Türkiye'nin Kredi Rehberi
Varlık Firmalarına Olan Borçların Ödenmesi Nasıl Yapılır?
Yazar: - 03 Haziran 2019
26
0

Varlık firmalarına devredilen borçların ödenmesi banka şubeleri veya ATM’ler üzerinden yapılabilmekte. Devredilen borç hakkında varlık firmaları ile görüşülerek ortak bir paydada buluşulur. Belirlenen borç varlık firmasından alınan hesap ya da IBAN numaralarına bankaların şubelerinden veya ATM’leri üzerinden ödenir. Ödeme işleminin ardından bankadan veya ATM’den dekont almayı unutmamanız akıllıca olacaktır. Yaşanabilecek herhangi bir aksaklıkta bu dekontu göstererek belirtilen ödemeyi yaptığınızı kanıtlayabilirsiniz.

Varlık Yönetim Firmaları Ne İş Yapar?

Türkiye’de ilki 2004 yılında kurulmuş toplam 13 tane varlık yönetim firması bankalardan ödenmemiş borç tahsili yapar. Bu firmalar bankaların elinde bulunan borçları daha alt fiyatlardan satın alarak borçlulardan tahsilini yapmaktadır. Genellikle bankalar ödenmesinden umudunu kestiği borçları bu tarz varlık firmalarına satarak hem borcun yasal olarak tahsili esnasında yaşanacak olan süreçlerle uğraşmamış oluyor hem de ellerine nakit para akışı sağlanmaktadır. Varlık yönetim firmalarında ellerinde ki bu borcu kısa sürede tahsil edebilmek adına borçlulara iyi fiyatlar sunarak borcun tahsil etmeyi hedeflemektedir. Ülkemizde hizmet veren varlık firmaları genellikle yabancı yatırımcılar tarafından yönetilmektedir.

X

Banka Borçları Neden Varlık Firmalarına Satar?

Bankalar genellikle almaktan umudunu kestiği alacaklarını varlık yönetim firmalarına satmaktadır. Bunu yapmalarında ki amaç borcun yasal olarak tahsil sürecinde yaşanacak olan sıkıntılı süreçle uğraşmamak, avukat masrafından kurtulmak ve acil nakit ihtiyaçlarının bir kısmını bu yolla karşılamak. Böylelikle bankalar almaktan umudunu kestiği borçların bir kısmını da olsa hiçbir sorun olmadan hızlı bir şekilde tahsil edebilmekte.

Hangi Borçlar Bankalar Tarafından Varlık Şirketlerine Devredilir?

Bankalar yasal süreçteki borcunuzu 2-3 yıllık hukuki süreç sonucunda tahsil edemezse borcu varlık yönetim firmalarına devrederek kendisi açısından durumu çözüme kavuşturur.

Borç Varlık Firmasına Hangi Süreçler Sonrası Devredilir?

Borç varlık şirketine hangi süreçlerden geçeceği bankadan bankaya değişmektedir. Ancak normal şartlarda herhangi bir bankaya kredi kartı veya kredi borcunuz varsa en geç 3 ay yani 90 gün içerisinde ödemeniz gerekir. Eğer borcunuzu 90 gün boyunca ödemezseniz banka parayı tahsil etmek için yasal takip süreci başlatır ve sizi kara listeye alır. Gecikme faizinin de uygulandığı bu dönemde durumunuz Kredi Kayıt Bürosu (KKB)’na bildirilir ve bütün bankalar sizin yasal süreçte bir borcunuz olduğunu görür. Banka gerekli yasal süreçleri uyguladıktan uzun süre geçmesine rağmen borcunu tahsil edemediyse borcu varlık yönetim firmalarına devrederek durumdan kendini kurtarır.

X

Varlık Şirketleri Borçları Nasıl Ödenir?

Bankalar tarafından varlık yönetim şirketlerine devredilen borçların ödenmesi yine o bankanın ATM’leri üzerinden yapılmaktadır. Borcu satın alan varlık firmasından hesap ya da IBAN numarası istenerek anlaşılan ücret belirtilen hesap numaralarına borçlu olunan bankanın ATM’leri ya da banka şubeleri üzerinden yatırılır. Burada dikkat edilmesi gereken nota paranın ödemesi tamamlandıktan sonra ödendiğine dair dekont almaktır. Bu dekontu saklamak ileride başınıza gelebilecek sıkıntıları önlemenize yardımcı olacaktır.

Varlık Yönetim Şirketleri Taksit Yapıyor Mu?

Varlık yönetim şirketlerine taksit yapılıyor mu sorusunun cevabı evettir. Banka tarafından devredilen borcun tahsil edilmesinde BDDK tarafından belirlenen sınırlar çerçevesinde taksit imkanı sunulmakta. Bu borçların geç ödenmesi durumda eğer gecikme 180 günün altında ise faizi ile tekrar ödeme imkanına sahipsiniz. Ancak bu süreyi geçen borçlar sonrası varlık şirketi ile yapılan anlaşma geçersiz sayılır. Eğer toplu ödeme fırsatınız varsa varlık şirketiyle iletişime geçerek daha düşük miktarda para ödeme imkanına sahip olabilirsiniz.

Varık Firmaları Haciz Başlatabilir Mi?

Varlık şirketlerine devredilen borçlarda haciz işlemi en son olarak başlatılmaktadır. Devredilen borçlar zaten bankaların haciz gibi yollar deneyerek alamadıkları borçlardır. Bu yüzden ilk olarak varlık firmaları anlaşma yoluna giderler. Bankalardan farkları süreci çok daha iyi takip etmeleridir. Ancak eğer anlaşma sağlanamazsa ve özellikle de ödenebilecek durum tespit edilirse haciz yoluna başvururlar.

Borcun Hangi Varlık Firmasına Devredildiği Nasıl Öğrenilir?

Borcunuzun varlık yönetim şirketlerinden hangisine satıldığını öğrenmek sizin sorumluluğunuzdadır. Banka yukarıda da anlattığımız süreçler sonrası devrettiği borcunuzu size tebliğ etmek veya devrederken size sormak mecburiyetinde değildir. Bu nedenle borçlunun borçla ilgili bilgileri kendisinin takip etmesi gerekir. Eğer borcunuzun hangi firmaya ait olduğunu öğrenmek istiyorsanız bankanıza gidip bunu sorabilirsiniz. Banka sizinle bu bilgiyi paylaşacaktır. Ayrıca varlık firmaları telefonla arayarak da bilgilendirme yapabilmektedirler. Ancak müşteriler son zamanlarda artan dolandırıcılık olaylardan dolayı bu konuda temkinli olmalıdır. Bilgiyi kendi bankalarından kontrol etmelidirler.

Varlık Firmalarına Olan Borçlar İçin Yapılan Anlaşmalarda Nelere Dikkat Etmelisiniz

Varlık yönetim şirketleri borçlarınız için anlaşma yaparken dikkat etmeniz gerekenler şunlardır:

  • Ödeme planını incelemeli ve plandaki tutar, tarih kısımlarını kontrol etmelisiniz.
  • Eğer haciz gibi durumlar olursa oluşabilecek ek masrafları önceden belirlemelisiniz.
  • Ödenecek yerler hakkında bilgi almalı ve doğru yerlere doğru miktarda paralar yatırmalısınız.
  • Ön ödeme tarihi ve tutarını önceden belirleyiniz.
  • Anlaşmadan sonra güncel borç tutarınızı kesin olarak öğrenin.

Ödeme Planına Uyulmadığında Ne Olur?

Ödeme planındaki taksitler yatırılmadığında anlaşma bozulur. Burada önemli olan taksitlerin ne kadar süre yatırılmadığıdır. Eğer 180 günden kısa süre içerisinde borcu yatırırsanız geçen süre için belirlenen faizi ödeyerek anlaşmanıza devam edebilirsiniz. Eğer varlık firmasına 180 günden fazla ödeme yapmazsanız anlaşmanız bozulur ve ödediğiniz para faizden düşülerek ana para faiz almaya devam eder.

Kredili Ek Hesap Veren Bankalar

Başvuru Sayısı Fazla Olanlara Kredi Çıkar Mı?

E-Haciz Kaydı Olanlar Kredi Çekebilir Mi?

ZİYARETÇİ YORUMLARI (Henüz Yorum Yapılmamış. İlk Yorumu Siz Yapın.)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ