Türkiye'nin Kredi Rehberi
Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar
Yazar: - 02 Kasım 2019
29
0

Bankaların son zamanlarda yapmış olduğu faiz indirimleri ile birlikte banka kredilerine olan talepte oldukça artmış bulunmaktadır. Faizlerin ciddi oranda düşmesi ve ihtiyaca yönelik kredi çekmenin tam zamanı gelmişken, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar hangileridir sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır.

Hepimizin bildiği üzere geçmişte bankalar ile borç ödeme konusunda sorun yaşayan ve yasal takibe giren kişiler maalesef kara isteye alınmaktadır.Bankalar arasında oluşturulan bu kara liste sistemi ile farklı bir bankayla çalışmak isteyen müşterinin öncelikle geçmiş banka tecrübeleri incelemektedir.

Şayet geçmişte borcunu ödemeyen, ödemelerini zamanında yapmayan ve yasal takip sürecinde bulunan kişiler mutlaka kara listeye alınır ve herhangi bir banka ile çalışması engellenmiş olmaktadır. Bu durumda kara listeye giren müşterilerin yeniden kredi veya kredi kartı kullanması oldukça zor ve olumsuz bir durum haline gelmektedir.

Sicili Bozuk Olanlar Nasıl Kredi Çekebilir?

Bankalar arasında kara listeye alınan ve sicili bozuk olan kişilerin, kara listeden çıkmak ve sicilini düzeltmek adına izleyeceği birtakım yollar bulunmaktadır. Öncelikli olarak kara listeden çıkmak için yapılması gereken ilk adım, bankalara bulunan borçların mutlaka ödenmesi gerektiğidir.

Şayet geçmişten gelen ve hali hazırda ödenmemiş bir banka borcunuz var ise, yeniden kredi çekebilmeniz mümkün olmayacaktır. Gecikmiş banka borçlarını yapılandırarak ödemeniz durumunda kara listeden çıkmanız mümkün olacaktır.Bunun yanı sıra bankaya olan ödemelerin zamanında yapılması da kredi notunuzu arttırmada büyük katkı sağlayacaktır. Ayrıca kredi çekmeyi düşündüğünüz bankanın müşterisi olarak, maaş hesabı ya da birikim hesabı açtırarak banka üzerinde güven oluşturmayı sağlayabilirsiniz.

Geçmiş borçlarını yapılandırma yaparak ödeyen müşterilerin sicili bozuk olsa bile kredi çekebilme şansı büyük oranda artmış olacaktır. Aksi takdirde geçmiş banka borçlarını kapatmayan ve avukatlık sürecinde bulunan her müşteri, kara listede kalmaya devam ederek kredi alabilme şansını en aza indirmiş olacaktır.

Sicili Bozuk Ve Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi Veren Bankalar

Sicili bozuk ve kredi notu düşün olan müşterilere de kredi veren birçok kamu ve özel banka bulunmaktadır. Fakat sicili bozuk kişilere verilen krediler genellikle düşük miktarlarda olmaktadır. Alt ve üst limit bankalar tarafınca değişkenlik gösterse de, genel olarak sicili bozuk olan kişilere en fazla 50 bin TL tutarında kredi verilebilmektedir.

Bunun haricinde konut ya da taşıt kredilerinden, sicili bozuk olan müşterilerin yararlanması mümkün değildir. Dolayısıyla sicili bozuk ve kredi notu düşük müşterilere genel olarak düşük tutarlı ihtiyaç kredileri verildiğini, faizlerin daha yüksek ve vadelerin daha kısa olduğunu da unutmamak gerekmektedir.

Hali hazırda Türkiye’de bulunan kamu ve özel bankalar arasında bulunan rekabet, sicili bozuk olan müşterilerin de kredi alabilmesinin önünü giderek açmaktadır. Birçok özel banka sicili bozuk olan kişilere kolaylıkla kredi vererek müşteri portföyünü arttırmaya çalışmaktadır. Sicili bozuk olan kişilere kolaylıkla kredi veren bankalar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Aktif Bank
  • OdeaBank
  • Burgan Bank
  • Fiba Bank
  • CEPTETEB
  • ICBC Bank


Alt

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ