Türkiye'nin Kredi Rehberi
SMS ile Kredi Başvurusu Yapmanın Zararları
Yazar: - 03 Nisan 2019
15
0

Kredi başvurusunu SMS ile yapanın sakıncaları arasında bu yöntem ile yapılan başvuruların farklı bir şekilde değerlendirilmesi vardır. Nakit ihtiyacı olan kişiler bankalara başvurarak kredi çekebilirler. Bu krediler için de başvuruda bulunabilmenin farklı yolları mevcuttur. Bu yollardan en temel olanı banka şubeleridir. Şubelere gerekli evrakların teslim edilmesinin ardından kredi talebi de alınır. Bir diğer yöntem SMS ile kredi başvurusu yapmaktadır. Bu yöntem oldukça hızlı olmasından dolayı pek çok kişinin de tercih ettiği kanallardan birisidir. Fakat bu yöntem ile herhangi bir belge sunulmadığı için kredi çıkma ihtimali düşüktür. Bu da bir sonraki bankacılık faaliyetini olumsuz etkileyecektir.

Fazla Kredi Başvurusunda Bulunmak Zararlı Mı?

Birden fazla kredi başvurusu zararları arasında bankanın başvuruyu reddetme olasılığının yüksek olması vardır. Fazla kredi başvurusunda bulunulmuş ise bankalar tarafından güven kaybına yol açmasına neden olur. Bir banka tarafından kredi başvurusunun reddedilmesi diğer bankaların kararlarını da etkileyecektir. Bundan dolayı kredi başvurusu yapılacağı sırada tüm koşulların sağlanması ve belgelerin eksiksiz teslim edilmesi gereklidir.

X

Online Kredi Başvurusu Yapmanın Faydaları

Kredi başvurusunu online yapmanın avantajlarından en önemli olanı faiz oranın düşük olmasıdır. Pek çok banka kredi başvurusunun internet bankacılığı ya da mobil uygulamalar aracılığıyla yapılması sonucunda düşük faiz uygular. Ayrıca bu yöntem bankalara giderek gişede sıra bekleme derdini de ortadan kaldırır. Online olarak kredi başvurusu hem daha kolay hem de daha hızlıdır. Bundan dolayı da bu yöntemin kullanımı giderek artmaktadır.

Online Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Online kredi başvurusu yapma yollarından birisi internet bankacılığı bir diğeri ise mobil uygulamalardır. Bu yöntemi kullanabilmek için ilk olarak banka ile iletişime geçilmesi ve internet bankacılığı hesabının açılması gereklidir. Daha sonrasında bankanın internet sitesi üzerinde yer alan bireysel ya da kurumsal bankacılık seçeneklerinden birisi tercih edilerek internet bankacılığına giriş yapılmalıdır. Bu sistem üzerinden hızlı bir şekilde kredi başvurusu yapabilmek mümkündür. Ayrıca internet bankacılığına sahip olmayan kişiler de bankaların internet sitesinden kimlik ve iletişim bilgilerini vererek kredi başvurularını gerçekleştirebilirler.

Online Başvuru Güvenilir Mi?

Kredi başvurusunu online yapmak güvenilir mi sorusuna verilebilecek yanıt bu yöntemin herhangi bir zararının olmamasıdır. Teknolojik yenilikler bankacılık işlemlerinin de birçoğunun internet üzerinden yapılabilmesine yol açtı. Bunlardan birisi de kredi başvurularıdır. Kişiler bu kanal ile güvenle kredi başvurusunda bulunabilirler. Fakat bu konuda en dikkat edilmesi gereken yöntem başvuruların bizzat bankaların internet sitesi üzerinden yapılması gerekliliğidir.

X

Online Kredi Başvuru Yapılabilecek Bankalar Hangileridir?

Online kredi başvurusu için bankalardan başvurulabilecek olanlar oldukça fazladır. Günümüzde neredeyse tüm bankalar kredi başvurularını internet üzerinden kabul edebiliyor. SMS ile kredi başvurusu gibi online başvurularda sıklıkla tercih edilebiliyor. Fakat internet aracılığıyla başvurulabilecek krediler, kredi türüne göre değişebiliyor.

Kredi notu nedir?

Kredi notu ne işe yarar sorusunun en önemli yanıtı kredi başvurularına olan etkisidir. Daha önceden yapılmış olan bankacılık işlemlerine göre Kredi Kayıt Bürosu’na kredi notu verir. Daha önce ödenmemiş kredi kartı ya da kredi borcu olanların kredi notu da düşük olacaktır. Tüm borçlarını düzenli olarak ödeyen kişilerin ise kredi notları yüksektir. Bu kredi notuna göre de bir kişiye kredi çıkma ihtimali artar ya da azalır.

Kredi Başvurusu Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi başvurusunun kredi notuna etkisi bu başvurunun reddedilmesi durumunda vardır. Pek çok kişi nakit ihtiyaçlarını karşılamak için krediye başvurur. Fakat bu başvurular her zaman olumlu sonuçlanmaz. Bazı faktörler kredinin reddedilmesine yol açabilir. Bir ya da iki kere banka tarafından reddedilmek kredini notuna çok etki etmeyecektir. Fakat bu reddin sayısının artması kredi notunun düşmesine yol açacaktır. Bundan dolayı her kredi başvurusu yapılırken doğru adımlar izlenmesinde fayda vardır.

Kredi Geçmişi ve Yapılan Başvurular Siliniyor Mu?

Kredi geçmişi 5 yıl içerisinde silinmesi söz konusudur. Örneğin bir kişinin kredi ya da kredi kartı borcunun olmasından dolayı kredi notu düşmüşse bu borcun ödenmesinden 5 yıl sonra kredi risk raporunda görünürlüğü de ortadan kalkacaktır. Fakat bu durum kolay bir şekilde kredi çekilebileceği anlamına da gelmez. Bu kişilerin 5 yıl içerisinde bankalar ile yaptığı diğer işlemlere de bakılır. Şayet ödeme düzensizliği tespit edilmişse kredi verilme ihtimali düşer. Fakat borcun ödenmesinden sonra tüm borçlar sorunsuz bir şekilde kapatılmışsa kredi de büyük ihtimal verilecektir.

İhtiyaç Kredisi Başvurusunu Kimler Yapabilir?

Kimler ihtiyaç kredisi alabilir konusunda en çok dikkat edilen şey kredi notudur. Kredi notu riskli seviyede olmayan herkes ihtiyaç kredisine de başvurabilir. Bankaların müşterilerine sunduğu farklı ihtiyaç kredileri mevcuttur. Bir kişi kendisi için en uygun ihtiyaç kredisinin hangisi olduğuna karar vermeli ve ona göre başvuruda bulunmalıdır.

İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

İhtiyaç kredisi başvurusu için istenen evraklar bankalara göre değişkenlik gösterebilir. İhtiyaç kredisi alabilmek için genellikle başvurular banka şubelerine yapılır. Fakat SMS ile kredi başvurusu da bazı bankaların ihtiyaç kredileri için yapılabilir. Genel olarak bankaların bu kredi için istediği belgeler şunlardır:

  • Nüfus belgesi fotokopisi,
  • Gelir belgesi,
  • Bankalardan alınacak ve eksizsiz bir şekilde doldurulması gereken kredi başvuru formları.

Ziraat Bankası Kredi Başvurusu SMS

Vakıfbank SMS Kredi Kartı Başvurusu

Akbank SMS Kredi Başvurusu

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ