Türkiye'nin Kredi Rehberi
2019 Telefondan Kredi Kartı Ödemesi Almak İçin Ne Gerekir?
Yazar: - 05 Mart 2019
16
0

Kredi kartı ödemelerini 2019 yılında kredi kartından almak oldukça kolay. Herhangi bir bankaya ait pos cihazı almadan cep telefonu ile kredi kartı ödemelerini alarak tahsilat işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Günümüz ticaret piyasasında nakit ödemelerin oranları günden güne düşmekte ve bunun yerini kartla ödemeler almaktadır. Tüketiciler alışverişlerinde kredi kartı tahsilat lazım olduğunda iş yerlerinin pos cihazı ile tahsilat işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Ancak bunun alternatif yolları da yok değil. E-tahsilat olarak da bilinen yöntem sayesinde bankalardan pos cihazı almadan sanal pos hizmetini sisteminize entegre ederek ödemeleri alabilme imkanı bulunmaktadır.

E-Tahsilat Nedir?

E-tahsilat yani elektronik tahsilat sistemi yaklaşık on yıldan beri kullanılmakta olan bir online ödeme sistemidir. Son yıllarda artan kredi kartı kullanıma bağlı olarak geliştirilen bu yöntem sayesinde bir ya da birden fazla bankanın pos cihazını alma ve bu bankalara pos cihazı nedeniyle ücret ödeme derdi de ortadan kalkmaktadır. E-tahsilat aslında pos cihazlarının yapmakta olduğu işi internet üzerinden sanal pos olarak yapmaktadır. İnternet üzerinden alışveriş yapıldığında nasıl ki kredi kartını bir pos cihazından geçirmeyip yalnızca kart bilgileri girilerek tahsilat gerçekleştirilebiliyor ise E-tahsilat sisteminde de sanal pos sistemi üzerinden ödeme alınabilmekte ve tahsilat işlemi gerçekleştirilebilmektedir. E-tahsilat sistemi genel olarak;

X
 • İşletmeler ve kurumlar tarafından kolaylıkla kullanılabilir,
 • İnternet üzerinden online tahsilat gerçekleştirilebilir,
 • Kurumların alt bayilerinden ya da son kullanıcı olan tüketicilerden tahsilat işlemleri gerçekleştirilebilir,
 • Fabrika, üniversite, kolej, okul, spor kulübü, vakıf, mali müşavir ve apartman aidatı gibi tüm kurum ve kuruluşların bayi, alt bayi, üye ve müşterilerinden periyodik ve düzenli ödemelerini otomatik olarak kredi kartlarından tahsil edilebilir,
 • Döviz tahsilatı, limitli tahsilat ve benzeri tahsilat işlemleri gerçekleştirilebilir.

Pos Cihazı Bağımlılığı Sona Eriyor

Ülkemizde birçok yazılım firmasının sunduğu E-tahsilat yazılımları sayesinde pos cihazı almaya gerek duymaksızın ürün satışı yapabilir, alıcının kredi kartı bilgilerini internet bağlantısı olan bir cep telefonu üzerinden sisteme girerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece pos cihazlarının alan sorunu da ortadan kalkmış olmaktadır. Dünyada da uzun bir süredir kullanılan bu sistemler sayesinde ülkenin ya da dünyanın her yerindeki müşterilere gerek Türk Lirası üzerinden gerekse de yabancı paralar üzerinden ürün satma ve tahsilat yapma işlemleri kolaylıkla hallolmaktadır.

Cep Telefonundan Ödeme Almak Nasıl Gerçekleşir?

E-tahsilat olarak adlandırdığımız bu sistem için gerek internet bağlantısı olan bir bilgisayar gerekse de internet bağlantısı olan bir tablet ya da cep telefonu sahibi olmak yeterlidir. E-tahsilata mobil pos uygulamasını indirip kurarak başlamak mümkündür. Adım adım bu işlemleri sıralayalım;

 1. App Store ya da Google Play’den cihaz türüne uygun olan uygulamayı ilk olarak mobil cihaza indirerek kurulumu gerçekleştirilir.
 2. Uygulama içinden gerekli alanlar doldurularak kayıt olma süreci tamamlanır,
 3. E-posta adresine gönderilen onaylama linkine tıklanarak hesap doğrulanır,
 4. Uygulamaya giriş yapılarak aktivasyon işlemi tamamlanır.

Kredi Kartı ve Banka Kartlarından Nasıl Ödeme Alınır?

E-tahsilat için gerekli yazılımlar ve ekipmanlar alındıktan sonra internet üzerinden ödeme alma işlemi mümkün olabilmektedir. Bunun için izlenmesi gereken yol şu şekildedir;

X
 1. Kredi kartından ödeme almak isteniyor ise,
 • Ödenmesi gerekli olan tutar girilir,
 • Taksitli ya da peşin ödeme olup olmadığı bilgisi girilir,
 • Müşteri telefon numarası bilgisi girilir,
 • Müşteri kredi kartı bilgileri girilir,
 • Müşteri telefon numarasına gelen olan doğrulama kodu girilir,
 • Ödeme tamamlanır.
 1. Banka kartından ödeme almak isteniyor ise,
 • Ödenmesi gerekli olan tutar girilir,
 • Tek çekim ödeme işaretlenir,
 • Müşteri telefon numarası bilgisi girilir,
 • Müşteri banka kartı bilgileri girilir,
 • Müşteri kendi telefonundan 3D Secure onayını verir,
 • Ödeme tamamlanır.

3D Secure sistemi; kullanıcıların kredi ya da banka kartı ile yapılan alışveriş işlemlerinde güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş uluslararası bir sistemdir. 3D Secure ile yapılan ödeme gerçekleştirilirken, banka tarafından kart sahibine SMS ile gönderilen şifre sorulmakta ve kart sahibinin kimliği doğrulanmaktadır. Böylece bu sistem ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri dolandırıcılık işlemlerine karşı güvence altına alınmaktadırlar.

Telefon ile ödeme alma işlemleri bu kadar basit ve kolaydır ancak bu işlemler için de birtakım komisyon masrafları bulunmaktadır. Ülkemizde yaygın olarak kullanılan aracı firmalar üzerinden yapılan bu e-tahsilat işlemleri için belirlenen bazı komisyon ücretleri vardır. Bu komisyon oranları firmalara göre değişkenlik gösterdiği gibi, ödemenin kredi kartı mı yoksa banka kartı mı üzerinden alındığı ya da taksitli mi yoksa tek çekim olarak mı yapıldığı bilgisine göre de değişkenlik göstermektedir. Yapılan ödeme aracı firma üzerinden geçtiği için belirli bir miktar komisyon kesilmesi de gayet normaldir. Şuan piyasada bulunan hakim e-tahsilat firmalarının tek çekim ve banka kartı üzerinden aldıkları komisyon oranı vergiler dahil yüzde 2,75 olarak belirlenmiş durumdadır. Bu komisyon her kullanım başına olup komisyon dışında başka bir ücret alınmamaktadır.

Tahsilat işlemi tamamlanıp komisyonu kesildikten sonra yapılan ödeme alıcının sistemde kayıtlı banka hesabına yatırılmaktadır. Bu ödeme süresi değişkenlik göstermekle birlikte ortalama 3 iş günü içerisinde tamamlanır ve aracı firmanın komisyonu kesilerek hesaba yatar. Komisyon oranı yapılan tahsilattaki taksit sayısına göre değişeceğinden mutlaka taksit oranına göre olan komisyon miktarına bakılmalıdır.

İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ