. Banka üzerinden bireysel finansman kredisi ile sahip olduğu gayrimenkulü ipotek ettiren kişiler, kredi tutarları sözü geçen gayrimenkulün ekspertiz değerinin %60’ına kadar olabilmektedir. Bankanın hisseli tapu için kredi kullandırma şartlarından bir tanesi tapunun bölünmesi durumudur. Tapu bölünerek kredi işlemlerine devam eden banka, aynı zamanda tek tapuya çevrilen hisseli tapuları da kredi vermek için kabul eder.

Vakıfbank Ortak Tapuya Konut Kredisi

Hisseli tapu için kredi imkânı sunan Vakıf Bankası, müşterilerinin finansal ihtiyaçlarını karşılayarak onlara hayalindeki konuta kavuşmalarını sağlayan bankalardan bir tanesidir. Arsa ipoteği karşılığında kredi avantajı veren banka, hisseli tapuya kredi verirken aynı zamanda kredi başvurusunda bulunan kişilerin; düzenli gelirleri olup olmadığına ya da kredi notunun düşük olmadığına bakmaktadır. Ancak bankanın ortak tapulu olarak kredi vermesi için mutlak surette tapunun tek tapuya çevrilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde hisseli tapular için Vakıfbank’tan konut kredisi alınamaz.

Hisseli Tapuya Kredi Alınırken Gereken Başvuru Evrakları Nelerdir?

Hisseli tapuya kredi alınırken gereken başvuru evrakları şunlardır;

 • Nüfus cüzdanı,
 • Gelir belgesi,
 • İpotek alınacak gayrimenkulün tapusunun fotokopisi,
 • Tüm hissedarların kefili,

Gibi belgeler, kredi başvurusunda bulunacak olan kişilerin hazırlaması gereken belgelerdir. Bunun yanı sıra ortak tapuya kredi veren bankalar, kredi alacak olan kişilerden ek olarak farklı teminatlar isteyebilirler. Bu durum banka ile görüşülmesi gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir ?

Arsaya Kredi Çıkar Mı? İpotekli Finansman Kredisi

Borç Kapatma Kredisi Nedir? Nasıl Kullanılır?

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ